Jump to content
POLITISTI.ro

Dotarea masinilor cu lampi cu xenon diferite de cele originale (aftermarket)


Mergi la răspuns Răspuns oferit de Catalin,

Postare recomandată

Publicat

Buna ziua.

Am o intrebare legata de modificarea instalatiei de iluminat a masinilor. Ma refer la inlocuirea becurilor normale ale masinii cu o instatie de tip XENON HID (High Intensity Discharge).

Este aceasta modificare legala? Daca da, in ce conditii?

PS Eu stiam ca orice modificare adusa sistemului de iluminat al masinii, care face sistemul sa functionaze altfel fata de cum a fost el proiectat trebuie omologat separat. Dar exista multa polemica pe tema asta pe internet si parerile sunt intotdeauna impartite.

  • Moderator
  • Soluţie
Publicat

Ştii foarte bine.

Aşa este, astfel de modificări la sistemul de iluminare sunt ilegale. Dar aici problema e, ca de altfel mai totul în ţara asta, lăsată aşa în coadă de peşte, adică nu este reglementată clar.

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.