Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Fagebogdan

ATV - circulatie pe drumuri publice

Question

Fagebogdan

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns argumentat la urmatoarea problema.Am achizitionat un atv din SUA si l-am inregistrat in Romania.Am facut RAR-ul,atestat tehnic prin care a fost incadrat ca Masina autopropulsata pentru lucrari+ITP valabila 2 ani.A fost inscris la Primaria Baia Mare si am primit numar galben, dupa care am facut si RCA.Intrebarea mea este pe ce drumuri am voie sa il folosesc,pentru ca orice autoritate intreb obtin alt raspuns.Si daca este posibil si argumentat cu legea pe care se bazeaza raspunsul .Ca si specificatii tehnice minimale ar fi: motor 800cc,70,5 Hp.

Multumesc.

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Cristi

Ce fel de lucrari faci cu ATV-ul? Ari? Sau pui porumb? Legat de intrebarea ta, utilajele agricole auto-propulsate pot folosi drumurile publice numai daca nu au alte cai de acces catre parcelele unde se deplaseaza. In rest, in afara drumului public, poti merge unde vrei tu.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Valentin99

Buna Seara

Am cumparat acum recent un ATV/QUAD,din Spania,de la persoana fizica,dar respectivul a pierdut actele de la el,atv-ul fiind înmatriculat pe Spania,i-am explicat că vreau să îl duc in RO,sa il înmatriculez,a zis ca rezolva el cu acte.Dupa 2 saptamani imi trimite un act precum dovedește că acesta a fost înmatriculat în Spania,si cu drept de transport în RO,fiind scos din circulatie din Spania,plus contract Vanzare/Cumpărare,nimic altceva,fără carte,talon etc...

Se poate înmatricula in Romania fără aceste acte?doar pe baza actului eliberat de el,in care scrie Seria/Marca/Motorul?