Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Raul1122

Inselaciune pe net - online

Question

Raul1122

Bună

Am luat o teapa pe site-ul olx.

Am avut de vânzare un Samsung galaxy s4 și am vrut sa cumpăr un Samsung galaxy s5. Mi-a scris un domn dacă doresc sa fac schimb și sa îi mai dau diferența eu acceptând.

Dansul mi-a spus sa procedam asa:

Sa îi trimit telefonul meu s4 cu fan curier și la ramburs sa trec "ridicare cu predare telefon" și sa îi pun diferența de bani în colet am vorbit cu dansul la telefon intreband-ul zeci de detalii despre telefon. Zis și făcut, a ajuns coletul la el m-am sunat ca este în regula și ca mi-a pus telefonul. Surpriza mea când a ajuns coletul meu mi-a trimis tot un s4 cu o folie deasupra care sa ascundă zgârieturile și cu defecte tehnice.

Întrebarea mea este:

Pot face ceva în acest caz pe baza convorbirilor telefonice și a-l datelor care le am de la fan curier?

Mulțumesc.

Recommended Posts

• 0
Roby

Nu...!
Da-l in judecata pe vanzator !

• 0
ColdReaver

Buna ziua,

Numele meu este Stefan. Am comandat un produs de pe OLX  ( procesor I5 3570) si a venit defect. 

Am toate discutiile online, prin mesageria OLX, bonurile fiscale de la curier dar si de la ramburs. 

Am depus o plangere pe Efrauda, prin mail pentru ca certificatul de la ei pe site este expirat ( am fost sfatuit printr-un raspuns oficial de la ei).

Acum am cateva intrebari. Daca am facut plangerea online si dupa confirmarea inregistrarii acesteia, trebuie sa depun si o plangere la o sectie de Politie?

Pot sa ma duc la cea mai apropiata sectie de Politie sau trebuie la cea din jurisdictia domiciliului meu. 

Cu acte/dovezi, documente trebuie sa am cu mine? Vreau sa ma duc pregatit.

Am numele infractorului, numarul de telefon, adresa de unde a livrat. 

Multumesc.

• 0
Cristi

Aspectele sesizate de tine fac obiectul unui litigiu civil ce poate fi solutionat de instanta de judecata. Deci nu ai ce plangere sa faci la politie.  Data viitoare achizitioneaza din magazin autorizat, cu garantie. 

• 0
ColdReaver

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Nu se aplica? Am fost indus in eroare de o persoana prin prizentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase ( produsul functioneaza ) , motiv pentru care am platit acel produs (folos patrimonial) cu buna credinta.

Mintit si inselat. Nu se poate face chiar nimic?

• Downvote 1

• 0
Marius

Ba da, îl poţi acţiona în judecată. 

• 0
Daniel22

Buna ziua, as avea o întrebare, am făcut un schimb prin posta, am trimis un iPhone 5s , și urma sa primesc un j5, tot prin posta, dar tipul nu mi-a mai trimis nimic înapoi, ce as putea sa fac sa primesc telefonul înapoi? Multumesc

• 0
Marius

@Daniel22, îl poţi acţiona în judecată.

• 0
Daniel22

Cu poliția rezolv ceva?  In judecată îl dau cum ca ce? 

Edited by Daniel22

• 0
Marius

Care parte nu reușești să o înțelegi? Nu e treaba poliției să recupereze prejudiciile tururor naivilor (să fiu elegant în exprimare). Îl acționezi în judecată pentru că nu a respectat condițiile înțelegerii dintre voi, respectiv că nu a livrat produsul plătit.

• 0
linux

Buna ziua,

Am cumparat un laptop de pe olx la 1800 ron, iar cand am primit pachetul, l.am platit, iar cand am deschis coletul, era un jaf de laptop, nu era cel pentru care am vorbit. Acum respectivul nu imi mai raspunde la telefon. Am numarul de telefon, numele, si adresa in care e domiciliat in Suceava, dar nu in Brasov de unde mi-a trimis coletul, dar stiu ora la care mi-a fost pus coletul si ziua la Fan Courier Brasov la sediu, banuiesc ca se poate lua de la operatorul de telefonie mobila inregistrarile cu respectivul. Am chitante, awb, si chitanta cand i-am trimis avansul de 100 ron. Ce ar trebui sa fac acum pentru a imi recupera banii?

Multumesc,

Edited by linux

• 0
Vallentina

Buna seara.Am văzut un anunț pe olx si am convenit cu persoana respectiva sa facem schimb cu un telefon de al meu si sa ii depun in contul bancar o suma de bani.Dupa ce ii depun in cont suma respectiva,acesta îmi da awb-ul de la fan curier si numărul curierului.Am așteptat ieri si am primit un mesaj de la un curier de la numărul respectiv cum ca voi primi coletul in data de 26-27.Am continuat sa vorbesc cu cel cu care am făcut schimbul si mi-a zis ca a sunat la curier si ca acesta se afla in Ilfov si ca urmează sa ma contacteze când ajunge in București.Acesta mi-a spus sa ii mai depun o suma de bani in cont pentru a achiziționa si celălalt telefon din anunțul lui pentru a îmi da awb-ul.Am sunat la fan curier si am verificat dacă este vre-o expediție pe numele meu,aceștia mi-au spus ca nu este nici-o expediție nelucrata si ca sunt in curs de livrare.L-am sunat din nou pe domnul cu care trebuia sa fac schimbul si mi-a zis ca el a sunat din nou la curier si ca pana pe 27 îl primesc sigur.Am mers la banca,am făcut tranzacția cu suma respectiva.Curierul mi-a dat un mesaj spunându/mi ca este in trafic si ca după ce termina zona Ilfov ma va contacta.Iar după aceea,domnul cu care trebuia sa fac schimbul si sa îmi trimită ambele telefoane prin fan curier nu mi-a mai răspuns pana in prezent.Cum pot proceda sa îmi recuperez bani?Am datele dansului si Conversația drept dovada,cum am convenit sa facem schimbul.Multumesc anticipat.

• 0
danpin
32 minute în urmă, Vallentina a scris:

Am sunat la fan curier si am verificat dacă este vre-o expediție pe numele meu,aceștia mi-au spus ca nu este nici-o expediție nelucrata si ca sunt in curs de livrare.

Da-i in judecata pe cei de la Fan Curier ca nu au fost destul de convingatori !

Ma si mir cum de supravietuiesc unii... :doh:

Edited by danpin
  • Upvote 3

• 0
DjGalaxy

La topicul asta ar trebui pus un instant reply, ca sa nu va mai chinuiti unii colegi sa tot le explicati acelasi lucru la toti ,,tepuitii,, :)

• Upvote 1

• 0
Alex990

Buna ziua,

De principiu, cred ca nu am ce sa fac si m-am impacat cu pacaleala de care am avut parte insa as vrea sa stiu daca totusi pot face ceva.

In fapt

Obisnuiesc sa verific foarte des olx si alte site-uri de profil pentru a cumpara diverse electronice defecte sau functionale partial la preturi acceptabile, in vederea repararii si eventual, revanzarii. E un fel de hobby.

Recent am gasit un anunt pe olx.ro cu laptop-uri foarte ieftine, dubios de ieftine. Am luat legatura cu vanzatorul sa-l intreb daca nu cumva sunt defecte sau de ce sunt asa ieftine. 

Mi-a raspuns un domn care mi-a spus ca are un amanet si intentioneaza sa vanda repede acele produse, de acolo si pretul asa mic. Plus ca din 4 laptop-uri 2 erau deja "rezervate". L-am intrebat daca trimite cu verificare si mi-a explicat ca nu isi asuma acest risc pentru ca multe colete s-au intors si este o pierdere de timp pt el. Asadar accepta doar plata in avans si trimiterea coletului cu verificare fara a mai fi nevoie de un drum retur al banilor pt costuri mai reduse pt transport. 

Mi-a dat un pic de gandit dar parea o ocazie de nerefuzat si am acceptat sa-i platesc in avans acel produs. 

Mi-a transmis contul bancar in care i-am si depus banii cu prima ocazie, cu mentiunea specificata de el, contravaloare laptop asus ROG. 

Dupa ce i-am confirmat ca am depus banii mi-a transmis un mesaj ca m-a anunta cand pleaca coletul catre mine.

De aici in colo cred ca stiti ce s-a intamplata. Nu a mai raspuns la telefon, mesaje, anunturile le-a sters. Dupa vre-o saptamana l-am sunat de pe alt numar, m-am prezentat ca un potential client nou, l-am intrebat daca mai sunt valabile anunturile, mi-a confirmat ca mai sunt cateva, dupa care l-am intrebat de comanda mea pentru care am platit. Mi-a zis ca a fost o problema cu o adresa gresita si ca s-a intors coletul la el si ca va reveni el mai tarziu cu detalii. 

De atunci telefonul l-a inchis.

In drept

Pot face ceva? Am mesajele sms, datele bancare ale persoanei careia i-am transferat banii, chitanta de la banca, si ultima convorbire inregistrata cu el.

Sau mai bine accept pacaleala?

Banuiesc ca a folosit un card bancar pe numele persoanei respective, care sigur nu are idee de aceasta intamplare, a scos banii in secunda doi si gata.

Va multumesc,

Alex.

Edited by Alex990

• 0
gabrielgby

Salut!

Astazi am decis sa cumpăr un telefon de pe olx, am sunat vânzătorul, am stabilit întâlnirea, ne-am întâlnit, am verificat telefonul foarte atent, dar din păcate am omis sa verific dacă încarcă... când am ajuns acasă, surpriza, telefonul nu încarcă. 

Am încercat sa contactez vânzătorul dar el are telefonul închis.

Ce as putea sa fac in aceasta situație?

• 0
Roby

Sa mergi cu telefonul la un service de telefoane si sa il repari :)
aa.. sau tu te refereai la ce ai putea sa ii faci vanzatorului ? sa il dai in judecata dupa ce afli cum il cheama 

• 0
Wana

Buna seara! Desi am citit raspunsurile la majoritatea intrebarilor legate de ţepele de pe OLX, as vrea totusi sa aflu in ce conditii ma pot adresa Politiei sau Asociatiei pentru Protectia Consumatorului daca ma simt neindreptatita. Am facut acum doua zile comanda pe OLX de un mixer de dj, sigura pe dreptul meu de a returna produsul in cazul in care nu functioneaza. Aici a fost prostia mea pentru ca nu credeam ca astfel de lucruri inca se mai pot intampla la comenzile pe internet. Am primit mixerul cu verificare la livrare, am verificat ca e ce trebuie iar cand am ajuns acasa acesta nu era functional. In anunt scrie ca acesta trebuia sa fie nou, iar el nici macar nu merge. Cand am contactat vanzatorul, acesta mi+a spus ca refuza sa imi inapoieze banii. Pe langa asta, pe OLX in anunt scrie ca produsul este oferit de o firma dar coletul a fost trimis de o persoana fizica. In aceste circumstante, Olx poate fi tras la raspundere pentru ceva? La urma urmei, prin acest anunt a fost vandut un produs care nu corespunde cu informatiile oferite, adica nu este nou si nu este oferit de o firma. Ce este de facut? Din cate am inteles, politia nu se ocupa cu asa ceva decat daca in locul mixerului primeam total altceva. Cei de la Protectia Consumatorului mi+au spus ca se ocupa de tranzactii facute cu comercianti autorizati, nu si cu persoane fizice. As vrea sa stiu daca in afara de instanta, mai exista o optiune cu care sa imi recuperez banii, pentru ca nu imi permit sa platesc un avocat care costa mai mult decat banii pe care i+am dat pe produsul in cauza. Multumesc anticipat!

• 0
CITADELA

Autoritatile intervin doar in cazul tranzactilor desfasurate in cadrul legal (magazin fizic/on line, factura, TVA platit etc)

OLX si alte platforme similare sunt niste "talciocuri" virtuale, adica se cumpara in aceleasi conditii ca si la piata (ieftin, la risc si fara garantie)

• 0
Amdrew

Dacă eu de exemplu văd un anunț pe olx , cu un bilet la un festival. Ii dau mesaj ca îl cumpăr și ii trimit jumate din bani , după el nu mai îmi da biletul ce pot face !? Pătește ceva?

• 0
wrcx

Amuzant topicul :)

Am o nedumerire, v-as fi recunoscator daca mi-ati putea raspunde.

Inteleg faptul ca politia nu poate fi un fel de dadaca, sa stea mereu langa cetatean si sa-l pazeasca sa nu faca prostii. Este logic. Dar in cazul unei inselaciuni (online sau pe strada, intr-un cadru mai mult sau mai putin legal), nu ma pot adresa politiei? Inselaciunea este pedepsita de codul penal (Art. 244).

• 0
Mariuseba

Buna ziua -vprbind despre olx, -se poate deschide o pagina unde sa punem numele si numerele de telefon,ale celor ce si-au inselat vanzatorii sau cumparatorii , de pe olx?

• 0
marlboro11

Buna Ziua.

Numele  meu este Florin. Am trimis o bicicleta fara acte in speranta ca imi trimite un telefon Iiphone. Situatia este una rea, am primit doar 100 lei ramburs. Intreabara mea este: Ii mai pot face ceva daca am primit ramburs? Multumesc

Edited by marlboro11

• 0
Roby

il poti actiona in instanta
dar el va spune ca asa v-ati inteles, sa iti ramburseze 100 lei in schimbul bicicletei

• 0
Ileana3242

Prietenul meu si-a luat teapa de la OLX, de la doamna care i-a inspirat incredere la telefon - matura, cu bun simt, care vindea semne de carte.

I-a spus sa ii trimita banii in avans pe card, i-a pus, nu i-a trimis coletul in saptamana in care a pus banii, dar spune ca l-a pus la posta in lunea urmatoare. Vinera asta (dupa 5 zile) nici urma de colet.

Doamna respectiva nu mai raspunde la telefon de doua zile, il are inchis.

Ce s-ar putea face in privinta asta?

Multumesc.

• 0
stefanCo

Deci am pus la vanzare pe net un xbox360 la care m.a contactat un tip din sua care a dorit sa.l cumpere.Am cazut de acord,el a dorit sa.l trimit un uk..bun.Plata s.a facut prin ordin bancar in care cei de la Colony Bank imi vor vira banii in cont(320 euro)cand o sa le trimit tot prin mail number trackingul ca un fel de asigurare.Faza e ca dimineata am pus pachetul la posta cu destinatia uk,le.am trimis la banca tot ce era necesar(pe la vreo 11:00)dar acum este 21:00 si aia nu mi.au mai raspuns la mail.Am si un numar de telefon de la Colony Bank dar cand sun localizeaza in Washington DC dar in washington nu exista vreo sucursala a acestei banci,pe langa faptul ca nu imi raspunde nimeni.I.am dat mesaj si persoanei care a dat comanda dar momentan nu imi raspunde.Ce pot sa fac?Pot ca pachetul sa il reintorc sau sa anulez trimiterea?Pot merge la politie sa denunt inselaciunea?Ma gandesc ca daca mi am dat de pe acum seama de teapa,persoana care va ridica coletul sa fie retinuta...