Jump to content
POLITISTI.ro

AdrianAG

Se schimbă uniforma structurilor de O.P.

Postare recomandată

AdrianAG

In urma convocării șefilor SOP din țară și a unor membri a unor sindicate reprezentative la Sibiu din data de 23.04.2018 pe lângă faptul că s-au dat garanții și s-a infirmat orice posibilitate de trecere în subordinea primarilor a structurilor OP, atât ale poliției cat și ale jandarmeriei.

Pe de altă parte, s-a confirmat un alt zvon ce circula de ceva vreme prin politiei referitor la schimbarea uniformei. Nu doar atât, se dorește și un nou slogan și chiar o noi inscripții pe posibilele noi autospeciale. Probabil, lucrurile nu se vor opri aici, însă momentan asistăm la discuții și puține dovezi de intenție vădită de a se schimbă în viitorul apropiat ceva. Totuși trebuie precizat că s-au făcut câțiva pași:

1. Acesta a fost un posibil model de uniformă ce va fi adaptat și implementat.

2. O adresă de care eu de abia azi am dat, întâmplător, pe Intrapol.

IMG-20180429-WA0003.jpg

20180429_201252.png

• Apreciez 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Dacă se adoptă ca model uniforma australienilor (cea din poză) va fi o dovadă clară că au ajuns în posturi de decizie nişte habarnişti. Pentru că cine le-a dat/prezentat aceea fotografie, fără îndoială că este un habarnist. Şi am să-ţi spun şi de ce.
Păi australienii nu au ierni cu zăpadă. Cum o să arate o aşa uniformă şi cu o geacă sau scurtă groasă, necesară iarna? 
Dar asta e "blestemul" nostru, al poliţiştilor, să ne fie reprezentate interesele de către nişte neica nimeni, tot felul de pensionari sau poliţişti doar cu numele, ce toată viaţa lor nu au purtat uniforma decât cu ocazional şi au fost toată viaţa lor nişte orientaţi.
Mai mult decât atât, nici măcar nu e frumosă. 

• Apreciez 5

Link către postare
AdrianAG

Sincer, nu înțeleg cum de am putea purta scurtă iarna... Nu facem nici plantoane și nici santinele nu suntem, scurtă e un chin pentru polițistul de ordine publică. Nordicii au ierni mai grele și nu poartă scurte, au geci calitative și potrivite sezonului. Au dotare pe centură și nu vestă tactică, față de australieni. Oricum cică modelul agreat ar fi cel olandez însă șefii au primit poza asta ca și model, ciudat. 

Este corect, nu se poate purta vesta peste geacă, dar se poate purta centură. Oricum vor fi prezentate mai multe prototipuri, însă mă apucă jalea când mă gândesc că avem colegi care deja jelesc după această uniformă sovietică cu șalvari de tip burlane la dungă, cămașă cu mâneci pentru mutați cu patru brațe, caschetă țaristă cu capacitatea de emisie-recepție de zici că e OZN și pantofii de CFRist.

Mai toate modele de uniformă europene sunt superioare și estetic și din punctul de vedere al utilizării, însă doar câteva sunt cu adevărat cele mai frumoase.

Screenshot_20170917-114243.png

20170915_170855.jpg

Modificat de AdrianAG

Link către postare
Ramtha

In primul rand uniforma trebuie sa fie comoda, iar materialele folosite sa fie unele de calitate. Personal imi plac culorile folosite la actuala uniforma, s-ar putea mentine acestea in cazul schimbarii.  In al doilea rand articolele uniformei trebuie sa fie functionale. E foarte dificil sa alergi dupa un hot si sa-ti pastrezi dunga pantalonilor. Personal imi place uniforma celor de la N.Y.P.D. Ai dracu americani, cum le fac ei bine pe toate... 

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

@AdrianAG, jalea o să te apuce când vei primi o vesta ca aia din poză, ce nu are rol de protecţie - în explicaţia din poză este menţionat ca avantaj faptul că reduce greutatea purtată pe centură - şi va trebui să o porţi pe vreme caniculară. Să vezi ce distracţie, când se încinge plasticul ăla din care e confecţionată vesta aia, de care generaţia ta e atât de îndrăgostită.
Şi crede-mă că nu vb din poze, am purtat unifromă, cea de serviciu aproape zece ani şi cea de la SAS vrea şase ani. 
Când e cald afară (o să vină vremea caniculară), fă un exerciţiu, umple buzunarele de la cămaşă cu ceva cât de cât greu, staţia radio, cătuse, etc şi ai să vezi când ţi se lipeşte de corp cămaşa care e diferenţa între o curea uşoară şi una "grea". Ei bine, încarcă să-ţi imaginezi ce jale va fi când vei mai avea o vestă din plastic peste ... şi cam cum se încinge.
De asemenea după ce vei sta câteva ore-n soare, să-ţi intre pantofii în astfaltul ăla închins, să ne povesteşti şi despre bocancii ăia în care ai băgat pantalonii, exact ca toţi jacii şi pazncii de la firmele de pază ... că aşa e mai cool. 

Dar voi, noua generaţie, daţi-i înainte cu stereotipurile "comuniste", "ţariste", deşi habar n-aveţi cum erau uniformele în acele vremuri. Chiar dacă nu-ţi vine a crede, actuala uniformă a fost concepută şi adoptată prin 2002, deci la vreo 12 ani după '89. Iar la aceea vreme au existat exact aceleşi prejudecăţi conform cărora tot ce semăna ori aducea aminte de vechea uniformă trebuia schimbat cu orice preţ - că să avem o uniformă NONsovietică. 
Nu a zis nimeni că nu e necesară o îmbunătăţirea a uniformei, asta doar ai presupus tu ... pentru că atât poţi.

Îşi vine să crezi că pe vremea când lucram la SAS şi aveam în dotare toc de pistol pe picior, vara pe căldurile ălea renunţam la el şi foloseam unul pe centură? Hai să-ţi spun un detaliu pe care cei ce nu au purtat în viaţa lor aşa ceva, nu-l realizează: la 35-40 grade, nici nu ştii cât de bine şi frumos se înching cele două cureluşe prinse pe picor ... ceva superb. 

Link către postare
Catalin

Apropo pozele cu titlu de exemplu nu sunt tocmai ok, nu încerca să ne manipulezi. Nu ştiu cum le-ai ales şi găsit, dar sunt unele care nu reflectă realitatea.

De exemplu, ai postat acolo o poză cu unoforma francezilor ... şi nu cred că este uniforma de serviciu, adică cea de zi cu zi, cu care îi vezi pe stradă.
Uite de pe pagina de facebook oficială. 

Capture.PNG

Ce părere ai? Cam comunistă uniforma fracezilor, nu?

Link către postare
Catalin

Nu e nevoie să-mi spui că ar fi uniforma de gală sau de la "rutieră". Doar ţi-am arătat cum încerci să manipulezi, postând o poză cu o aşa-zisă uniformă de zi, care de fapt nu este uniforma de serviciu. La fel ai dat exemplu şi uniforma din Spania, iar acolo este un poliţist din unitatea UIP (Unidades de Intervención Policial), care nu este tocmai cel de "ordine publică". 
Dar pentru acurateţea informaţiilor şi de dragul adevărului, uite şi o poză cu un poliţist francez, flancat de doi poliţişti spanioli:

Capture.PNG

Uite ce frumos e francezul cu vesta aia pe el, nu? Adică e din altă ligă, nu ca sărăntocii ăia de spanioli, nu?
De asemenea sunt superbi şi pantalonii ăia bagaţi în bocanci!!! O splendoare!!!

La astfel de poze trebuie să ne uităm, dacă dorim să discutăm serios. Nu la poze artistice, cu vreun poliţist lucrat la sală, ce poartă o cămaşă ce crapă pe el. Pentru că în realitate nici în ţările ălea nu găseşti poliţişti ca spaniolul in exemplul dat de tine, e doar un mit urban.
Uniforma trebuie modificată/schimbată cu atenţie, astfel încât să arate cât mai bine posibil pe toate genurile şi constituţiile. Fie că e înalt, scurt, gras, slab ori lucrat la sală, uniforma nu trebuie să fie dedicată doar unuia.

Link către postare
AdrianAG

@Catalin Nu știu de unde ai dedus tu că eu sunt pentru vesta tactică... Din contră, nu mă încântă vesta tactică și îmi place mai mult modelul nordic cu dotare efectivă pe centură. Nu m-am referit la tine când am zis că sunt unii colegi care jelesc vechea uniformă, tare curios cum ai dedus și asta. Da, crede-mă uniformă actuală nu este nici utilă și nici eficientă. Nu te-ai săturat să îți intre vântul și gerul pe sub bluzon din cauza porturilor? Eu port toată dotarea, spre deosebire de alti colegi mai comozi. Sincer am tras destule din cauza frigului la spate, cred că e nevoie de o geacă peste care sa vina centura, dar care sa nu blocheze genunchii așa cum e scurta, a se vedea gecile țărilor din Nord.

"Atât poti tu?" De ce trebuie sa ne jignim? 

Sunt destul de pasionat de istorie încât să mă fi interesat în prealabil cum arată uniforma miliției, apropo, nu am zis că e comunistă. Am făcut doar referire la cascheta "țaristă" ce este cauza abuzurilor făcute de unii șefi. Cascheta este purtată în multe țări, însă nu e pricină de conflagrație intre șefi și subalterni, plus că s-a renunțat în mai toate țările la ea după anii 80-90, astăzi fiind purtată doar la uniforma de reprezentare ceea ce este și normal.

Cătălin, crede-mă daca scotocim Google-ul ne vom da exemple unul altuia până mâine, ideea e că trebuie cules de la fiecare ce e mai bun.

5989041696_2cc18507f6_b.jpg

Modificat de AdrianAG

Link către postare
Ramtha

Nu mi-a placut niciodata cum arata pantalonul introdus in bocanci. Nu merg nici bocanci, nici pantofi, ideal niste ghete subtiri pentru vara si mai groase pentru iarna. Eventual tactice cu talpa intarita pentru ca toti cunoastem cazuri in care au calcat in cuie sau in alte chestii intepatoare unii colegi. Si da, merg niste tricouri model Polo cu suport de grad eventual sau cu gradele imbrodate in maneca.

Modificat de Ramtha

Link către postare
Marius

Sunt “superbe” exemplele ăstea cu cei care au pantaloni băgați în bocanci . Probabil considerați că bocancii specifici soldățoilor sunt cool. 🤦🏻‍♂️

În loc să susținem modificări cu adevărat utile și moderne (există echipament tactic de unde se pot prelua concepte cu adevărat moderne, ex. 511, Helikon Tex etc.) generația “fulg de nea” vrea să poarte pantalonii băgați în bocanci. 

Un pantalon de uniformă trebuie să arate cam așa:

1F0E4E19-4126-4FB0-A0DF-8D8B1A0651E6.jpeg

iar o geacă/scurtă pentru sezonul rece (ori cum vreți voi să o denumiți) trebuie să arate cam așa:

89C8F232-DB8E-40D0-B00C-C4A22BAB308B.jpeg

• Apreciez 3

Link către postare
Catalin

@AdrianAG te rog renunţă la atitudinea specifică noii generaţii "fulg de nea", chiar dacă limba română nu e uşoară, se presupune că noi o cunoaştem. Nu te-a jignit nimeni, ci doar am constatat ce ai presupus. Asta nu e o jignire. Faptul că cineva te întreabă sau constată cât poţi, nu constituie o jignire. 

Cascheta aia "ţaristă" e purtată şi în prezent de americanii in NYPD. E incredibil ce apucături comuniste sau ţariste încă păstrează americanii ăia din New York, nu? Asta deşi niciodată în istoria lor nu au fost "ţarişti". Nu ştiu ce presupune pasiunea pentru istorie în cazul tău, dar cert este că acele caschete nu au nicio legătură cu "ţarismul", comunismul ori sovieticii. 

Ca să nu te mai chinui să cauţi pe google, uite aici o poză cu uniforma şi echipamentul poliţistului francez (deşi aceştia, după părerea mea nu ar trebui să constituie un model, francezii sunt printre cele mai proaste exemple posibile)

echipament politist francez.jpg

Link către postare
Ramtha

Geaca asta e in genul celei pe care ti-ai luat-o tu atunci cand ne-am intalnit, nu?

Link către postare
Catalin
în urmă cu 2 ore, AdrianAG a scris:

20170915_170855.jpg

"Încătărămaţii" daţi exemplu din Polinia de asemenea nu au nicio legătură cu uniforma de serviciu.
Pe pagina oficială de facebook Polska Policja se poate găsi această fotografie:

Capture.PNG

Iar diferenţa e majoră. 

• Apreciez 1

Link către postare
AdrianAG

De la ce am plecat și la ce am ajuns. Mai bine fulg de nea decât floare de mucegai. "Soldățoi", îmi place, putem avea dialoguri civilizate fara sa ne raportam la apelative care sa jignească vreo categorie profesionala și fără a ne raporta la capacitatea intelectuală a fiecăruia dintre noi? Preferăm să venim strict cu păreri și opinii fara sa declanșăm "jihadul" aici, să aducem argumente pro și contra referitoare la posibile modele de uniformă. Am uitat că e posibil ca unii dintre noi să dețină adevărul absolut, iar eu "fulgul de nea" să mă pitesc rușinat.

Spor la jigniri.

• Displace 3

Link către postare
BGeorge

Ar fi tare gresit sa avem o uniformă care sa se asemene cu cea a soldățoilor de la jandarmi. 

Cred ca ar fi ceva de vis sa avem o uniformă asemanatoare dpdv al calitatii materialului cu cea a celor de la NYPD. Eu as vrea sa schimbe pantalonii cu unii mai practici si de asemenea sa avem niste bocanci care sunt mult mai comozi decat pantofii.

Modificat de BGeorge
  • Apreciez 1

Link către postare
Marius

@AdrianAG

Tu ești apărătorul soldățeilor sau care e problema ta?! Dacă nu-ți convine ceva, poți foarte simplu să închizi pagina și să ne scutești de aceste “prețioase și ieftine” lecții de moralitate, care oricum sunt off topic. 

Link către postare
Catalin
20 minute în urmă, AdrianAG a scris:

De la ce am plecat și la ce am ajuns. Mai bine fulg de nea decât floare de mucegai. "Soldățoi", îmi place, putem avea dialoguri civilizate fara sa ne raportam la apelative care sa jignească vreo categorie profesionala și fără a ne raporta la capacitatea intelectuală a fiecăruia dintre noi? Preferăm să venim strict cu păreri și opinii fara sa declanșăm "jihadul" aici, să aducem argumente pro și contra referitoare la posibile modele de uniformă. Am uitat că e posibil ca unii dintre noi să dețină adevărul absolut, iar eu "fulgul de nea" să mă pitesc rușinat.

Şi cam care sunt argumentele tale în susţinerea modelelor postate? Nu de alta, dar ai uitat să le postezi. Ai postat nişte poze cu uniforme ce ţi se par a fi cool (încercând să manipulezi) dar ai uitat să ne spui şi argumentele pentru care panatlonii-n bocanci şi uniformele alese ca exemplu ar fi mai bune. În schimb plângi ca un fătălău, că te simţi jignit de orice opinie contrară. Atitudinea asta nu face decât să confirme că noua generaţie e una a fătălăilor, din acest motiv vă şi plac uniformele cu aspect paramilitar, întrucât trăiţi cu impresia că aspectul uniformei este singurul lucru prin care veţi căpăta autoritate. 

• Apreciez 1

Link către postare
Elvis

Tinutele de serviciu trebuie sa fie comode, practice, utile si nu in ultimul rand de foarte buna calitate! Si trebuie cerute pareri de la cei care le poarta. Nu sobolanilor de prin birourile MAI! Am fost prin cateva tari din Uniunea Europeana. Nu prea i-am vazut cu pantalonii in bocanci si cu sepcute in cap. Nu va spun despre dotare.....pentru noi sunt filme. Si grecii ne bat de ne suna apa in cap! Tinuta lor era comoda, practica si adaptata sezonului. Am purtat pantofi, bocanci si tinuta ,,comunista", eu sunt floare de mucegai, care sunt net superioare celor actuale de la ordine publica. De 17 ani lucrez la SAS, o singura data in 17 ani s-au cumparat niste bocanci Bates de calitate pentru luptatorii SAS la instistente unor luptatori care mai stiau cate ceva. Ii port si acum ! In rest tinute ieftine facute in marea lor majoritate in China. Nu se poate vorbi de calitate .....Ne-am cam saturat de promisiuni. Vrem sa vedem fapte! Si aduc vorba despre schimbarea tinutei exact cand 10000 de politisti i-au intrebat in fata MAI de ce nu respecta Legea unica de salarizare! Sublim!

Modificat de Elvis

Link către postare
Anonymous

Chiar aseară am remarcat într-un film jacheta uniformei poliţiei din Boston. Au o jachetă cu două feţe, una închisă la culoare, iar dosul e verdele reflectorizant. Practic poliţistul din Boston o întoarce pe dos şi dirijează traficul restricţionând accesul pe strada pe care se efectuează o cercetare la faţa locului. Simplu şi eficient. Nu trebuie să aibă două jachete la el. Are nevoie să controleze traficul, întoarce haina pe dos şi este echipat corespunzător. Mă şi gângeam aseară, ce util ar fi să avem şi noi la uniforma noastră aşa ceva.

Am căutat pe net dar nu am găsit una identică cu cea pe care am văzut-o aseară. Probabil că or avea design-ul înregistrat şi nu poate fi confecţionată de oricine, ci numai într-un circuit controlat, ceea ce n-ar fi rău nici la noi, ca să nu mai vedem tot felul de clovni îmbrăcaţi în uniformă de poliţie pe la tv sau alte părţi. (o altă idee sau propunere ce ar trebui luată în seamă de cei ce ne conduc)
În schimb există pe google poze cu "police reversible jacket", ca să vă faceţi o idee despre ce vorbeam mai sus.

5ae73378a6568_policereversiblejacket.jpeg.61aa2a4381973d8b93c33fd222d48367.jpeg

Link către postare
Marius

Există foarte multe modele de acest gen, spre exemplu 511 are câteva modele de jakete concepute special pt poliție (3 in 1 reversibile și 5 in 1 jaket).

• Apreciez 2

Link către postare
rustic

Nu stiu de ce va tot contraziceti unii cu altii, cand la intalnirea care a avut loc la Sibiu s-a hotarat ca cel mai preferabil model de inspiratie e cel al politiei olandeze.Iata si cam cum arata acest model, eu zic ca nu arata deloc rau.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Modificat de rustic

Link către postare
crix

dacă tot invocaţi necesitatea bocancilor la uniforma de serviciu, nu ştiu cine vă împiedică şi în prezent la actuala uniformă să purtaţi bocanci?!
şi actuala uniformă prevede bocanci, astfel că cine se simte nesigur cu pantof, poate încălţa bocancul. Ştiu că prin pozele străinilor arată bine, problema e realitatea, după o vară făcută în bocanci, cât de vară ar fi ei, cu ultimele tehnologii posibile şi imposibile s-ar putea să vă schimbaţi părerea. La fel şi în cazul în care eşti nevoit să alergi după cineva, mie unul mi se pare că bocancul nu e deloc cea mai potrivită încălţare în astfel de cazuri.
da, sunt de acord că trebuie adoptată o încălţămite mai de calitate, dar să renunţi la încălţămitea de sezon şi să stai numai în bocanci, mi se pare o prostie

Link către postare
ccclyon

Am lucrat 25 de ani in bocanci indiferent de timp si anotimp. Cu un bocanc de calitate si cu doua perechi de ciorapi de bumbac e mai mult decat OK.

Chiar si cand eram nevoit sa ma duc la pantof preferam bocancul pentru siguranta si confort. Daca te onisnuiesti cu el nu vei avea probleme de nici un fel.

Link către postare
Sache

Susțin schimbarea uniformei, dar sa fim întrebați noi, cei care o purtam. Sa vedem ce este bun la actualul model, ce nu este bun, ce ne dorim de la noua uniforma. De asemenea trebuie sa se tina cont de faptul ca vara este foarte cald, iar iarna foarte frig. Actuala uniforma nu mai prevede acel pulover pe gat, cum avea vechea uniforma, iar asta e o problema în anotimpul rece. 

Uniforma de politie trebuie sa impună respect, sa fie recunoscura ușor, dar sa fie ușor de purtat și sa ofere protecție celui care o poarta. Ideea cu geaca 2 în 1 nu este rea de loc și merita luata în calcul.

Pentru "cei de tip Flanco", uniforma de miliție era confecționată din cele mai bune materiale posibile la acea vreme, nu ca acum din fibre sintetice.

@AdrianAG, îți dai cu părerea despre ceva ce te depășește! Nu este prima data când faci asa ceva! Nu mai încerca să pari altfel decât ești.

P.S. Cred ca ne vor schimba uniforma asa cum au cumpărat anul trecut cele 5.600 de mașini.

Link către postare
bozo

Va dati seama ca acum trebuie sa schimbe uniforma toti localii, ca nu o sa mai semene cu cea de la Politia Romana?

:pfft:

• Îmi place 2
  • Apreciez 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.