Jump to content
  • 0

Telefon/gadget furat - ce document poate emite politia

torrent82
 Share

Question

Salut!

Locuiesc in Marea Britanie si urmeaza sa vin in vizita in Romania.

Am asigurate telefonul mobil, laptopul si alte gadget-uri pe care le voi lua cu mine.

In caz de furt asiguratorul din UK imi va cere un document de la politie (numit aici Police Report) pentru a dovedi ca intr-adevar mi s-a furat produsul.

Ce fel de document emite politia romana daca vin si raportez ca mi s-a furat de exemplu telefonul?

De asemenea probabil ca mi se va cere factura sau un fel de dovada ca eu detin respectivul gadget. Nu am decat chitanta electronica. Va fi recunoscuta?

Va mutumesc

• Downvote 4

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Te-ai gândit sa faci o "afacere" prin furtul telefonului? Le-ai asigurat si vii in România.

Daca ai grija de lucrurile tale sau dacă nu vrei, nu ți le fura nimeni. Nu suntem in vestul sălbatic.

Iar dacă totuși ți se fura telefonul, polițiștii romani vor face tot ce le sta in putința sa îți găsească telefonul.

• Upvote 1

• 0

Art. 268 din Codul Penal

Inducerea în eroare a organelor judiciare

(1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

• 0
  • Membru

Ai gasit client pentru telefoane? Vezi sa nu ti le fure pe bune. 

Edited by Andrei

• 0

A vrut sa ne testeze vigilenta, acest cetățean european plin de drepturi, dar fără nicio obligație în accepțiunea sa.