Jump to content
POLITISTI.ro

Explozia unui autoturism soldată cu moartea şoferului în Arad

Recommended Posts

• Membru
BogdanAlx

Cred că mai bine ar fi dacă nu am mai prelua dezinformările din presă și ipotezele S.F. formulate de toți tâmpiții. Momentan nu s-a stabilit sursa explozivului, și și dacă ar fi fost stabilită, dacă ar fi ieșit în presă, am fi avut cu adevărat o problemă.

Personal, având în vedere particularitățile cazului, băgători de seamă sau nu, nu cred că prezența unor pirotehnicieni de la ei ar fi dăunat investigației, din contră. Și așa au fost prezenți pur consultativ, neavând nici un fel de competență. Părerea mea e că problema nu este reprezentată neapărat de cooptarea lor ci de...politica noastră instituțională de a îi ridica pe toți cei din afara instituției în slăvi și de a manifesta o oarecare slugărnicie, fie că vorbim de servicii sau de procurorii coordonatori.

• Upvote 1
  • Moderator
Marius

Corect, iar ca o mică adăugare la postarea lui Bogdan, sunt sigur că "şpionii" nu se băgau în seamă şi nici nu săreau să ofere ajutor dacă nu era vorba de un caz cu impact mediatic. Din păcate pot exemplifica faptul că în urmă cu un an şi jumătate am avut un omor cu AN (a fost găsit un bătrân omorât într-o zonă izolată a oraşului) în care am solicitat prin toate modalităţile posibile, sprijin de natură tehnică de la SRI, iar cu toate că era vorba de o faptă de omor, de identificarea unor criminali, nu am primit, ne-au tratat cu dispreţ şi infatuare. Mai exact, reuşisem să găsim nişte imagini video surprinse de o cameră aflată la o distanţă destul de mare, în care se vedea o persoană care părea că pleacă din zona locului faptei. Din cauza distanţei foarte mari, nu se putea distinge mare lucru, se vedea doar o mică siluetă îmbrăcată în haine de culoare închisă. Nu e un secret pentru nimeni că în România, SRI-ul are cea mai bună capacitate tehnică referitor la îmbunătăţirea imaginilor foto şi video, în cadrul Institutul pentru Tehnologii Avansate (ITA). Am apelat la ei şi ne-am rugat efectiv de ei prin tot felul de intervenţii să ne ajute în acest caz. Nu aveam cine ştie ce pretenţii sau aşteptări, speram doar ca in urma prelucrării imaginilor respective să ne poată stabili măcar un element distinctiv de îmbrăcăminte (un fular de o altă culoare, încălţăminte, etc.) pe care să-l putem căuta în alte imagini. Nici nu vă imaginaţi cu cât dispreţ şi infatuare ne-au tratat, trimiţându-ne la origini. Au motivat că ei nu se mai implică absolut deloc în activităţi din sfera urmăririi penale după deciziile CCR. Iar situaţia e oarecum similară, tot o faptă de omor cu AN, dar fără impact mediatic.