Jump to content
POLITISTI.ro

Cristi

Din cotidianul vieţii de poliţist - pericole şi ameninţări la care suntem expuşi

Recommended Posts

Cristi

Prin decursul anului 2015, la Postul de Poliție unde mi-am desfășurat activitatea în trecut, a fost primită o scrisoare din Penitenciarul Mioveni, județul Argeș, de la un cetățean încarcerat la vremea respectivă pentru săvârșirea unei infracțiuni de "lovituri cauzatoare de moarte". Omul și-a adus aminte că a avut anumite interacțiuni cu mine în trecut și a zis să mă "salute". La momentul respectiv nu am băgat în seamă această scrisoare, însă am înțeles că între timp individul s-ar fi liberat și ar fi revenit chiar prin județ. Am deschis acest topic pentru a sublinia, încă o dată, pericolele la care sunt expuși polițiștii români și de ce aceștia trebuie să beneficieze de protecție eficientă atât legislativ, cât și din prisma dotărilor. 

Lectură "frumoasă"!

RenderedContent-BAA0FF84-2F68-4689-9D8F-3DB608D0BC2A.JPG.8af38d3e1af365170cd308bfea2d4d61.JPGRenderedContent-A6CA48D7-54C4-4AD2-9ACB-3F43EB51F774.JPG.805970d5622f29a9e058cf3460ada58f.JPGRenderedContent-8F755BA0-91A6-4EF7-85B2-A337438EF491.JPG.7dc323a7e50806c5f15d0f2c884a3400.JPGIMG_1790.JPG.592606c29a0f275263b47d740ec4c567.JPG

Edited by Cristi
  • Upvote 6

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Datorită faptului că legea penală e mult prea indulgentă în privinţa ultrajului săvârşit asupra unui poliţist. În cazul de faţă individul riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 4,5 luni la un an şi şase luni sau amendă penală. Ori pedeapsa asta pentru un asemenea individ, care a ispăşit deja o pedeapsă privativă de libertate în urma unei condamnări pentru loviri cauzatoare de moarte (de la 6 la 12 ani), e doar o glumă şi probabil îl pufneşte râsul. 

• Upvote 5

aVlad

Cât de prost să fie omul ăla să scrie amenințări unui polițist? Polițiștii nu mai au nici un fel de protecție, or să ajungă să doarmă cu pistolul sub pernă.

Apropo, voi înțelegeți scrisul execrabil? 

iav

Eu unul i-aș face plângere penală. Dacă-i place să stea „ la suferință”, să mai stea un an și jumătate acolo.

• Like 1

genessys30

Infractorii au mai multe drepturi decât au polițiștii și, să nu ne ascundem după deget, multor concetățeni nu le displace asta. Chestia cum că ne dorim o poliție puternică care să dea cu tine de pământ, atât la propriu cât și la figurat, e doar la nivel declarativ. În realitate nimeni nu își dorește asta pentru că vedem zilnic discreditarea polițiștilor români.

• Upvote 5

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Administrator
      By Administrator
      Secţiunea privată a poliţiştilor a fost creată în urma propunerilor membrilor şi pentru a oferi posibilitatea poliţiştilor de a comunica între ei într-un spaţiu privat.
      Discuţiile din alte secţiuni ale forumului nu vor avea de suferit şi vom susţine în permanenţă dezvoltarea ariilor în care au acces toţi membri forumului.

Accesul în secţiunea rezervată doar poliţiştilor se poate obţine astfel:

1. - Principala şi cea mai eficientă/sigură modalitate prin care puteţi obţine confirmarea este să vă înregistraţi ori să asociaţi contului de utilizator de aici, adresa de e-mail oficială de serviciu (este vorba de adresa prenume.nume@codjud.politiaromana.ro - adresa de mail cu care vă conectaţi în webmail.politiaromana.ro, ATENŢIE! - NU folosiţi adresa de Intrapol, cea de genul nume@politia.local pentru că aceasta din urmă NU FUNCŢIONEAZĂ pe internet) după care postaţi pentru a anunţa acest lucru în topicul "Sprijin pentru accesul în aria dedicată poliţiştilor" specificând că aţi asociat adresa de e-mai oficială contului de mebru.
      Detalii despre adresa de e-mai oficială găsiţi aici: Cum se obţine e-mail oficial de serviciu @politiaromana.ro?

2. - O altă modalitate excepţională mult mai anevoioasă şi care nu vă asigură/garantează reuşita, dar prin care ne putem asigura că sunteţi poliţist/ă, este când un membru ce are deja acces acolo (sunt membrii care au + sub avatar), vă cunoşte (recunoaşte) personal şi confirmă pentru dvs. în aria privată, astfel ne oferă o minimă garanţie că sunteţi angajat al Poliţiei Române. Nu ne interesează să aflăm date cu caracter personal, doar dorim să ne asigurăm că dvs. sunteţi şi în realitate ceea ce afirmaţi.
      Pentru a facilita membrilor care nu au încă acces, dar doresc acest lucru, să poată lua legătura cu colegii lor, ce au deja acces în aceea arie, am iniţiat acest topic:
      În acest topic puteţi căuta membrii din zona / unitatea de poliţie unde activaţi cărora să le solicitaţi ajutorul. Tot în acest topic puteţi posta solicitarea voastră de a fi contactaţi de către colegii din structura / unitatea / zona unde lucraţi, pentru ca ulterior cel puţin unul dintre aceştia să confirme faptul că sunteţi poliţist.

NUMAI dacă niciuna dintre etapele de mai sus nu au rezolvat problema şi abia după ce aţi postat deja o solicitare în topicul mai sus amintit, am rugămintea să timiteţi un mesaj personal @Administrator şi voi încerca să vă ajut să contactaţi poliţişti care să confirme pentru dvs.

Nu trimteţi solicitări pentru acces în aria privată prin intermediul formularului de contact "Contactaţi-ne" - pentru că nu sunt luate în considerare. Urmaţi procedura descrisă aici.

În conformitate cu prevederile legale, site-ul Politisti.ro protejează intimitatea şi confidenţialitatea membrilor săi. Nu vom dezvălui niciun fel de informaţii despre utilizatorii forumului către terţe părţi, fără acordul prealabil al acestora.

De asemenea, utilizatorii acestui forum au obligaţia de a păstra confidenţialitatea asupra numelor reale ale membrilor, dezvăluirea unor date personale pe acest forum este o decizie personală, iar responsabilitatea aparţine exclusiv utilizatorului care face acest lucru.
    • CITADELA
      By CITADELA
      De inchiriat apartament 2 camere, mobilat si utilat complet (frigider mare, masina de spalat rufe, cuptor cu microunde, aragaz/cuptor, masina de spalat vase, aer conditionat etc.). Mobilierul este modern si in stare buna. Apartamentul este situat intr-un bloc aflat pe Sos. Stefan cel Mare, langa spitalul Colentina din Bucuresti (la 5min pe jos de IGPR), iar geamurile dau catre spatele bulevardului, adica este linistit, fara zgomot. Are termopan, usa metalica, iar pe holul etajului mai exista inca o usa.
      Blocul a fost mansonat in 2014 si are centrala termica prin conversie la subsol (caldura nu este o problema). In urma cu cativa ani au reabilitat instalatia termica si de apa a blocului, astfel ca nu sunt pierderi si se plateste doar ce se consuma (adica facturile sunt reale, nu invetii de la RADET). Blocul are sistem video de monitorizare, dar si vecini foarte vigilenti (varsta a-III-a).
      Fac contract la Fisc, mai ales pentru politisti, militari, magistrati, medici etc. care deconteaza chiria.
      Nu inchiriez la cetateni straini, firme ori "intreprinzatoare" care vor sa-si faca videochat sau loc de intalnire! Sunt om serios si doresc chiriasi seriosi, pe termen lung, minim un an!
      Nu ma intereseaza sa fiu contactat de catre firme imobiliare, intermediari ori firme de publicitate.
      275 euro/ luna (negociabil).
      detalii in PM sau la 0742.225/091

• Potage
      By Potage
      Ce trebuie sa fac daca sunt calomniat si amenintat de un vecin, vecin care e stiut ca reclamagiu si care ce imi face mie acum, a facut cu toti vecini? Vecinul, adica vecina, o persoana in varsta, aberanta, aduce tot felul de invinuiri, care daca nu ar fi doar inchipuri, ar fi deosebit de grave!
      Pe rand vecini au fost acuzati ca fura curent, apa, lucruri din casa....
      Mai nou, acum, a casunat ca sotia mea intra in casa ei si fura medicamentele si desuurile....
      Nu e violenta decat verbal si aberatiile ei te fac sa zambesti dar iti cam trece zambetul cand te trezesti cu citatii la tribunal sau cu procuratura si ENEL ul la use, cum au patit vecini mei!
      Problema este ca lumea nu o cunoaste si o crede....Dau curs reclamatilor ei, vin, cerceteaza, si in final negasind nimic, pleaca, fara insa a o sanctiona. Noi ramanem cu deranjul, si timpul pierdut. Chiar politia la care a facut o tona de reclamatii si care o stie deacum, ne pune tot pe noi sa dam declaratii. Pana la urma ce face dansa este hartuire ! Eu am inregistrari pe robotul telefonului fix in care ma ameninta ca va depune plangere la procuratura cum ca sotia mea i-a intrat in casa si i-a furat ce am scris mai sus....Ca sa intelegeti cat de aberanta este, va descriu cum sta situatia: stam la case pe pamant, curtile fiind separate. Nu santem vecini, eu locuind pe alta alee si despartiti de alte case. Dansa are gardul suprainaltat cu sarma ghimpata, doi caini, camere de luat vederi, reflectoare cu senzori, alarma conectata la o firma de paza.....si totusi in lipsa ei de acasa, nevasta-mea in varsta de 60 de ani, reuseste sa-i fure alifia si chilotii!
      Dati-mi un sfat, va rog, cum sa scap de .......!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.