Jump to content
  • 0

Reclamaţie pentru maşina găsită avariată

Wwoww
 Share

Question

Nu stiu daca postez bine unde postez dar imi cer scuze daca nu am postat bine....

Aveam masina parcata in fata portii si plecat din tara....la intoarcere am gasit lovita oglinda stanga de la sofer....m-am tot intrebat cine este cum si in ce fel....(poate ca si a fost greseala.mea ca nu am sunat la politie)...mi-am adus aminte ca am o camera de filmat care batea direct pe masina...am fost sa vizionez filmul si am gasit cine mi-a lovit masina...am luat legatura de buna credinta am discutat si a ramas sa ma despagubeasca....au trecut cateva zile si am fost la politie la.o saptamana de la.producerea accidentului

Am discutat cu domnul politist de pe raza unde s-a produs accidentul si mi-a spus ca daca depun o reclamatie e posibil sa mi se ia si mie permisul...( precizez ca masina era parcata si am gasit-o la 5 zile dupa ce mi s-a comunicat cine a lovit masina) am plecat la politia judeteana si un domn politist ma incuraja sa depun plangere ca nu mi se va lua permisul ca masina stationa si nu era in miscare si se anuleaza cele 24 de ore de a anunta accidentul si pot  anunta cand vreau eu....nu stiu ce sa mai inteleg ....

Daca ma poate ajuta cineva sa inteleg articole etc si pozitia mea de pagubit si cu permisul luat daca fac plangere... va multumesc

1 answer to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Extras din legislaţie:

Art.79 – (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia a rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.