Jump to content
  • 0

Cont de mail spart de soț

Ana81
 Share

Question

Buna ziua, 

De curând soțul meu mi-a spart contul de g-mail care conținea toate fisierele de aplicații  , agenda , harți , inclusiv toate informațiile din telefon ! S-a folosit de adresa de e-mail si de nr meu de telefon pentru a modifica parola! 

Am adresa de IP de la laptopul lui care face dovada accesarii contului meu.

Fiind foarte gelos a ieșit scandal si m-a amenințat atat fizic cat si verbal!

Ce pot face sa ma protejez pe viitor sa nu mai patesc acest lucru?

Daca nu depun plangere acum la politie inpotriva lui , pe viitor pot sa folosesc acest incident si sa revin cu aceeasta plângere?  

Edited by Ana81
Exprimare greșita

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Codul penal 

....

ART. 360
    Accesul ilegal la un sistem informatic
    (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
    (2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
    (3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
     ....
     ART. 362
    Alterarea integrităţii datelor informatice
    Fapta de a modifica, şterge sau deteriora date informatice ori de a restricţiona accesul la aceste date, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Cam astea ar fi incadrarile juridice pentru ceea ce a facut sotul tau. Poti face plangere oricand pana la prescrierea faptei, insa probele sunt tot mai greu de obtinut odata cu trecerea timpului. Trebuie sa te gandesti bine, fiindca dupa depunerea plangerii nu mai poti sa o retragi, acestea nefiind infractiuni pentru care retragerea plangerii sau impacarea partilor sa inlature raspunderea penala.

Pentru a te proteja si pentru a nu fi in situatia de a-ti fi spart vreun cont, foloseste mereu optiunea deconectare atat la aplicatii pe telefon, cat si pe calculator si nu lasa calculatorul sa iti salveze parolele atunci cand te intreaba asta. 

• Upvote 1

• 0
  • Membru
19 hours ago, Ana81 said:

Fiind foarte gelos a ieșit scandal si m-a amenințat atat fizic cat si verbal!

Pentru amenintare ori lovire sau alte violente trebuie sa depui plangere in termen de trei luni.

• Upvote 1