Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenda se scrie pe loc ?

Ionadrian
 Share

Question

Amenda se scrie pe loc ? Adica am fost surprins de poliție in fata curtii unui local in care se desfasura un banchet.. am fost chemat la masina eu impreuna cu 3 prietenii si am fost pusi sa dam datele personale fara ca domnii politisti sa se prezinte.. dupa ce am dat datele.. razand.. au spus exact asa: poate va treziți cu o "pleașcă" acasa de 10 milioane 😂 mda..Normal stiu ca se scrie un proces verbal apoi acesta trebuie semnat.. noua nici macar un advertisment nu ne a fost scris.

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Se poate scrie si pe loc, dar la fel de bine procesul verbal poate fi întocmit si ulterior, în lipsă. 

Citeste ordonanta 2 din 2001 ( este actul normativ care stabileste modul în care se constată si se dau amenzile) si te vei convinge că ce „știai” nu are nicio legătură cu realitatea. Politistul care constată o contraventie, are la dispozitie 6 luni să aplice sanctiunea ( să întocmească procesul verbal). Citeste cu atentie alineatul 1 al art 13 din OG 2/2001

• Upvote 2

• 0

Art. 13

(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.

..se prescrie , nu se scrie ...

• Downvote 5

• 0
  • Moderator
în urmă cu 6 ore, WG0077380 a scris:

..se prescrie , nu se scrie ...

Fiecare înţelege doar atât cât poate, nimic mai mult.