Jump to content
POLITISTI.ro

Academia de poliție


Geo97

Postare recomandată

Am o intrebare in legatura cu admiterea la Academia de Politie.

Poti fi acceptat daca ai facut o facultate la buget? (este posibil sa se plateasca taxa de școlarizare de la facultatea respectiva pe toti anii pentru a putea fi admis?)

Multumesc!

Link către comentariu
  • Postări 86
  • Iniţiat
  • Ultima postare

Cele mai multe postări în acest topic

  • BGeorge

    8

  • iav

    6

  • AdrianAG

    4

  • PeterP

    3

Cele mai multe postări în acest topic

Imagini publicate

Buna ziua. 

Acum câțiva ani am suferit o operatie la mana stanga, soldată cu o cicatrice de circa 7 cm in zona cotului. Mai mult, nu o mai "întinde" la maxim. Nu e mare diferenta, dar e oarecum vizibila. 

Port și ochelari, am miopie, -2.5 la ambii ochi.

Reprezintă aceste probleme niste impedimente mari la admiterea la Academia de Politie?  Sunt șanse mari să pic vizita medicală sau mai pot speră?

 

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
  • Moderator

Aici nu sunt medici, ci politisti. Mergi la Centrul Medical Judetean care apartine de Inspectoratul de Politie din judetul unde esti si intreaba.

Link către comentariu

Buna ziua, am fost declarat inapt la proba medicala de catre comisia Academiei pentru ca as avea platfus, am facut radiografii si am fost la medici pentu a interpreta rezultatele si ei mi-au spus ca nu am platfus.

Intrebarea mea este cum de m-au gasit pe mine cu platfus cand am trecut prin comisia de la IPJ si vizita la spital unde nu au sezizat nimic in neregula si acum cand am fost sa fac investigatii mai amanuntite este aceeasi concluzie, nu am platfus.

Ce as putea face in situatia  aceasta?

 

Link către comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Buna ziua,am fost respins la testarea psihologica pentru Academia de Politie si as dori sa particip la concursul pentru admiterea la Scoala de Politie din Cluj sesiunea ianuarie.Din cate am inteles avizul psihologic este valabil 6 luni.Credeti ca as putea participa in iarna ?.Am facut ceva calcule,inca nu se stie data exacta a testarii psihologice din judetul meu de resedinta,dar daca e sa calculez in functie de data sustinerii pentru anul trecut,mi ar mai trebui in jur de 2-3 zile pentru a ajunge la 6 luni.Daca ati mai avut cunostinte in aceasta situatie si ma puteti ajuta,multumesc pentru atentie.

Link către comentariu

Buna ziua,am fost respins la testarea psihologica pentru Academia de Politie si as dori sa particip la concursul pentru admiterea la Scoala de Politie din Cluj sesiunea ianuarie.Din cate am inteles avizul psihologic este valabil 6 luni.Credeti ca as putea participa in iarna ?.Am facut ceva calcule,inca nu se stie data exacta a testarii psihologice din judetul meu de resedinta,dar daca e sa calculez in functie de data sustinerii pentru anul trecut,mi ar mai trebui in jur de 2-3 zile pentru a ajunge la 6 luni.Daca ati mai avut cunostinte in aceasta situatie si ma puteti ajuta,multumesc pentru atentie.

Link către comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Bună seara! As avea si eu o serie de întrebări. Am 16 ani si sunt la un liceu de top din brașov. Am 1.88 înălțime și sunt destul de bine facut. As vrea sa optez pentru Academia de poliție. Cred ca as trece toate probleme, inclusiv cea sportivă până la examenul scris. La istorie ma pricep binișor. Nu pot sa spun ca sunt foarte bun dar o sa ma apuc de meditații. La romana si engleza nu prea am treabă, ma descurc. Sincer as vrea sa stiu puțin cam care sunt specializările si as vrea sa stiu in mare cam cu ce se ocupa fiecare specializare, o caracterizare. Iar întrebarea mea principală este Dacă pot opta pentru mai multe specializări, gen să am 2 opțiuni iar în cazul în care nu intru la una sa mai am o șansă. Ma scuzati daca spun prostii dar nu puteam am așa mult habar si vreau sa ma documentez bine. As vrea să găsesc si un site sau ceva unde mi se poate spune materia de învățat la istorie, sincer vreau sa ma apuc cat mai repede si as avea nevoie de niște titluri ceva, cam din ce trebuie să mă pregătesc si unde sa caut informațiile respective, ce se face la școală presupun ca nu prea este de ajuns. Ultima intrebare ar fi daca mai exista vreo facultate sau academie in romania care se ocupa tot cu poliția sau ceva asemănător. Va multumesc mult pentru atenție și ajutor!!!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.