Jump to content
POLITISTI.ro

dorian

Poliţiştii trebuie să cunoască proceduri de prim ajutor? Folositor ori inutil?

85 voturi

1. 1. Credeți că polițiștii ar trebui să cunoască proceduri de de prim ajutor?

• NECESAR
      62
    • DE FOLOS
      22
    • INUTIL
      1
    • NU ȘTIU
      0

Postare recomandată

dorian

Voi ruga administratorul ca după acest post să închidă acest subiect.

Motivul pentru care am inițiat această discuție este acela că anul trecut a avut loc un eveniment nefericit, care pe mine m-a marcat adânc.

Sărbătoream avansarea unui coleg când în fața mea am văzut cum unul dintre colegi, încerca disperat să își scoată o bucată de mâncare ce îi rămăsese în gât. Am reacționat imediat, am fugit la el și am încercat să-i aplic procedura Heimlich. Nu am urmat cursuri de prim ajutor, dar instinctual am aplicat această procedură (nici în ziua de azi nu știu dacă am efectuat-o corect). Văzând că după câteva încercări (2 sau 3) nu am nici un rezultat, l-am luat efectiv pe acesta pe după gât și am fugit cu el către echipajul de rutieră cu care tocmai ce sosise un coleg. Spre stupoarea mea nici un alt coleg nu m-a ajutat să-l transport. L-am urcat imediat în echipaj, am încercat să-i fac respirație artificială (atât cât știu) și în max. 5 minute eram deja cu el la spital, avem norocul să fie unul foarte aproape. La camera de gardă au reușit să-i scoată o bucată de carne care îi ajunsese chiar până în plămâni și l-au internat. Din păcate după aproximativ 2 săptămâni a decedat.

V-am povestit aceste lucruri, deoarece acest eveniment m-a marcat foarte tare, mult timp după aceea m-am întrebat dacă nu cumva am procedat greșit și asta să-i fi îngreunat situația sau chiar să-i fi grăbit moartea. Încă am rămas marcat de eveniment, fiindcă în momentul în care cineva de lângă mine are vreun simptom de tuse sau înec la masă, rămân blocat și mi se ridică părul pe tot corpul.

Acesta este motivul deschiderii mele a acestui subiect și, sincer, mi-aș dori ca toți polițiștii, poate chiar toți oamenii, să cunoaște un minim de măsuri și proceduri de prim ajutor. Niciodată nu știi când îți pot fi de folos. Eu trăiesc cu sentimentul că îl puteam salva.

Dumnezeu să-l ierte.

VĂ ROG SĂ NU APRECIAȚI ACEST POST CU ”+”.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Aţi postat conţinut ce păstrează o altă formatare decât cea permisă de Regulament..   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Link-ul a fost încorporat automat în postare.   Elimină inserarea şi afişează ca simplu link

×   Conţinutul anterior a fost restaurat.   Curăţă editorul

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Conţinut similar

• popo
      de popo
      Buna ziua ,
      Avem situatia ca apare o sezizare , in alt judet decit judetul de domiciliu ,  localitate care nu este capitala judetului respectiv . Sezizarea o face fie un alt sofer din trafic , sau un pieton , sau constatare de la un agent circulatie. 
      Exemplu: masina este din Braila si sezizarea/constatarea apare pe litoral  .
      Care este procedura ? Cum se anunta proprietarul masinii care este in fisa numarului respectiv  , deoare este plecat din judetul de domiciliu ? 
      Cred ca fisa de imatriculare este accesibila instantaneu in toata tara .
      Din cit eu minte , la imatriculare s-a notificat si un telefon in fisa ; se practica sa se sune la telefon ?
      Si dupa ce este anuntat proprietarul , unde are loc cercetarea ? In localiate de domiciliu sau in localitate unde s-a facut sezizarea ?
    • Catalin
      de Catalin
      Personal obişnuiesc să urmăresc, atunci când timpul îmi permite şi ştirile internaţionale despre poliţişti şi poliţiile din alte ţări. Şi de multe ori am citit şi văzut diverse moduri de acţiune sau detalii diferite de ce se întâmplă pe la noi, dar şi interesante. Vă propun să le stângem aici în acest topic şi să dicutăm pe marginea lor. Să "furăm" de la străini din experienţele lor.

Acum am citit cum Poliţia din Argentina a reuşit un flagrant pe droguri. Până aici nimic deosebit, dar mi-a atras atenţia o fotografie ce însoţeşte comunicatul Poliţiei Metropolitane şi în care se poate vedea un modul interesant în care îi imobilizează pe suspecţi.
      Priviţi aici:

Le acoperă capul pentru ca suspecţii să nu vadă ce se întâmplă în jurul lor sau pentru a le proteja identitatea? 
      Oare procedează aşa doar pentru poze şi să nu fie filmaţi, fotografiaţi de ziarişti sau şi din motive de siguranţă, să nu vadă cine şi ce se întâmplă în jurul lor?
      Ce părere aveţi?
    • Dan
      de Dan
      Pe lângă prevederile art.208/alin.2 din Cod Penal furtul de energie electrică este prevăzut şi în Legea Energiei Electrice nr.13/2007, publicată în Monitorul Oficial Partea I nr. 51 din 23/01/2007 completată şi modificată de Ordonanţa de urgenţă nr. 33 din 04/05/2007 şi OUG nr. 172/2008. După cum ştim cu toţii sezonul rece va începe în curând iar populaţia cu situaţii financiare precare va apela la diverse metode şi improvizaţii pentru a "fenta" consumul de energie electrică. Am observat că unii colegi atunci când constată astfel de fapte nu amintesc în p.v. de constatare a infraţiunii şi de infracţiunile prevăzute în această lege specială.

Astfel art.85 are stipulate un nr. de 4 infracţiuni.

La alin.1este prev. că "sustragerea de energie electrică constituie infracţiunea de furt şi se pedepseşte conform prevederilor Codului penal. ". Încadrarea juridică în cazul acestui alineat se va face astfel art.85/alin.1 din Legea 13/2007 raportat la art.208/alin.2 din Cod Penal.

Alineatul 2 prevede ca infracţiune "deteriorarea, modificarea fara drept sau blocarea functionarii echipamentului de masurare a energiei electrice livrate constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 4 ani." Se reţine această infracţiune unicădoar dacă în momentul controlului nu se aflau în funcţiune aparate electrocasnice-consumatoare de energie electrică, iar contorul electric era doar deteriorat, modificat sau blocat. (cu beţe de chibrit cel mai întâlnit caz). Atunci când contorul electric este deteriorat, modificat sau blocat, iar acest lucru conduce la neînregistrarea consumului de energie elctrică cauzat de punerea în funcţiune a unor aparate electrocasnice, se reţine concurs de infracţiuni respectiv art.85/alin.1 din Legea 13/2007 raportat la art.208/alin.2 din Cod Penal şi art.85/alin.2 din Legea 13/2007 cu aplicarea art.37/lit.b din Cod Penal.

Infracţiunea prevăzută la art.85/alin.3 constă în "deteriorarea, modificarea fără drept sau sustragerea componentelor instalaţiilor energetice constituie infracţiune şi se pedepseste cu închisoare, conform prevederilor Codului penal. " Aceasta poate fi constatată ca infracţiune unică dar dacă în momentul constatării se află în funcţiune consumatori de energie electrică, iar consumul nu este înregistrat, cauzându-se astfel prejudicii societăţii de distribuţie se va reţine concurs de infracţiuni, încadrarea juridică fiind cea de mai sus (a se vedea analizarea art.85/alin.2) Dacă prin săvârşirea infracţiunii prevăzute la alineatul 3 s-a produs o pagubă materială atât prin valoarea în sine a bunurilor deteriorate sau sustrase, cât şi a pierderilor cauzate de întreruperea furnizării energiei electrice către alţi consumatori se reţine şi infracţiunea de distrugere prevăzută şi pedepsită de art.217 din Cod Penal.

Prevederile alin. 4 stipulează că "executarea sau folosirea de instalaţii clandestine în scopul racordării directe la reţea sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani. " dacă aceste instalaţii clandestine sunt racordate direct astfel încât consumul de energie electrică să nu fie contorizat se va reţine deasemenea concurs de infracţiuni.

Este de reţinut că prevederile art.88/alin.2 din aceeaşi lege stipulează că "organele de poliţie sunt obligate să acorde, la cerere, sprijin agenţilor constatatori." Sper să vă fie de folos, mie mi-au fost pentru că m-am lovit de ele.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.