Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Ce pasiuni aveti? Hobby-uri?

Recommended Posts

anamaria1292

Hmmm,hobby-urile mele sunt muzica(mai mult rock),dansul,cartile(in special cele psihologice si astept recomandari),calatoriile(sunt tot timpul plecata pe undeva),fotografia,sportul(inotul si baschetul) si plimbarile nocturne :wub: .

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

georgya

Kmcoio, felicitari pentru talentul cu care ai fost inzestrat. LIKE!!!

Poate in maxim 10 ani, ma onorezi cu prezenta la nunta mea. :naughty:

Vixen

Probabil sunt un atipic, sunt modelist sci-fi si fantasy in timpul liber :))

VladSoare

Acuma, dacă tot a fost dezgropat topicul, hai să pun şi eu ceva. :)

Am mai multe pasiuni, dar cea mai mare este fotografia pe film şi tot ceea ce ţine de ea, inclusiv (sau mai ales) partea de laborator, precum şi procesele fotografice alternative. Îmi place chimia, îmi place să umblu cu chimicale şi să-mi prepar singur soluţii după diverse reţete. Îmi place să ştiu că fotografia finală este rodul muncii şi al experienţei mele, că este exclusiv meritul meu şi nu al unui calculator programat de un japonez.

Fotografia digitală are şi ea rolul ei, nu i-l contestă nimeni, dar cînd e vorba de plăcere... nimic nu se compară cu senzaţia pe care o ai cînd vezi imaginea formîndu-se în tavă, sub ochii tăi, puţin cîte puţin. :wub:

Am avut acum vreo doi ani ocazia să povestesc despre asta în faţa camerei, ajutînd o studentă la jurnalistică să-şi facă lucrarea de diplomă, lucrare care consta într-un reportaj pe tema fotografiei clasice şi a "dinozaurilor" care o mai practică.

Dacă aveţi răbdare şapte minute, vă povestesc mai jos despre un proces fotografic foarte interesant şi foarte puţin cunoscut.

• Upvote 4

simplu01

Felicitari Vlad pentru ceea ce faci ! Se vede ca pui multa pasiune in aceasta arta a fotografiei. Interesant clipul !  :emo-yessir:

VladSoare

Mulţumesc. :)

Pe lîngă faptul că nu necesită o hîrtie specială (am folosit o hîrtie pentru acuarelă, care se găseşte prin magazinele pentru artişti de pe Lipscani), o altă frumuseţe a acestui proces este că nu e sensibil la lumina vizibilă, ci doar la ultraviolete, deci se poate lucra permanent cu lumina aprinsă, după cum se vede şi în film. Trebuie evitată doar lumina naturală directă.

În schimb, tocmai din asta i se trage cel mai mare dezavantaj, şi anume că nu se poate mări. Aparatul de mărit are lampă cu lumină vizibilă. Teoretic s-ar putea modifica aparatul, să-i înlocuieşti becul cu un bloc de LED-uri cu ultraviolete, dar te loveşti de o grămadă de probleme. Toate procesele "alternative" (pentru că sînt multe, Vandyke-ul e doar unul dintre ele) se fac prin copiere prin contact, nu prin mărire. Singurul proces care permite mărirea este cel standard, cu halogenuri de argint. De aceea, ca să obţin o imagine suficient de mare a trebuit să folosesc un negativ mare.

În ceea ce priveşte durata de viaţă, dacă fotografia este spălată şi fixată corect, tonată apoi într-o soluţie de seleniu sau aur şi stocată în condiţii bune, durata ei de viaţă este cel puţin la fel de mare ca a unei fotografii obişnuite, iar în majoritatea cazurilor chiar mai mare. Putem vorbi de cel puţin un secol, dacă nu chiar mai mult.

Totuşi, în cea mai mare parte a timpului fac fotografii obişnuite, pe hîrtie fotografică clasică. Cu procese din astea rare m-am jucat destul de puţin.

Edited by VladSoare

Florin1977

nu mai am 

JEAN1976

De aproximativ 5 ani practic airsoft . In sibiu avem o comunitate foarte dezvoltata .

mishulica

Calatoriile, in special cele de tip city break, 4-5 zile prin EUROPA si nu numai....

Daca mai sunt pasionati ar fi OK sa deschidem un topic special pe forum, sa ne ajutam cu pareri, sfaturi si rute must see, etc.

• Upvote 1
  • Downvote 1

MrKen

Salut! Cu pasiunea e mai greu... Nu prea mai am timp însă când îmi cade o carte în mâna, o citesc pe nerăsuflate... Îmi doresc să mă apuc de airsoft însă în constanta nu am găsit prea mulți colegi pasionați... Dacă sunt aici...