Jump to content
POLITISTI.ro

cipri83

Cazul Deta

Postare recomandată

Catalin

Stiu ca probabil o sa par cinic prin ceea ce spun, dar daca asa stau lucrurile iar acei colegi sunt atat de slabi, isi merita soarta. Din punctul meu de vedere, sustin neconditionat orice coleg, indiferent de conditii si cred ca asa trebuie sa procedam toti, sa fim mai uniti si sa tinem unii de altii ... dar cand te intalnesti si cu o astfel de situatie in care chiar cei in cauza astepta ca altii sa-i apere si ei doar stau in pozitia ghiocelului, parerea mea este ca sunt o cauza pierduta si nici nu au stofa necesara pentru aceasta meserie.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

alin2770

in legatura cu acest prewsupus serviciu de PR al politiei va spun cu mana pe inima ca nu exista. am fost reclamat de atatea ori pt o singura chestie incat au ajuns 3 reclamatii pana la presedinte(se intampla in urm acu vreo 4 ani) si nimeni, dar ABSOLUT nimeni nu a iesit la tv sa spune cum stau datele problemei. de ce? pt simplul motiv ca scaunele lor nu erau amenintate. de mult spun sus si tare ca nu avem ceea ce se numeste PR sau un purtator de cuvant cerebral sau o persoana cu sange in cojones si ca acei juristi incaseasa niste bani lunar total aiurea pt ca d.p.m.d.v. ar fi cazul sa se implice si ei in astfel de situatii. cat despre cazul deta cuvintele sunt de prisos. orice politist stie ce s-a intamplat acolo si cioroii aia care pozau in victime nu sunt nimic altceva decat niste scursuri. au fost doua grupari care isi disputau divergentele, teritoriul si alte lucruri similare. jurnalistii astia mizerabili pe mine unul nu ma pot convinge sa ii urmaresc pt ca imi fac sange rau degeaba. cauta senzationalul si asta la comanda. cauta doar sa scoata politia romana (nu nationala!) vinovata indiferent de situatia ca asa vrea chiorul sef al tarii

Link către postare
Ben

Asta cu tipatul ca din gura de sarpa si tendinta de a face circ, am mai spus-o si o mai spun, e specifica etniei respective. Nu sunt rasist, pur si simplu e realitate, e lucru dovedit.

Cum au tipat ca au fost macelariti ca niste mielusei inocenti ce sunt si ca Politia a stat, la fel tipa si acum ca le-au cerut spaga. E aceeasi reteta. Ba chiar am inteles ca nesimtitii au sunat la 112 sa spuna ca politistul rutier le cere mita. Daca se dovedeste clar ca e o minciuna sfruntata, n-are trebui sa-i arda cu o amenda pt apelul acela de urgenta, totusi?

Eu i-as considera si pe imbecilii astia "prietenii politiei".

Link către postare
Leonidas67

Doamne ben, nici nu-ţi imaginezi cât de bucuroşi suntem noi că putem avea asemenea prieteni! :doh: :ner: :naughty:

Link către postare
maxu08

Realizator Sorina Matei: Noi l-am avut pe domnul Liviu Popa, şeful Poliţiei Române, mai devreme şi ne spunea că şi dânsul aşteaptă de vreun an de zile ca şeful Poliţiei din Deta să-şi dea demisia. I-au cerut de vreo trei ori demisia, n-au reuşit, i-au dat o mustrare scrisă, ştiţi… Aşa aşteptaţi şi dumneavoastră de la CSM.

Cătălin Predoiu: Aştept, dar e o aşteptare activă, pentru că noi, între timp, schimbăm poziţii instituţionale, avem discuţii tehnice săptămânal, chiar şi în afara şedinţelor propriu-zise ale plenului, deci e o activitate permanentă la CSM

fragment din interviul ministrului justitiei la B1 TV. Probabil ca se astepta doar ocazia potrivita care a si sosit :hmmmt: ce coincidenta!!

Link către postare
Fairytale

Cazul Deta...daca cineva nu ar fi facut atata reclama incidentului, nu s-ar fi aflat nimic. Dupa arsenalul descoperit : ctite, topoare, arme, etc reiese ca aceste incidente de acest fel au mai fost, poate unele mai grave decat acest incident. Dar cazul de la Deta nu rezolva situatiile asemanatoare din multe orasele ale tarii, in care se intampla la fel.Daca nu era un interes politic, ceea ce s-a intamplat la Deta nu s-ar fi aflat, nu ar mai fi existat anchete, etc.

Link către postare
gigabyte

SNPPC s-a implicat si a demonstrat ca politistii au actionat conform procedurilor. CE frumos ar fi fost daca mai multe organizatii s-ar fi unit si ar fi facut front comun in fata acuzelor presei. Data viitoare s-ar fi gandit de doua ori, sau ar fi intrebat la organizatiile sindicale, profesionale sau chiar institutia angajatoare, in legatura cu procedurile politiei.

Dupa ce SNPPC prin juristul sau a declarat de nenumarate ori ca politistii sunt nevinovati, seful Politiei Romane a ajuns la aceeasi concluzie. Ar fi cazul sa se gandeasca la cate cazuri am prezentat pe buna dreptate, si sa ia masuri cu anturajul (pardon, subordonatii din conducere).

• Apreciez 3
  • Displace 1

Link către postare
SandoKhan

Totusi marea organizatie a CNP-ului cu ce s-a ocupat in aceasta perioada? Din cate stiu CNP-ul ar fi trebuit sa lamureasca aceste aspecte, ele fiind de ordin profesional nu revendicative. In echipa de cercetare administrativa nu trebuia sa fie si un reprezentant al CNP-ului care sa vegheze la corecta desfasurare a anchetei interne? Nu ei trebuiau sa ia apararea politistilor nedreptatiti? E merituos ca sindicatul s-a implicat si a lamurit unele aspecte, dar in astfel de probleme implicarea lui ar trebui sa fie minima, atat timp cat noi cotizam la o organizatie profesionala.

Ceva e putred aici si una din cele doua organizatii ar trebui sa dispara, si daca sindicatele au mai miscat cate ceva (pe langa rezolvarea intereselor proprii) macar asa de ochii lumii, CNP-ul ne sfideaza si ignora pe fata si pe banii nostri.

A devenit cel mai scump "cimitir al elefantilor din MAI" care, desi pana daunazi era ca agheazma (nici nu ajuta dar nici nu dauna), deja a inceput sa aduca daune semnificative sistemului si membrilor cotizanti.

Link către postare
Marius

SandoKhan, CNP-ul are alte preocupari, sunt interesati de modificarea statutului politistului si doresc sa introduca in prevederile acestuia obligatia ca pentru toate numirile in functiile de conducere sa fie necesar acordul lor (nu mai sunt multumiti doar cu rol consultativ).

In plus, dorm in papuci, in timp ce jandarii propun modificarea legislatiei privind ATOP (Autoritatea Teritoriala de Ordine Publica), vor sa fie si acolo, chiar daca in competentele lor legale nu intra mentinerea ordinii publice. Propunerea legislativa am vazut-o postata pe Intrapol.

Somn usor domnilor, lideri ai CNP-ului!!!

Link către postare
SandoKhan

Dintr-o instituie si organizatie profesionala a politistilor, a devenit o organizatie ce paraziteaza profesia si salariul politistului.

Buna treaba a iesit.

Link către postare
Marius

Data: 01/08/2011 Sursa: IGPR

Urmare a evenimentului produs la data 24 iulie a.c., ora.2.00, în localitatea Deta, Judeţul Timiş, Biroul Informarea Presei din cadrul I.G.P.R. este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:

În dimineaţa zilei de 24 iulie a.c., conducerea Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Timiş a dispus de îndată efectuarea de verificări cu privire la modul de acţiune al poliţiştilor. La finalizarea primelor cercetări, a fost dispusă declanşarea procedurii cercetării prealabile faţă de cinci poliţişti, în scopul stabilirii unor eventuale abateri disciplinare, raportat la art. 57 lit. b din Legea 360/2002 privind Statutul poliţistului, respectiv „neglijenţă manifestată în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau a dispoziţiilor primite de la şefii ierarhici sau de la autorităţile anume abilitate de lege.”

În legătură cu modul de acţiune al poliţiştilor la evenimentul produs în localitatea Deta, la data de 24 iulie a.c., s-a stabilit faptul că poliţiştii care au executat intervenţia au respectat prevederile legale şi procedurile de lucru, punându-şi în pericol integritatea corporală, pentru aplanarea conflictului. Acest lucru a fost atestat de numeroasele probe administrate în cadrul procedurii disciplinare, care au infirmat fără echivoc susţinerile unora dintre părţi, potrivit cărora efectivele de poliţie nu şi-ar fi făcut datoria.

În baza normelor interne a fost dispusă efectuarea unui control tematic la nivelul Poliţiei oraşului Deta, având ca obiect evaluarea activităţii profesionale desfăşurate de către efectivele subunităţii în semestrul I al anului curent, comparativ cu perioada similară al anului 2010.

Activitatea de evaluare s-a desfăşurat în perioada 25 - 29 iulie a.c., la finalizarea acesteia, pe fondul disfuncţionalităţilor constatate dispunându-se declanşarea cercetării prealabile faţă de zece poliţişti, respectiv trei ofiţeri şi şapte agenţi de poliţie.

Cercetarea se va efectua în perioada următoare de ofiţerii Direcţiei Control Intern din cadrul I.G.P.R..

Aspectele de natură disciplinară reţinute în sarcina şefului Poliţiei oraşului Deta vor fi verificate în momentul reluării cercetării prealabile, aceasta fiind suspendată întrucât ofiţerul de poliţie se află în concediu medical, fiind internat în spital.

Informaţii de background:

• La conducerea Poliţiei oraşului Deta a fost numit inspectorul principal de poliţie Disagă Daniel-Ion.
  • Împreună cu conducerea I.P.J. Timiş, s-a luat măsura detaşării unor poliţişti cu experienţă la Poliţia oraşului Deta pentru eficientizarea activităţii.

BIROUL INFORMAREA PRESEI

Link către postare
dorian

Intr-un final am înțeles și eu: a avut loc un scandal, televiziunile ne-au călcat în picioare, pe noi ca oameni, ca polițiști, munca și conștiința noastră, s-a deschis o anchetă fiindcă dl. Popa s-a autosesizat că la Deta unii polițiști au greșit, deci trebuie sancționați, s-au efectuat rețineri în cauză dintre cei implicați, s-au făcut verificări și s-a stabilit că polițiștii care au intervenit nu au greșit cu nimic, iar domnii de la IGPR s-au mulțumit cu un simplu comunicat de presă.

Acum stau și mă întreb, fiindcă nu cred că vreunul dintre acești domni, mi-ar răspunde, cine ne va spăla rușinea? Pentru a câta oara are loc un război mediatic în care Poliția și polițiștii, suntem făcuți praf? Până când șefii noștri vor continua să țină capul în cutie atunci când se trage în noi? Oare se va întâmpla vreodată să avem o relație și o comunicare mai bună cu presa, astfel încât să se reacționeze imediat în cazurile de acest gen? De ce nu sunt scoși pe sticlă acei polițiști care au intervenit la eveniment și care au acordat îngrijiri celor vătămați (aceștia fiind cei care i-au denigrat și au răspândit zvonul că nu și-au făcut datoria :angry:) fiind felicitați pentru modul în care au gestionat problema? În afara acestui comunicat de presă ce alte măsuri va întreprinde IGPR pentru a spăla obrazul colegilor noștri?

Dacă printre noi există cineva care îi cunoaște pe colegii noștri de la Deta care au gestionat primele momente ale evenimentului, propun, ca prin intermediul acestui forum, să le facem cunoscute acțiunile și să-i felicităm. :emo-yessir:

Modificat de dorian

Link către postare
maxu08

pina la urma s-a terminat "pupat Piata Independentei". Halal treaba, coane Mitica :)

Link către postare
Leonidas67

Va pot spune ca cei patru agenti sunt bine mersi, 2 au fost sfatuiti sa se retraga(adica pensie), 2 sunt suspendati, de tot rasul la fel si cu cei 2 ofiteri, 1 este la dispozitie , 1 a ramas , dar este vazut ca un paria ! Totul a fost gestionat si sponzorizat de numitul Iotcu Lucian un fel de baron local, patronul localului in care sa intamplat evenimentul! El a platit acei tigani si inclusiv pe cei de la Realitatea TV sa provoace si sa mediateizeze/denigreze primarul el facand parte din PSD ! Din toata aceasta tevatura , politistii sunt singurii care au tras ,,ponoasele'' !

http://www.pressalert.ro/2011/11/fiii-primarului-din-deta-si-stefan-alexandru-afla-daca-vor-fi-liberi/

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.