Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
decannri

Amenda contraventionala apel nejustificat la 112

Întrebare

decannri
Publicat (modificat)

Sunt deranjat frecvent de zgomotul unui club din apropiere si am facut nenumarte petitii la politie, primarie si directia de sanatate publica (care in urma masuratorilor mi-a dat dreptate 10 dB peste limita). Clubul a fost sanctionat de cateva ori de politie dar doar in urma unor declaratii luate si locatarilor celorlalte scari de catre politistul de proximitate. Acesta mi-a precizat ca de fiecare data cand voi mai fi deranjat sa sun la 112 fara nici o problema.

Am fost amendat contraventional pentru ca am apelat la 112 intrucat politistul venit la fata locului nu a auzit nimic (cu toate ca am fost trezit din somn de zgomotul produs de clubul cu pricina).

Nu s-a considerat a nu fi apel nejustificat pana in momentul cand i-am solicitat politistului sa isi prezinte legitimatia si nu sa se prezinte doar verbal asta intrucat el a fost unul din cei care niciodata nu a facut nimic in sensul reducerii zgomotului cand am mai sunat.

Intrebarea pe care o adresez este daca se poate ataca in instanta amenda contraventionala, este sau nu justificat apelul?

In ceea ce priveste deranjul am martori locatarii scarii.

Modificat de decannri
  • Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

2 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

În 15 zile poţi contesta procesul verbal la judecătoria competentă.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
iav

Dacă polițistul era în uniformă și pe deasupra-l mai și cunoșteai ( din vedere sau chiar după nume), pentru ce ai mai solicitat să-ți prezinte legitimația? Așa ca să-i arăți că  tu cunoști legea? Ți-a arătat că și el o cunoaște. Polițistul este obligat să arate legitimația doar atunci când nu este în uniformă.

• Apreciez 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.