Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Parcare pe linia discontinua de limitare a carosabilului

BOSorin
 Share

Question

Buna ziua. Chiar in fata scarii de bloc avem linie discontinua langa trotuar, iar vecini din alte blocuri parcheaza pe trotuar in fata scarii, in conditiile in care in vecimatate (3 metri) este o parcare foarte mare, cu aprox. jumayate din locuri meocupate si cu f putine locuri inchiriate (aprox 60 locuri din care aprox 8 inchiriate). Este normal ca sa se aprobe parcarea masinilor pe trotuarul de langa bloc, pe linia discontinua on aceste conditii? Multumesc.

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Astfel de probleme legate de locurile de parcare din zonele rezidenţiale NU intră în sfera de competenţă a Poliţiei Române. Comunitarii şi Primăriile se ocupă de aceste probleme. Te sfătuiesc să formulezi o petiţie către Primărie.

• 0

Linia discontinua ce marcheaza limita carosabilului e parte a legislatiei rutiere. Insa nu este prevazut explicit acolo daca pe linia discontinua am dreptul sa PARCHEZ sau doar sa STATIONEZ. Dupa mintea mea, nefiind loc destinat special pentru parcare, aceasta e interzisa, fiind insa acceptata stationarea. Restul mentiunilor mele erau detalii morale, nu legale. Asteptam de la dvs lamurirea acelor detalii legale. Multumesc.

• 0

Păi dacă cunoști problema așa de bine, de ce ne mai întrebi pe noi? Sau poate ne dai lucrare de control.