Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Citaţie de la instanţă deşi telefonul furat a fost recuperat

Elise
 Share

Question

Mi-a fost recuperat telefonul dat disparut/furat iar la cateva saptamani dupa semnarea faptului ca l-am primit mi-a venit citatie de a ma prezenta in instanta. Din cate am inteles procurorul aproba dosarul initial, deci prezenta in instanta are legatura cu faptul ca acum procurorul trebuie sa inchida dosarul si trebuie sa semnez ceva din nou sau sunt alte complicatii? 

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Nu iti este foarte clar rolul Politiei ca institutie. Noi nu suntem recuperatori, noi instrumentam dosare penale, identificam autori si ii prezentam parchetului/instantei. Recuperarea prejudiciului este doar o mica parte din urmarirea penala, scopul nostru principal fiind identificarea si pedepsirea autorului.

• Upvote 4

• 0
  • Moderator

Banuiesc ca acel telefon daca ti-a fost recuperat, nu s-a recuperat singur ci l-a recuperat cineva. Ghici cine?

Mergi si prezinta-te acolo unde ai fost citata si cu aceasta ocazie o sa vezi si motivul.

• 0

Clar ma voi duce, altfel probabil risc sa fiu luata pe sus :lol: eram doar curioasa pentru motiv crezand ca toate formalitatile s-au incheiat in momentul in care am semnat pentru primirea lui la politie