Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Jonathan

Indicator rutier amplasat pe teren privat

Question

Jonathan

Buna ziua! 

Recent s-a asfaltat drumul comunal, si indicatorul care semnaleaza iesirea din localitate a fost amplasat in gradina care urmeaza sa fie ingradita. Gradina imi apartine, este in Registrul agricol, insa nu am titlu de proprietate. 

Au aparut probleme pentru ca nu mi se prmite ingradirea terenului complet, deoarece nu am dreptul sa mut, sa ingradesc un indicator. 

Poate coneva sa ma ajute, in situatia de fata, la ce legi pot apela, dat fiind faptul ca acel indicator s-a amplasat fara acordul si instiintarea mea? 

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius89ct

In principiu, intai afli exact care e autoritatea care a montat indicatorul - poate fi, daca e drum comunal, o directie ce tine de consiliul local.
Apoi ar trebui sa i te adresezi acelei institutii printr-o cerere/adresa/petitie cu sfantul numar de inregistrare si data.
Daca nu-ti da o solutie buna in termenul legal, abia apoi poti sa dai acea institutie in judecata.

Astea ar fi actiunile de principiu, daca stie cineva mai bine, altfel sau mai detaliat, sa ma corecteze/completeze.

• 0
CITADELA

Oricum, sfatul meu este sa nu incerci sa muti indicatorul, pentru ca mai rau faci!