Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Funkydeea

Accident cu portiera deschisa

Question

Funkydeea

Buna seara!

Am si eu o dilema. In seara asta parcasem masina sI voiam sa deschid portiera din spate pentru a-mi lua geanta. M-am uitat pe strada, nu venea nimeni. Deschid eu linistita larg portiera si pana sa apuc sa imi iau geanta (maxim 15 secunde) o doamna care a venit in viteza si s-a bagat fix in portiera mea, spre norocul meu, nu si in mine. Usa mea are un colt indoit, insa masina ei nu mai are deloc oglinda si e zgariata zdravan.

Si dansa a recunoscut ca m-a vazut, insa avea senzatia ca o sa incapa. 

Acum intrebarea mea e, evident cine e vinovat? Eu, ca am avut portiera deschisa, in ciuda faptului ca ma asigurasem ca nu incurc pe nimeni, iar dansa m-a vazut, sau dansa ca a venit in viteza si nu s-a asigurat ca incape si ca nu a asteptat sa pot eu sa inchid portiera?

Eu am casco la masina, asa ca nu m-ar afecta prea tare sa spun ca ar fi vina mea, insa chiar sunt curioasa cine e de vina.

O sa ne vedem de dimineata sa incheiem, preferabil pe cale amiabila situatia, asa ca orice punct de vedere avizat e bine-venit.

multumesc!

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Vinovăţia îţi aparţine. În Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice există:

Art. 145. – Se interzice conducătorului de autovehicul şi pasagerilor ca în timpul opririi sau staţionării să deschidă sau să lase deschise uşile acestuia ori să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulaţie.

• 0
Funkydeea

Si eu m-am asigurat ca nu creez un pericol in momentul in care am deschis usa. Doar m-am intins sa imi iau geanta si deja imi luase portiera. Intelegeam daca nu ma vedea, sau ii deschideam usa in fata, sau lasam usa deschisa pentru o perioada lunga de timp, sau orice fel de situatii similare. Insa ma vazuse, si-a dat seama ca eu nu am cum sa o vad si pentru aia s-a bagat cu viteza in usa mea. Daca nu avea viteza, isi intorcea oglinda si mergea mai departe, insa si-a rupt-o cu totul din balamale...

• 0
iugusss

salut,

va rog o lamurire referitor la vinovat: stateam cu masina in coloana de masini, drum cu 3 benzi, situat pe prima banda.

intre masina si bordura era cam un metru latime, pe unde a trecut un motociclist. exact cand se afla in dreptul meu, intre masina si bordura, pasagerul din spate a deschis usa si motorul a intrat direct in ea (avarii la motocicleta si cateva zgarieturi conducatorului motocicletei). Sunt sofer de taxi, am uitat sa precizez.

Motociclistul insista ca el nu e de vina ca avea loc intre mine si bordura pe banda 1 si ca a cazut pt ca a deschis pasagerul meu usa. Eu zic ca nu avea voie sa ma depaseasca prin dreapta, deci e vina lui.

multumesc,

• 0
genessys30

A postat Marius mai sus. Cei care deschid ușile fără să se asigure iar prin asta provoacă accidente, sunt cei care sunt vinovați. 

• 0
Suaraz

Buna ziua,

Am parcat aseara regulamentar pe un loc de parcare al primariei de pe o strada cu sens unic (2 benzi). Strada respectiva are parcari laterale pe ambele parti, eu eram pe partea dreapta. Cand am revenit cu familia de la plimbare, sotia s-a ocupat de asezarea bebelusului in scoica in partea dreapta spate, iar eu de asezarea fetitei de 4 ani in scaunul pt copil din partea stanga spate. Inainte de a deschide portiera, m-am asigurat ca nu vine nicio masina (erau toate oprite la stop la 200m distanta). Am deschis usa, am asezat copilul si ii legam centura cand o soferita a trecut prea aproape si si-a spart oglinda de portiera mea. Portiera iesea cel mult 20-30cm in partea carosabila, eu eram cu picioarele pe piatra cubica aferenta parcarii. O sa incerc sa atasez si o poza.. Pentru moment am fost revoltat ca mi-a fost pusa viata in pericol intr-o oarecare masura si am fost super convins ca am dreptate, ca un sofer care intampina un obstacol este obligat sa-l opreasca sau sa-l ocoleasca, sa conduca preventiv, sa pastreze distanta fata de partile laterale, etc, dar citind alte cazuri de pe forumuri precum si Art. 145, inteleg ca vina s-ar putea de fapt sa fie a mea.

Articolul 145 zice asa: "Se interzice conducătorului de autovehicul şi pasagerilor ca în timpul opririi sau staţionării să deschidă ori să lase deschise uşile acestuia sau să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulaţie"

Pare a fi ca treaba cu busitul din spate.Nu conteaza ce-a facut cel din fata sau alte nuante ale problemei, vinovat e cel din spate care n-a pastrat distanta..

Va rog ajutati-ma cu un sfat, macar sa stiu daca mai are rost sa merg la constatare la politie sau imi iau si o contraventie si niste puncte.

Multumesc!

1511705084550.png

• 0
AMO

Salutare,

Cea mai stupida treaba pe care am auzit o, legata de rutiera, mi s a intamplat chiar mie. Stupida, din punctul meu de vedere...nu stiu daca si al altora

Bucuresti, ora 18. Masina personala parcata pe partea dreapta a unei strazi cu dublu sens, cate o banda de mers pe fiecare sens. Deschid portiera din stanga, sa ma urc la volan, si din neatentie, lovesc o alta masina, stationata mentionez, aflata in coloana unui semafor ce era atunci de culoare rosie. Ne dam jos, o mica zgarietura, luata cu degetul, apoi a ramas foarte putin vizibil un punct de infundatura. Soferul masinii "avariate" imi cere asigurarea, (lucru care mi s a parut penibil) spunand ca masina nu ii este propietate privata, ci masina de schimb si ii este teama ca asiguratorul ii va cere daune, la returnarea autovehiculului. Refuz sa ii dau asigurarea pentru un lucru atat de minor...efectiv era un punct de infundatura (stiu ca am gresit, n am dat bir cu fugitii) asa ca ii las numarul de telefon, sa ma sune, in cazul in care asiguratorul ii va cere daune, sa ma ocup de achitarea lor/repararea "avariei"

La ceva minute soferul ma suna sa imi sugereze sa mergem la politie. Refuz (iarasi parandu mi se o aberatie), si motivand, pe buna dreptate, ca trebuie sa ajung inapoi la birou, terminand lucrul tarziu in noapte (negandindu ma ca "pagubitul" ar vrea sa ramana treaz pana la ora aceea, sa mai mergem la politie)

La ora 00:00 primesc un telefon de la soferul "pagubit". Fiind la munca, nu am vazut apelul atunci, iar cand m am uitat la telefon si am vazut apelul pierdut, era deja ora 02. Era clar ca nu mai sun omul inapoi atunci (o alta greseala de a mea a fost ca nu am sunat nici a doua zi, de dimineata, gandindu ma, inca o data ca este ceva infim, motivul discutiilor noastre). In jur de ora 17 primesc iarasi un telefon de la sofer, nici de data aceasta nu reusesc sa ii raspund, dar reusesc vreo 5 minute mai tarziu. Imi spune ca trebuie sa ma prezint la politie, in cursul acelei zile, ca el s a dus deja acolo si a depus o plangere si va trebui sa merg si eu, fiind astfel informat de agentul care i a inregistrat plangerea

Ma dau peste cap, plec de la birou la 8, ajung la accidente usoare la 8:30. Completez o cerere, asteptand sa imi vina randul, ii intreb pe domnii de acolo daca este musai sa am la mine masina, asigurarea talonul (nu radeti, dar foarte rar iau masina la birou, iar in ziua in care am aflat, la ora 17:00, ca trebuie sa merg la politie, masina mea era acasa, impreuna cu toate actele ei. Unul din domnii de acolo imi spune sa astept sa vina cel care s a ocupat de dosar si imi va spune daca trebuie sau nu sa merg acasa sa iau masina. Se face ora 22:00, cel care s a ocupat de plangerea depusa cu o zi inainte incepe sa ma certe ca de ce nu am venit ieri, de ce nu am facut amiabila, ca el trebuie sa piarda timp pe treaba asta, ca de ce nu stiu ca trebuie sa am masina dupa mine si documentele, ca nu cunosc codul rutier si CA AM LUAT PERMISUL PE BANI. Bineinteles ca nu reactionez cu un zambet pe fata (nici scandal nu am facut). Imi spune sa fug repede acasa, sa iau masina si sa ma intorc cu ea, inainte sa se faca 24 de ore de cand cererea soferului "avariat" a fost depusa, adica 23:50. Fug repede acasa (intr adevar, nu am avut cea mai grozava veste cand am auzit ca trebuie sa merg repede de la Unirii, pana la Militari sa iau masina). Ajung inapoi la ora 23, mergem facem poze si la portiera masinii mele, care nu avea nici urma de vosprea sau alte zgarieturi, domnul care s a ocupat de caz intra in biroul lui si imi spune sa astept "verdictul". Probabil foc si para pe mine (probabil nu i a placut atitudinea mea atunci cand am aflat ca trebuie sa merg sa iau masina), imi spune ca imi va fi suspendat permisul pentru ca nu am ajuns in 24 de ore de la producerea "accidentului"

Acum intreb, daca am depasit cele 24 de ore ale accidentului, produs la ora 18, de ce a mai trebuit sa merg dupa masina si sa ma intorc inainte de 23:50, cand plangerea "vatamatului" a fost depusa? 

E drept ca am citit dupa pasajul din legislatie si ar fi trebuit sa ma prezint la politie in 24 de ore, dar eu nu aveam de unde sa stiu ca "vatamatul" chiar va merge la politie pentru asa ceva. Intr adevar m a sunat, in miez de noapte, dar nu am putut sa raspund atunci. Nu mi se pare o ora tocmai normala de instiintat. Apoi a doua zi am aflat la ora 17 ca ar trebui practic sa ma prezint in aceeasi zi la politie, dar politistul m ar fi vrut acolo pana la ora 18, la 24 de ore cand s a produs accidentul, sau pana la ora 23:50? Cand cererea a fost depusa? 

Din punctul meu de vedere a fost exces de zel din partea politistului care a suspendat permisul

Citind legistatia am gasit si o "romaneasca" sa o numesc asa care spune urmatoarele:

"

este considerat accident de circulaţie evenimentul care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:

– s-a produs pe un drum deschis circulaţiei publice ori şi-a avut originea într-un asemenea loc;

– a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;

– în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare;"

Nici unul din vehicule nu era in miscare, eu eram parcat cu motorul oprit, iar cealalta masina era stationata, in coloana, asteptand la semafor. Asta inseamna ca acest incident nu a fost un accident de circulatie, deci nu exista nici un motiv sa se suspende permisul. Imi permit si doua intrebari stupide 1. Daca nu eram detinator de permis auto, am venit la masina doar pentru a ridica ceva din ea, si deschid portiera stanga (am voie sa o deschid, atata timp cat motorul este oprit), cum as fi fost sanctionat? 2 Daca eram un biciclist? Ce mi se suspenda? Ce asigurare ii dadeam?

Toate cele relatate sunt adevarate, fara sa mint si fara sa exagerez. Stiu ca am gresit, dar mi se pare ca s a facut o nedreptate si as vrea sa contest suspendarea permisului

Si acum intrebarea, credeti ca am motive sa contest suspendarea permisului?

Multumesc ca ati acordat timp sa cititi si pentru eventualele raspunsuri

• Downvote 1

• 0
Stanescunelu

Ba frate Da atitea explicații ai dat ca mai mult ai încurcat!!! Bine ar fi ca la ăștia ca tine să fie retras permisul definitiv!!! La capitol logica stai tari prost!!!

• 0
Razvanrms

Salut,  eram oprit in parcare regulamentar si pasagerul din dreapta spate a deschis portiera si din spate a venit un nene cu logan de mi-a rupt usa, i-am dat asigurarea dar nu stiu daca am procedat corect ca nu am mai chemat politia, acum intrebarea mea e daca as putea sa mi recuperez paguba facuta de cel din dreapta ca el imi reproseaza ca nu are nici o vina si ca cel cu loganu trebuie sa mi faca mie masina

• 0
Victoriarus15

Bună! Am nevoie urgent de ajutor, va rog! Astăzi mergeam normal pe banda a doua. Pe prima banda fiind parcate doua mașini. Cand am ajuns im dreptul primei mașini, doamna a deschis portiera iar eu nevăzand, bineînțeles ca am pălit ușa. Acum nu știu cine e de vina, pentru ca un echipaj de politie mi-a spus ca îmi va fi luat carnetul și amenda. Ok, asta am înțeles. Dar putem deschide ușa unde și când vrem? De ce sunt eu vinovat dacă doamna ocupa prima banda? Mulțumesc anticipat! 

• 0
Marius

Vinovăţia aparţine conducătorului de autovehicul şi pasagerilor care deschid portiera fără să se asigure. În Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice există:

Art. 145. – Se interzice conducătorului de autovehicul şi pasagerilor ca în timpul opririi sau staţionării să deschidă sau să lase deschise uşile acestuia ori să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulaţie.

• 0
Merry

Vă salut! Cine este vinovat de producerea acestul accident rutier soldat cu pagube materiale?

Pe un drum comunal, un autoturism e parcat jumătate de partea carosabila, jumate în afară, cu o portiera deschisa. Din spate vine un alt auto și, șoferul fiind "orbit de soare", acrosaza portiera.

Cine despăgubește pe cine pentru avarii? Cel care nu a păstrat distanța sau cel care a lăsat usa deschisă, creând un oarecare pericol? Mi se pare foarte vag art. 145 din regulament.