Jump to content
POLITISTI.ro
Tyropol

Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale

Recommended Posts

Atanu

La noi este invers... Cine a ramas la sectie este mai dezabantajat, avand in vedere ca sediul acesteia este la aproximativ 30 km de localitatea de resdinta, de unde unii dintre ei provin. Avantajati ar putea fi unii care au ramas/mers la posturile din apropierea resedintei de judet, care fac parte din aceiasi sectie...

Ca sa fim corecti, nu cerd ca multi si-ar dori sa lucreze la sectie, avand in vedere volumul de munca si dupa cum zicea un coleg mai sus, foarte multe atributii...

• Upvote 1

Cristi

Ca sa nu mai mentionez ca majoritatea lucratorilor de la sectii nu dispun de autoturism de serviciu.

• Upvote 1
  • Downvote 2

Marinescu

nu e chiar asa...depinde de fiecare sectie in parte cum s-a organizat...de exemplu la sectia mea , este seful un ofiter si 3 agenti....care nu au dosare , nu au lucrari, nu fac absolut nimic....nu vin la cfl-uri...

si au masina.....vin sa ne aduca corespondenta

Atanu

Atunci sa nu generalizam... Depinde de fiecare sectie, si de modul de organizare al sefului...

• Upvote 1

danezu

Vreti nu vreti ..revin...la mine avem o singura masina, suntem 6 agenti( secretara, un agent detasat la alta formatiune si 4 de munca efectiva din care unu e caz social....o anomalie de om ) si 2 ofiteri ( sef si ofiter pe linie de cp).Fiecare cu dosare, linie de munca, planuri de executat, raportat.Facem actiuni, cfl-uri, dosare complexe, evidente ca la post, etc. plus patrulari si interventie la 112...

alex1988

La mine la sectie suntem 6 persoane pe o masina spre deosebire de posturi unde sunt cel mult 4, (o singura exceptie unde sunt 5 lucratori) iar patrularea cei de la sectie o fac pe raza tuturor posturilor arondate, deci mai mult carburant consumat....nu stiu de ce se plang cei de la posturi cand vin la serviciu la 8:30 - 9:00 si pleaca pe la 15:00 doar pentru simplu fapt ca in majoritatea zilelor nu au mare lucru de facut! La orice eveniment mai important internive echipa de la sectie, acorda sprijin, mai mult...preiau cazurile mai delicate chiar daca sunt tot de competenta posturilor de politie!

Din punctul meu de vedere, la sectia mea, se lucreaza mult mai mult ca la posturi! Cat despre desfiintarea acestora... una e sa ai 5-6 posturi in subordine, iar alta e sa ai 20-30 cum era pe vremea birourilor de politie rurala, poti supraveghea mult mai bine activitatea lor, indruma, coordona, interveni la evenimente, stapani fenomenul infractional! orice perchezitie domiciliara, retineri, reconstituiri, caine de urma....toate se fac prin intermediul sectiei....n-am vazut un sef de post sa initieze asa ceva fara sa se consulte cu seful de sectie! Sincer...eu le vad rostul acestor sectii. acum depinde de specificul fiecareia, in unele parti se munceste in altele mai putin...sper sa nu fi jignit pe nimeni, doar am expus activitatea politie rurala din zona mea!

retromotor

Nu va mai certati pe sectii, din martie oricum se vor desfiinta o treime. Iar la sectie vor ramane in general 2 ofiteri, restul agentilor vor fi distribuiti la posturi. Se va merge pe principiul centrului zonal.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Atanu

De unde ai informatia asta si cat e de veridica?

@alex1988 Cum sa initieze lucratorii de la posturi activitati dintre cele enumerate de tine fara cunostinta sefului de sectie?

La noi nu e chiar asa, seful cunoaste toate activitatile pe care le desfasuram la post dar nu chemam lucratori de la sectie pentru CFL-uri, perchezitii etc.

Oricum principiul general e chestia cu capra vecinului care e mai frumoasa... Nimeni nu o sa fie multumit.

drAGO5

Retromotor, aceasta idee s-a mai vehiculat din luna decembrie 2012, insa se vorbea de desfiintarea sectiilor in totalitate. Pentru ca ai scapat porumbelul si acum stim ca discutam cu un sef de unitate, ar fi in interesul colegilor sa afle mai multe amanunte despre acest subiect.Care sunt princiipile, criteriile dupa care vor ramane doar anumite sectii : populatie, intindere, situatie operativa, arondare parchete,etc. Ce vor face ofiterii si agentii de la sectiile desfiintate? Iti multumim anticipat ca ai venit si cu informatii utile in sprijinul colegilor. :clip:

alex1988

trebuie sa treaca cel putin un an de la (re)infiintarea sectiilor! adica dupa luna septembrie se poate sa vedem alte "inovatii" in materie de politie rurala!

@Atanu la fel e si la mine la sectie, seful sectiei stie toate activitatile...dar cum spuneam, orice activitate putin mai complicata "sa vina sectia"!

sheriffu

colegii la voi ce se mai aude cu sectiile de politie rurala? se desfiinteaza?mai rezista...?

• Upvote 1

danezu

Se reduce schema raman 3 agenti ( unul-secretariat si 2 pe ic si criminalistica)  si 2 ofiteri incluzand seful de sectie.Modificare cel mai probabil de la 15.05, 01.06 depinde de cum aproba igpr schema.Acum poate la alte sectii era schema de dinainte mai mica, la noi era ceva mai mare, asa cum am spus mai sus.Nu se schimba atributiile.

Personal nu cred ca vor fi desfiintate anul acesta.

• Upvote 1