Jump to content
POLITISTI.ro

Anonymous

Condiţii decontare servicii turistice - vouchere de vacanţă

Recommended Posts

Sache

Nu trebuie OS pentru decontarea serviciilor turistice. Ai nevoie de asa ceva doar pentru decontarea transportului, separat de cazare, iar OS trebuie vizat de o unitate de politie.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Adi76

Buna seara, am o problema: in concediu am fost in Bucuresti, am fost cazat si am luat masa la un hotel din lista, factura ce mi-a fost aprobata pt decont dar pe langa asta in aceeiasi zi am luat masa in oras la un restaurant care nu are cazare dar este o unitate de alimentatie publica care se regaseste pe lista unitatilor de alimentatie pubica  (lista alaturata unitatilor de cazare de pe ministerul turismului) dar aceasta factura a fost refuzata la decontare pe motiv ca nu este in lista structurilor turistice. Este corect? Multumesc

ovidiudif

Nu este corect, pentru masa unitatea trebuie sa se regasesca in lista Unităților de alimentație publică

Eu am alta problema legata de decontare. 

Se pare ca pentru a fi decontata o factura pentru o zi este nevoie sa ai 2 zile de concediu. De ex Am avut cazare pe data de  17.10.2018 (servicii cazare data de 17.10.2018) factura in valoare de 900 lei dar imi deconteaza doar jumatate pentru ca ei spun ca pe data de 16 sau 18 nu am avut concediu. Deci nu se poate deconta o zi de concediu in intregime si imi deconteaza doar jumate. Deci in logica lor pentru a se deconta o zi de concediu ai nevoie sa iti iei 2 zile de concediu. Sunt eu tampit sau logica a disparut total din MAI?

manfreD

Am primit același răspuns. Ca e zi de concediu dar in factura apare "noaptea de cazare" n/n+1.09.2018. Și mi-au decontat doar jumătate din valoarea facturii. Practic, dacă in factura scria cazare n.09.2018 primeam toți banii. Idioțenii. 

Sache

În turism, ziua de cazare începe după ora 12.00 și se termina pana în ora 12.00 a zilei următoare. De aici rezulta faptul ca este nevoie de doua zile calendaristice de concediu pentru a beneficia de o zi de cazare pentru decontare.

NP96

Am o nelamurire , daca concediul a fost in octombrie iar documentele justificative au fost depuse in data de 5 noiembrie , in ce data vor fii virati acei bani ?

ionuteremia

daca ma poate ajuta cineva cu lamurire va rog! lucrez in MAPN si recent am fost in concediu in perioada corespunzatoare raportului. m-i s-a dat factura care confirma perioada de concediu, dar motivul pt care nu m-i s-a aprobat decontarea cheltuielilor a fost acela ca factura a fost emisa in ziua imediat urmatoare cand nu mai figuram ca fiind in concediu! este o masura legala?pot vedea undeva scrisa aceasta masura?

Avrigeanu

Bună ziua! Am si eu o nelămurire.  Dacă am lucrat până in luna mai si apoi am intrat in concediu de crestere copil , beneficiez de tichete de vacanță?

ovidiudif

@Avrigeanu  in concediu de materinitate nu se deconteaza serviciile turistice.

@ionuteremia. Nu conteza cand a fost emisa factura. factura trebuie sa contina datele privitoare la serviciile facturate si perioada. Chiar daca nu ai fi fost in concediu, tot trebuia decontata si eventual iti retinea impozit 10% pentru zilele in care nu erai in concediu. Emiterea facturii inseamna de fapt dovada prestarii serviciilor, deci nu conteaza deta la care a fost emisa. Ea trebuie doar sa specifice data pentru care au fost facturate serviciile.

raluka

Salutare! Cine ma poate ajuta cu o informație? Mai este necesar sa alegem unitatea de cazare din lista sau putem sa ne cazam la orice unitate care eliberează factura? 

Marius

Nu, nu mai este nevoie, poţi merge oriunde pe teritoriul ţării. 

• Upvote 1

viobra
Posted (edited)

Sunt câteva aspecte, pe care trebuie sa le aveți în vedere pentru a nu avea probleme la decontare:

- factura să cuprindă,  pe lângă numele societății, denumirea locului de cazare (ex: Hotel Miruna, Pensiunea 3 Brazi...).

- pe factură sa fie menționată perioada și serviciile ( ex: cazare și masă, in perioada 15-25.08.2019).

- factura trebuie să fie însoțită de dovada plății (bon fiscal, chitanță, extras de cont).

Bineînțeles, factura și dovada plății trebuie sa fie pe numele polițistului sau al soțului/soției.

Se decontează serviciile atât pe perioada concediului, cât și pe perioada zilelor libere, cu precizarea că, dacă nu sunteți în concediu, suma decontată se impozitează.

Edited by viobra
  • Upvote 5

NoSF

Buna seara. Spuneti.mi, va rog, în situația în care perioada de concediu este de exemplu 10-25.09, dar cazarea efectivă ar include noaptea de 09/10.09, aceasta ar fi inclusa in perioada de C.O. in vederea decontarii?

viobra

Pai, daca tu incepi concediul din 10 cum sa intre și data de 09? Ți se decontează data de 09, dar se impozitează.

crblx2

Daca sunt cazat in stațiunea Venus și merg la un restaurant in Năvodari mi se decontează serviciile de masă în acest caz ?

pernutealex

Sigur DA!

nykkos

Bună ziua! Am și eu o întrebare și anume: Există stipulat în vreun act normativ ca deconturile la voucherele de vacanță să se deconteze în funcție de camerele pe care le închiriază persoana beneficiară și nu de suma propriu-zisă? Întreb deoarece am fost în co în luna Iulie și am închiriat două camere iar decontul l-am primit numai pentru una. Aici din păcate m-am blocat și îmi dă cu virgulă. 😂