Jump to content
POLITISTI.ro

Liviu

Dotarea formatiunilor de intervenţie

Recommended Posts

Liviu

Ce părere aveţi despre dotarea formatiunilor de intervenţie?

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

In acest domeniu suntem inca in urma rau de tot. Asta probabil si datorita faptului ca majoritatea sefilor inca nu constientizeaza adevaratul rol al acestor formatiuni, care sunt competentele si ce trebuie sa faca ele efectiv.

Probabil ca o vor face, ca de obicei, numai dupa ce se va intampla ceva tragic, vor sari iar ziaristii avizi de audienta si vor creea o dezbatere publica, unde isi vor da cu parerea toti habarnistii. Ca asa e la noi, la romani.

A devenit deja un cliseu standard. Nimeni nu ia in seama nimic, decat dupa o intamplare nefericita, sau daca "formatorii de opinie" dezbat putin subiectul.

King

Buna baieti si ... fete!

Se pune intrebarea, stie cineva din conducerea ministerului asta ,cu ce se ocupa interventia?

Daca intrebi un sef ce este tactica de interventie, o sa se uite la tine ca la un extraterestru.

Nimeni nu spune nimic de discriminarea care sa facut cand, prin noua lege de salarizare, sau taiat din indicii de salarizare de la agenti si sau marit cei ai ofiterilor, spunindu-se ca acestia sunt mai putini.

Va vine sa credeti?

Sunt mai putini, mananca mai mult, traiesc mai mult si muncesc mai putin!

Agentii sunt 75% din politie, muncesc mai mult, mananca mai putin si traiesc mai putin! Ca sa nu mai vorbim de interesul care sa avut cand sa unificat MI cu Administratia, de ce credeti? Da, sa le ia banii fraierilor iar sefii sa fie numiti politic. Chestorii sa devina secretari de stat si apoi membrii de partid pe functii importante.

Cine conduce TARA, conduce si MINISTERUL, e vorba de oameni care sunt pe mina cu interlopii, ma refer la Parlament pentru ca pe noi, toti ne trateaza la fel. DE CE? Pentru ca spunem ca si judecatorii, gata ajunge!

Vorbiti de interventie, pai credeti ca ministrii astia stiu ceva, daca nici sefii de la esaloanele de jos nu stiu, iar guvernantii nici atat.

Ce parere aveti?

Marius

E inca precara dotarea formatiunilor din teritoriu, dar sa nu fim rai pentru ca anul trecut am primit autospeciale noi dotate cu echipamentul necesar. E un pas inainte, dar nu suficient.

Am gasit pe site-ul IGPR tabela cu ultimele achizitii:

IGPR tabela inzestrare.pdf

Ce mi-a atras atentia este pretul de achizitie al autospecialelor de interventie care este de 208 800 ron/bucata, iar toata presa din Romania a scris ca aceste masini au fost achizitionate la un pret de 130 000 euro/bucata.

Nu e nimic nou, suntem obisnuiti cu astfel de dezinformari.

Daniel

Salutare ! Domnule King sau Kong cum v-ati intitulat , vroiam sa va spun ca topicul se refera la dotarea unitatilor si nu pricep ce legatura are cu salarizarea si nivelul de trai , precum si plafonul de viata al unor domni pe care i-ai precizat matale . Se poate domne sa incurcam capra cu varza ? Ideea era daca considerati satisfacatoare aceasta dotare sau daca este loc si de mai bine . :P;)

King

Imi pare nespus de rau daca v-am deranjat,spunind aceste lucruri pe acest topic.Am crezut dotarea are legatura cu partea financiara si totodata cu , cunoasterea activitatilor pe care le desfasoara interventia?.Cer mii de scuze" Daniel"

Marius

Stai linistit ca nu ai deranjat pe nimeni. Nu-i asa Daniel?

Revenind la subiectul topicului, cred ca cea mai importanta achizitie pentru dotarea formatiunilor SIR a fost omisa si ma refer la vestele anti-glont.

Daniel

King stai fara grija . Nu ai deranjat pe nimeni . Pe aici se mai si glumeste asa ca sa nu devenim monotoni . :D;)

Elvis

Pai daca il lasam pe BUTU sa ne cumpere echipamentul cel mai scump si cel mai prost. Ne-a consultat cineva atunci cand s-au facut achizitii?

Cu avant pionieresc, curaj si abnegatie nu o sa NE MAI DESCURCAM, cu bocancei de catana batrana, veste antivant, casti antiglont decat pentru cei care participa la ,,stii si castigi", haine, manusi, cagule si tocuri cumparate din buzunar nu o sa mai mearga mult timp si sa ne fereasca DUMNEZEU...

Va urez ,, SA RAMANEM IN VIATA" !

Daniel

Vestele anti-glont si castile speciale trebuiau achizitionate pentru fiecare lucrator in parte . Apoi cred ca, daca renuntau la numai doua lanterne de pe masini , puteau sa adauge un topor , un berbec metalic operational ( nu unul greoi si inutil ) , o foarfeca speciala pentru taiat diferite profile si nu in ultimul rind , autospecialele trebuiau repartizate cu toate cele opt scaune si fiecare si le profilau in functie de necesitate . ;)

Catalin

Lanternele tot le mai folosesti cateodata, dar oare trebuiau camere de luat vederi si aparate foto profesionale? Eu nu le vad nicio utilitate pentru aceste formatiuni. :blink:

Nelu

Buna!Inclin sa ai dreptate Catalin ,nu vad o foarte mare utilitate a acestor camere , deoarece dupa cate se stie un om este intotdeauna prins cu aceasta indeletnicire si se pierde din activitatea propriu zisa .

Catalin

Ca sa nu mai amintesc de lipsa unui shotgun.

Elvis

Nelu nu crezi pentru aceste lucruri ar fi trebuit sa se zbata sefii formatiunilor?

foto

mai stiti cand s/a achizitionat pentru formatiunile de politie rurala aparate foto digitale?

criminalistii au trbuit sa se descurce

au dat 2-3 pe judet si asta a fost, restul ne-am descurcat cum am putut

asa m-am saturat de desurcatul asta in meseria noastra.

Nightwolf

Stai putin, de cand exista criminalist la rural?? Din cate stiu eu compartimentul tine strict de judet!!

Elvis

Stai putin, de cand exista criminalist la rural?? Din cate stiu eu compartimentul tine strict de judet!!

Sa inteleg ca cei de la posturi nu au voie cu aparate profesionale?Sunt numai pentru cei de la judet?

Nightwolf

M-ai inteles gresit Elvis. Nu am spus ca nu au voie lucratorii de la rural sa faca poze. Ma legam strict de criminalisti. Iar apoi nu, nu vad la rural necesitatea unui aparat tip Nikon D300 care are un pret de achizitie de 15.000 lei fara obiectiv, vine cu obiectiv de 185 cu pret de achizitie de 7.500 lei, cu un blit SB-700 pret achizitie 6.500 lei, husa la un pret de 500 lei, 2 baterii suplimentare a 350 lei fiecare - TOTAL 41.000 lei pentru un aparat foto. Pai e mai scump ca un Logan....

Elvis

Gandirea asta este paguboasa sa sti.

Au fost vremi, in trecutul nu foarte indepartat ,cand cercetarea la fata locului o faceau politistii de la post .Si sa sti ca nu erau cu mult mai jos decat criminalistii de azi. Unii chiar erau mai buni.Pe acest principiu, nu li s-au dat sefilor de post nici etiloteste, ca sunt prea scumpe, desi au fost in dotarea loganurilor ,cel putin pe hartie.

Ai dreptate ,faceau fotografii cu ,,Zmena si Zenit ", cu toate ca nu traiau in epoca e piatra.

Cu deosebit respect. :emo-yessir:

Edited by Elvis

Nightwolf

Nu m-am legat de dotarea obligatorie si gandirea nu e paguboasa, iti explic si de ce. In caz de accident de circulatie cu ranire usoara cerceteaza postul. Daca ranirea este grava cerceteaza comuna. Daca e mortal cerceteaza judetul. Corect? Dotam postul de politie cu aparate ultra-performante. La judet raman cele antice. Necesitatea utilizarii tehnicii de interventie superioara este impusa in situatii deosebite corect? Lucrezi in domeniu stii ff bine despre ce vorbesc. Cand scoti tu glock-ul nu e ca si cand as scoate eu carpati-ul. E acelasi lucru. Nu contest calitatile oamenilor. Contest repartizarea costurilor. Atata timp cat nu se vrea uniformizarea structurilor, nu vad de ce colegul de la judet sa se chinuie cu Practika, iar cel de la post sa se lafaie cu Nikon-ul ....

Elvis

Pai te cam contrazici. Dotarea trebuie sa fie de ultima ora pentru toti politistii nightwolf.indiferent unde isi desfasoara activitatea.Pe pricipiul pe care tocmai l-ai enuntat sefii au inscriptionat masinile de politie de la posturi cu ,,Poltia Rurala" :doh: :doh:

Miadry

Elvis, please, lumineaza-ma, ce-i cu Politia Rurala?

Logic ar fi ca la polul opus sa existe si Politia Urbana. Am vazut multe masini inscriptionate cu "Politia Rurala", dar nici una cu "Politia Urbana". :mellow:

Rusy

La noi s-a renuntat la acea inscriptie cu Politia rurala sau Politia rutiera, acum pe toate masinile scrie POLITIA. Parerea mea e ca asa si trebuie, Politia nationala trebuie sa aiba o singura inscriptie pe toate autospecialele, fara sa se faca vre-o diferenta.

Catalin

Peste tot se va întâmpla acest lucru, pentru că e o dispoziție în acest sens, care obligă pe toată lumea.

A fost o mare aberație aceea „idee” a unei minți odihnite, când a luat aceea decizie de a inscripționărilor personalizate. :doh:

Nightwolf

Pai te cam contrazici. Dotarea trebuie sa fie de ultima ora pentru toti politistii nightwolf.indiferent unde isi desfasoara activitatea.Pe pricipiul pe care tocmai l-ai enuntat sefii au inscriptionat masinile de politie de la posturi cu ,,Poltia Rurala" :doh: :doh:

Da! Dar doar in cazul in care si competentele sunt egale! Treaba cu politia rurala este o idiotenie deoarece structura aceea nu exista decat in scripte. Nu sunt de acord cu ea in schimb sunt de acord cu sintagma "Politia Rutiera" deoarece Serviciul sau, in cazul Bucurestiului, Brigada sunt formatiuni independente care se subordoneaza direct I.P.J.-ului sau Politiei Capitalei, pe cand posturile au si ele nucleul lor...