Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Danirss

Motocicletă limitată A2 (Nelămurire)

Întrebare

Danirss

În primul rând aș vrea să vă salut !

Dețin o motocicletă având de fabrică 63kw. Ea este limitată la 25kw. O întrebare scurtă mă macină, o pot conduce legal sau nu ?

Știu că în legislație la categoria A2, una din criterii este să nu fie derivată dintr-un vehicul având mai mult decât dublul puterii sale. Ea are 25kw, dublul este 50kw iar de fabrică are 63kw deci mai mult de fabrică. Dacă ar fii limitată la 35kw dublul ar fii 70kw deci ar avea mai puțin de fabrică.. mă poate lămuri cineva și pe mine ?

Mulțumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

1 răspuns la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Danirss

Dupa multe cautari, intrebari, timp pierdut am aflat intr-un sfarsit adevarul despre aceasta lege.

Am sa scriu aici pentru a lamuri si alte persoane care isi pun aceasta intrebare, inclusiv persoane din cadrul politiei (propria experienta)

-Cele care au puterea de fabrica cuprinsa intre 50,01KW-70KW pot fi conduse LEGAL doar daca sunt limitate la 35KW !!

-Cele care au puterea de fabrica sub 50KW pot fi conduse LEGAL limitate si la 25KW si la 35KW !!

Aici ajungem la problema mea, limitata la 25KW iar de fabrica 63KW ce facem ?

La prima vedere este ILEGAL sa o conduci pe drumurile publice, cu o mica exceptie , si anume:

Motocicleta trebuie sa fie limitata din fabrica si este perfect legal sa o conduc (orice putere ar avea de fabrica)

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.