Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Raul1122

Inselaciune pe net - online

Question

Raul1122

Bună

Am luat o teapa pe site-ul olx.

Am avut de vânzare un Samsung galaxy s4 și am vrut sa cumpăr un Samsung galaxy s5. Mi-a scris un domn dacă doresc sa fac schimb și sa îi mai dau diferența eu acceptând.

Dansul mi-a spus sa procedam asa:

Sa îi trimit telefonul meu s4 cu fan curier și la ramburs sa trec "ridicare cu predare telefon" și sa îi pun diferența de bani în colet am vorbit cu dansul la telefon intreband-ul zeci de detalii despre telefon. Zis și făcut, a ajuns coletul la el m-am sunat ca este în regula și ca mi-a pus telefonul. Surpriza mea când a ajuns coletul meu mi-a trimis tot un s4 cu o folie deasupra care sa ascundă zgârieturile și cu defecte tehnice.

Întrebarea mea este:

Pot face ceva în acest caz pe baza convorbirilor telefonice și a-l datelor care le am de la fan curier?

Mulțumesc.

Recommended Posts

• 0
sebii278

Buna ziua. Tocmai am luat o teapa pe olx. treaba sta asa . am vazut pe olx un vanzator care are un samsung galaxy s6 edge nou si care vrea sa il vanda sau sa faca un schimb. i.am scris, am zis ca am un samsung galaxy A7 daca il intereseaza un schimb si plus diferenta . a zis ca da si sa ii trimit poze cu telefonul si sa ii spun cat pot sa.i dau diferenta . i.am trimis poze si am zis ca ii dau 800 de lei diferenta, i.a convenit ( tipul avea mai multe anunturi cu masini de vanzare televizoare etc si se vedea un tip serios). l.am intrebat cateva detalii legate de acest telefon mi.a raspuns nicio problema dupa care mi.a dat adresa numarul de telefon si numele eu la fel lui. am stabilit ca eu o sa pun banii in colet si trimitem amandoi in aceeasi zii coletele . aparent asa a fost pt ca mi.a dat numarul AWB ce il primesti de la curier ca sa urmaresti comanda si eu la fel i.am dat nr AWB sa urmareasca . eu am introdus acolo pe site.ul fan courier acel numar awb trimis de el si imi zicea ca nu exista in baza de date . l.am sunat pe acest individ si a zis ca o sa apara mai tarziu sau maine sau poate n.o sa apara ca el zicea ca a patit sa nu ii apara si sa fie coletul la usa. bun eu l.am crezut . asta a fost miercuri . nu m.am asteptat sa ajunga pe joi deoarece e distanta mare Constanta-Oradea dar vineri am asteptat sa ajunga . si vineri dimineata primesc un sms de la fan courier cica in care spune ca o sa se livreze comanda in cursul zilei de azi intre orele 9-17 . foarte bine astept toata ziua sa ma sune curierul dar nimic . intre timp el a primit coletul trimis de mine la ora 15 dar nu mi.a spus nimic ca ar fii primit ceva. vine sambata stiam ca nu livreaza sambata ca e sarbatoare mare iar duminica nici asa . trece week-end.ul vine ziua de luni (azi). mi.a venit mie o idee in cap sa sun la constanta la sediul de unde ar fii trimis acel tip coletul. ii dau numarul AWB numele expeditorului numele destinatarului si ziua in care a trimis si zice ca nu s.a trimis nimic. dar nu inteleg cum mi.a venit acel sms de la fan courier exact cu acel numar AWB cand el nu a trimis nimic  ii scriu acestui om pe olx mesaj dupa care il sun dar intra robotul . in momentul ala mi.am dat seama ca am luat teapa. am mai incercat sa il sun dar nimic intra robotul mereu. i.am lasat mesaje pe olx el le vede dar nu spune nimic.     Ce as putea sa fac ? Cum sa procedez?

• 0
alexandr

Am si eu o intrebare urgenta daca ma poate ajuta cineva,am luat o teapa pe olx in felu urmator am stabilit ca cineva sa-mi puna un telefon prin posta romana si el mia pus in loc hartii,am mesajele de pe mail unde am vb cu el,adresa si numarul lui,iar femeile de la posta au vazut cand am deschis pachetu in fata lor si au zis ca ele nu imi pot da banii,rezolv ceva dac merg la politie sa depun plangere,as dori sa ma ajutati e urgent

• Downvote 3

• 0
danpin

Era avantajoasa oferta? 

• 0
alexandr

Am si eu o intrebare urgenta daca ma poate ajuta cineva,am luat o teapa pe olx in felu urmator am stabilit ca cineva sa-mi puna un telefon prin posta romana si el mia pus in loc hartii si o sticla goala,poate politia sa ia amprente de pe sticla,am mesajele de pe mail unde am vb cu el,adresa si numarul lui,iar femeile de la posta au vazut cand am deschis pachetu in fata lor si au zis ca ele nu imi pot da banii,rezolv ceva dac merg la politie sa depun plangere,as dori sa ma ajutati e urgent

• Downvote 2

• 0
CITADELA

Da, poti depune plangere.

• 0
addicts93

Buna seara , am comandat de pe OLX un iphone 4s SH , tipul are multe anunturi cu telefoane si a zis ca are firma si m-am gandit ca ba frate asa e . Pretul era de 430 ron (cam asa sunt preturile) si l-am negociat la 400 sa fie rotunjor. Tipul a zis ca il trimite prin Prioripost ca are contract cu ei si azi mi-a ajuns acasa coletul mult dorit . Fac plata si deschid chiar la oficiul postal coletul , cand deschid cutia ce sa vezi , era un tricou si o bluza in cutie mototolite cat se poate de bine . M-am dus inapoi la posta si doamnele de acolo au zis ca nu am ce face. Am conversatia cu el pe OLX si spune clar ca imi trimite iphone 4s , din toata conversatia nu este nimic de interpretat , a fost foarte la subiect . Din pacate nu cunosc datele dansului , mi-a dat o adresa la care sa returnez coletul spunand ca a fost o greseala si ca imi va trimite telefonul si mai cunosc numarul lui. Acuma o sa-mi spuneti sa astept sa vad daca imi trimite inapoi coletul , stiu asta , dar va intreb in acest caz daca nu o face , ce demersuri se pot lua impotriva dansului ?

• 0
5166

Colegii au raspuns la aceste intrebari deja. Te rog sa citesti topicul de la inceput si vei gasi raspunsul cautat.

• 0
blue21

Buna ziua . Cu o intrebare va deranjez si eu. Stiu ca nu e in regula sa cumpar produse prin posta romana de pe site uri online ,mai precis OLX.RO si totusi am facut-o si am fost inselat ,omul cu care vorbisem mi-a trimis altceva decat stabilisem impreruna si acum nu mai dau de el ,nu raspunde . In concluzie ,daca ma duc la politie se rezolva ceva sau trebuie sa-l actionez in tribunal ?

Vreau sa stiu daca mai au rost declaratiile la politie . Multumesc !

• 0
Marius

Puteţi să înfiinţaţi o asociaţie a naivilor care cumpără de pe OLX, pentru că sunteţi foarte mulţi. 

• Upvote 2

• 0
Cristi

Eu nu inteleg cum dracului luati teapa. Si eu am cumparat de pe olx si alte site-uri dar niciodata nu am fost inselat. Vrei sa iti spun eu reteta de a lua teapa de pe astfel de site-uri? :

- produse vandute la un pret mult mai mic decat cel mediu al pietei, de multe ori sub motivul "nevoii urgente de bani".

- oferte de schimburi ale unor produse cu specificatii superioare cu unele inferioare "plus diferenta".

- Produse "sigilate", "noi" si "impecabile", in general cele care agata cocalarul roman si pitzipoanca romanca ce vor "haifon" la pret de Nokia 1100, evident, cu pret mult sub al magazinelor autorizate.

- utilizatori care isi formuleaza anunturile cu multe greseli gramaticale, utilizatori care de multe ori nu accepta decat discutii prin e-mail sau sms, utilizatori care solicita in cazul schimburilor trimiterea produsului intai de celalalt, utilizatori care in general vand un singur produs, iar contul e deschis de putina vreme.

Daca va aflati in vreuna din situatiile de mai sus, mai mult ca sigur veti lua teapa.:) 

Ah...si sa nu uit. Din cauza ca unii vor "haifon" la pret de pubela renunta la o plata suplimentara pentru a folosi serviciile de tip Escrow oferite de astfel de site-uri care nu permit ca vanzatorul sa primeasca banii pana cumparatorul nu confirma achizitia si nici macar nu solicita transport cu verificare colet.

Pe scurt, prostia se plateste.

Edited by Cristi
  • Upvote 5

• 0
Cristian123

Salut... am vandut in seara asta un iphone 5s de 64 gb cu 1200 lei... aveam la el doar incarcator... m-am intalnit cu, cumparatorul fata in fata, i-am dat reset in fata lui, telefonul mergea foarte ok din toate punctele de vedere, insa eram grabit ca trebuia sa plec din oras, si i-am zis, e ok? (el nu verificase decat daca are icloud si daca ii merge amprenta) si el a zis ca da... mi-a dat banii, am plecat, crezand ca totul este ok... dupa 45 min-1 ora, ma suna sa imi zica ca nu ii merge casca, daca suna se aude doar pe difuzor (si la mine mergea), senzorul de proximitate... la el nu merge, la mine mergea si cica daca nu "rezolvam" cumva, o sa imi faca o surpriza neplacuta... eu sunt plecat din oras de mult si nu am vrut sa ma intorc inapoi asa ca i-am explicat ca la mine mergea si de ce nu a verificat cand eram de fata cu el si a zis ca nu se astepta... eu am martori ca am folosit telefonul mult timp si mergea ok... el in timpul ala de 45-60 min putea sa mearga la o cunostinta in gsm si sa ii schimbe piesele alea care nu merg si acum vrea sa mi-l dea mie inapoi stricat? eu zic ca daca merge la politie nu are ce sa faca, ca doar m-am intalnit cu el, l-a avut in mana inainte sa imi dea banii si nu l-am fortat sa il cumpere... nu-i asa ?

• 0
Marius

Și ce vrei?

• 0
Cristian123

Sa stiu daca poate sa "imi bata" cu politia la usa...

• 0
Razvi42

Salut. Mi am cumparat un "telefon" de pe olx . toate bune si frumoase  pana cand a ajuns coletul . trebuia sa primesc un s2 dar in colet era un telefon antic care nu valoreaza nici 50 de lei . am numele si adresa individului . am conversatiile pe olx si coletul dar nu recunoase ca mina dat teapa si spune ca vreau sa fav bani dupa el.

Intrebarea mea este ... Daca vreau sa actionez in instanta, screen shooturile in care spune ca trebuie sa primesc un s2 reprezinta o dovada solida care sa ma ajute sa castig procesul?

• 0
danpin

Daca deschideai coletul la primire, evitai aceste neplaceri.

Consulta un avocat, el te poate sfatui cu privire la probele pe care le vei depune in instanta!

• 0
Zava

Bună seara!

Am și eu o nelămurire. Am vândut un ceas unui tip, i-am spus tot ce se putea spune despre ceas, tipul a fost de acord, pachetul i-a fost livrat de către Cargus cu posibilitatea de a verifica conținutul înainte de ridicare. După ce a ridicat pachetul și a dat banii tipului de la curier, la aproximativ câteva ore, îmi dă mesaj și îmi spune că ceasul are nu știu ce defect vizibil ( rotirea balansuarului). Eu știu clar că la predare ceasul nu avea nicio problemă, știu că balansuarul funcționează doar când ceasul este la mână și miști mâna, astfel mărind durata de viață a bateriei. I-am explicat la om, dar el zice că i l-am dat defect și că ori îi plătesc service-ul, ori îi dau banii înapoi, ori voi avea cazier.

Eu nu înțeleg, ceasul mergea perfect, a avut posibilitatea de a verifica coletul și mai mult ca sigur a făcut-o. Deci, de ce l-a mai luat dacă a zis că este defect ?

Citind mesajele de mai sus mă gândesc la faptul că vrea să se aleagă și cu ceasul și cu banii încercând să mă sperie..

Ce părere aveți ? Nu am timp să merg pe la poliție, să dau declarații și să port o ceartă cu tipul.

Mulțumesc pentru atenție!

• 0
Cristi

Aspectele semnalate nu sunt de competenta Politiei.

• 0
Zava

Mulțumesc!

Între timp m-am mai interesat despre acest lucru și am înțeles că interesul tipului poate fi de a îmi returna ceasul modificat, sau alt ceas.

• 0
JohnDoe2

Salut, e posibil sa-mi fi luat teapa pe OLX si nu stiu ce sa fac, asa ca am nevoie de un sfat sau o parere.

Incep prin a-mi face mea culpa si a recunoaste ca am fost efectiv prost, iar responsabilitatea imi apartine in proportie de 100%. Luni seara, am cumparat un telefon de pe olx. M-am intalnit cu vanzatorul in zona Universitatii, mi-a inmanat telefonul, l-am verificat foarte superficial, in mare parte pentru ca individul mi s-a parut de incredere, chiar daca era un pic ciudat (privind retrospectiv, inca de la primele mesaje am simtit ca ceva nu e in regula, dar am facut prostia sa ignor toate aceste lucruri: numele din mesaje era damian, dar cand accesam profilul acestuia, aparea alt nume; mi-a spus ca nu vinde telefoane si nu are alte anunturi, telefonul fiind al fratelui sau, care l-a rugat sa i-l vand, desi eu nu-i cerusem aceste informatii si... avea alte anunturi, peste care m-am uitat - asadar, o minciuna evidenta, dar pe care am pus-o pe seama cine stie carei erori, incercand sa fiu de buna credinta; in clipa in care ne-am intalnit, mi s-a parut un pic agitat, spunandu-mi ca nu-i place sa se afle printre oameni, ca lucreaza cu oamenii, dar nu in mod direct, ci prin e-mail-uri si telefoane...). Din pacate, nu i-am cerut sa-mi arate actele, nu i-am pus intrebari, nu am verificat mai intens telefonul, etaland clasica incredere oarba si proasta. Inainte sa-i strang mana si sa plec, il intreb daca telefonul are cablul de date in pachet. Imi raspunde ca nu are, dar ca-mi da cablul lui de date, pe care l-a luat gandindu-se ca nu am cablu de date (?!).

Pana aici, toate bune si frumoase. Vin acasa, verific mai mult telefonul si nu pare sa aiba nimic, se prezinta asa cum aparea in anunt, aproape nou. Problema apare cand incerc sa-l incarc si descopar ca incarcatorul nu este cel original si nici nu functioneaza... Intre timp, individul si-a sters contul si anunturile de pe olx. I-am trimis mesaj, fiind o ora tarzie, dar nu primesc niciun raspuns... A doua zi, il sun, doar ca sa dau de casuta vocala/robot (un mesaj inregistrat chiar de individ; i-am recunoscut vocea), care ma roaga sa las un mesaj... Intre timp, descopar pe OLX un cont nou, facut la 2 ore dupa ce mi-a vandut mie telefonul, cu anunturile vechiului cont, dar sub un alt nume si un alt numar de telefon! In clipa aceea, fac o alta prostie si-l sun, confruntandu-l. Desigur, dupa ce imi spune ca este o greseala si ca nu stie despre ce e vorba, urmeaza inchiderea anunturilor si a telefonului...

Problema mea e ce pot face mai departe? Am verificat telefonul, dupa codul IMEI (care apare pe cutie si in interiorul telefonului, fiind identic), si nu pare sa fie furat. Cat despre starea lui, pana acum functioneaza ok. Ma gandesc sa-l duc la un service, sa-l verific... Daca vin la politie, sa depun o plangere, ma ia cineva in seama, tinand cont ca... nu prea stiu de ce anume sa-l acuz. Si ce se intampla cu telefonul, in cazul in care reusesc totusi sa depun o plangere, ramane la politie, pentru cercetari? Ce-mi sugerati sa fac?

Va multumesc.

Am atasat pagina ultimului cont, pe care am apucat s-o salvez inainte.

Istratescu Dan Bucuresti • Anunturi OLX.pdf

• Downvote 1

• 0
Blackzillaxxl

Buna dimineata , recent am achizitionat si eu un telefon de pe olx , am vorbit cu omul si parea destul de serios , a venit la mine sa probeze telefonul iar aparent mergea perfect , pana la urma am decis sa-l cumpăr . Imediat dupa ce a plecat vânzătorul am descoperit ca avea probleme tehnice la procesor , ceva care nu merge schimbat . Am incercat sa dau de el dar nimic , am numarul lui de telefon , numele si prenumele .

Ce pot face in astfel de situatii? Domnul zicea ca vinde un telefon care merge dar avea defecte fizice . Multumesc pentru ajutor 

• 0
danpin

Citesc, ma mir si nu pot sa inteleg: la inceput toti vanzatorii sunt oameni seriosi apoi deodata se transforma in niste tepari nenorociti... :D

• Upvote 1

• 0
Cezar

Dan, o uiti p-aia cu "toate bune si frumoase", :lol:

• Upvote 1

• 0
AurasDumitru

Salut, acum o lună am comandat după OLX.Ro fifa 16 și am primit alt joc, fifa era 140+transport..

Am vorbit cu vânzătorul și de 4 săptămâni mă minte ca îmi da bani înapoi el fiind și minor...Intrebarea mea este ce pot face în acest caz, dacă mă duc la poliție ce rezolv?

• 0
CITADELA

As incepe, in locul tau, prin a citi acest topic!

Si ca sa raspund la intrebarea ta: nu, nu vei rezolva nimic!

Si pentru ceilalti care scriu in acest topic: olx, autovit, lajumate, okazii etc. sunt niste "talciocuri" virtuale...la fel ca la talciocul saptamanal, produsele se tranzactioneaza dupa principiul "vazut, placut, cumparat"... nu exista garantie pentru chilipiruri!

Deschideti ochii inainte de a deschide punga! (Proverb popular)

Edited by CITADELA

• 0
Cristi

Aspectele semnalate de voi nu sunt de competenta Politiei, ci a instantei de judecata.