Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Sign in to follow this  
RoxanaA

Date rezultate din evidența operativă a organelor judiciare

Question

RoxanaA

Pentru sustinerea unui examen la o instituție judiciara mi se cer datele rezultate din evidenta operativa a organelor judiciare. Imi puteti spune, va rog, care este procedura pentru obtinerea acestor date ( inclusiv perioada de eliberare) si cui ar trebui sa ma adresez? Mulțumesc anticipat!

• Upvote 1

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Am înțeles, participi la un examen pt ocuparea unei funcții vacante, cel mai probabil din cadrul Ministerului Justiției, iar aceste “date rezultate din evidenţa operativă a organelor judiciare” se referă la peroana ta. Înseamnă că ai nevoie de o adeverință care să ateste că nu ești cercetată penal ori ai sancţiuni pentru comiterea de fapte ce aduc atingere liniştii şi ordinii publice, etc. care să dovedească buna reputație în societate - o condiție impusă candidaților pentru astfel de funcții. 

Cererea pentru obținerea unui astfel de document trebuie să fie motivată (să precizezi clar pentru ce îți trebuie și unde urmează să fie folosită) și să cuprindă datele complete de stare civilă, inclusiv codul numeric personal, etc.
Cererea se depune la orice subunitate de poliție, preferabil ar fi să o depui la unitatea de poliție în a cărei rază administrativ-teritorială domiciliezi.

Succes!

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Mai exact, despre ce date vorbim?

• 0
RoxanaA

Nu știu sa raspund. Printre documentele enumerate pentru compunerea dosarului( C.i., diplome, cazier judiciar, cazier fiscal, etc) sunt mentionate cu liniuță : date rezultate din evidența operativă a organelor judiciare.

Screenshot_2019-02-21-01-35-59-357_com.android.chrome.png

Edited by RoxanaA

• 0
RoxanaA

Da, ai dreptate, pentru astfel de examen intentionez sa particip. Multumesc frumos pentru lamuriri. Exista un formular tip pentru astfel de cerere sau poate fi pur si simplu facuta de mana? Mi -ati putea spune si o perioada aproximativa pentru rezolvarea cererii sau depinde de fiecare subunitate?

• 0
RoxanaA

Multumesc mult pentru raspunsuri!