Jump to content
POLITISTI.ro

CNP-ul ne mai reprezinta? Au scos forumul de pe site.

klaus86
 Share

Recommended Posts

Am observat cu stupoare astazi ca CNP a decis sa modifice site-ul insa au uitat (intentionat!!) sa mai prevada noul site si cu un forum.

Sa intelegem ca nu mai putem comunica?

Urmeaza si acest forum sa dispara?

Era previzibil acest lucru...aspect despre care a vorbil si administratorul forumului...

• Moderator

Acest forum nu aparţine nici cnp, nici snppc, nici vreunei alte organizaţii sindicale şi vă pot asigura că nu va dispărea nicăieri, deşi poate unora le cam stă in gât.

Să aveţi o zi bună... :-)

• Upvote 2

• Administrator

Va asigur si eu ca acest forum nu va dispare si confirm in totalitate ceea ce a spus mai sus Kmcoio, acest site nu are nicio legatura cu vreo organizatie profesionala sau sindicala si asa va ramane.

De asemenea va pot asigura ca nu au existat pana in prezent niciun fel de presiuni din partea cuiva referitoare la existenta acestui forum. Cand si daca vor aparea astfel de situatii, va asigur ca le voi face publice. Probabil ca forumul este monitorizat de conducerea institutiei, dar acest lucru nu trebuie sa va sperie sau sa-l priviti ca pe ceva daunator, dimpotriva, consider ca daca acest lucru se intampla este ceva benefic pentru noi. In felul acesta ne facem auziti, iar conducerea Politiei Romane poate lua la cunostiinta despre adevarata stare de spirit din randul politistilor, despre parerile lor, nemultumirile si neajunsurile cu care se confrunta, atat din punct de vedere al drepturilor individuale cat si al problemelor de natura profesionala. Asa ca daca acest forum este monitorizat de cei ce ne conduc, acest lucru este pana la urma benefic pentru noi cei ce frecventam acest site, deoarece consider ca nu avem nimic de ascuns, nu suntem vreo organizatie secreta si nici nu avem scopuri ascunse ori de care sa ne fie rusine.

In privinta disparitiei forumului CNP, domnul radusandu a precizat deja ca aceasta organizatie profesionala va pastra legatura cu membrii sai prin intermediul forumului politisti.ro., intrucat site-ul CNP a suferit un modificare a platformei pe care ruleaza.

Nu vreau sa intelegeti ca iau apararea celor de la CNP, dar va asigur ca intretinerea unui forum nu este deloc o treaba usoara si manaca mult timp, iar in plus, acest domeniu evolueaza destul de rapid si pentru a tine pasul cu noutatile din domeniu, periodic sunt necesare astfel de upgrade-uri ale platformei pe care ruleaza un site.

Forumul Politisti.ro isi va mentine in continuare intrucat consider ca acest lucru este si in avantajul membrilor acestui forum, care in majoritate sunt si membri ai CNP, dar modul cum se va realiza comunicarea cu proprii membri depinde numai de reprezentantii acestei organizatii profesionale.

Sper, draga admin, ca in cazul in care SNPPC va hotara sa profite de aceasta oferta sa nu ii dati "modulatorului" drept de moderare si administrare.

In rest va sustin in totalitate. Totusi tare as fi curios sa stiu cine plateste toata aceasta "distractie" si cine este totusi in spatele acestor bani si chiar si in spatele id-ului administrator. Asta pentru o mai mare incredere in forum si intre noi.....

• Administrator

SandoKhan increderea se castiga. Nu stiu sa fi existat pana in prezent vreo situatie in care tu sau orice alt membru sa aveti dubii ori banuieli privind intentiile, interesele sau scopul crearii acestui forum, lucruri pe care le-am facut publice inca de la inceputurile acestui site. Iar cu timpul va veti convinge ca nu exista intentii sau interese ascunse, iar acest site a luat nastere datorita unui hobby si din dorinta de a forma aici o comunitate a politistilor unita, bazata pe respect si prietenie.

Te asigur ca ceea ce am postat la cateva zile de cand forumul a luat nastere este perfect valabil si astazi, respectiv acest post:

Bine ati venit!

E foarte bine ca ati intrebat si e bine sa lamurim acest aspect inca de la inceput.

Da, sunt politist in activitate de 14 ani, iar ideea acestui site a aparut dupa ce am vazut comunitatile online ale politistilor din SUA si Marea Britanie si avand in vedere faptul ca in Romania nu exista pana acum un astfel de forum dedicat. Aici ma refer la sectiunea online "publica", pentru ca dupa cum bine stiti (cei care sunteti politisti) pe Intrapol exista un astfel de forum, dar el nu poate fi accesat decat de cei ce au acces la aceea retea.

De aceea nu trebuie sa uitati ca acesta e un forum public, ce poate fi accesat de oricine. Discutiile nu trebuie sa contina informatii clasificate ori care nu pot fi facute publice, pentru ca ar insemna sa incalcam legea. Prin discutiile ce se vor purta aici, eu personal sper, ca imaginea politistilor sa se mai imbunatateasca, indiferent cat de putin, iar cei ce viziteaza acest site sa se convinga ca politistii din Romania nu sunt ceea ce in ultimii ani s-a lasat sa se imaculeze in constiinta majoritatii. Sa poata sa observe ca suntem oameni ca toti ceilalti, ca avem probleme ca toata lumea, ca ne confruntam cu dificultati si noi.

Nu am restrictionat accesul celor ce doresc sa isi creeze un cont de membru pe acest forum, pentru ca nu ne-am propus acest lucru. Nu avem ce ascunde, dar in functie de cum vor evolua lucrurile, se poate creea o arie separata in care sa aiba acces numai politistii. Aici este mult de discutat intrucat selectia intre membri e destul de dificil de facut. Ne-am gandit si la acest aspect, dar inca mai sunt multe de lamurit.

Ceea ce vreau eu sa va asigur este ca ideei exista si sper ca vor veni si din partea dvs. Doresc sa creeam aici o comunitate a politistilor bazata pe respect si prietenie, iar selectia intre cei care nu au legatura si nu ii intereseaza acest domeniu cred ca se va face in mod natural. In timp sper ca ne vom cunoaste personal aproape toti cei care vom pune umarul la formarea acestei comunitati a politistilor.

De asemenea vreau sa mentionez ca aceasta initiativa imi ocupa majoritatea timpului meu liber si este un "hobby" la care tin foarte mult.

Sper ca raspunsul meu sa fi lamurit nedumeririle dvs si astept cu interes alte intrebari ale dvs. in aria de sugestii.

Numai bine.

Evolutia acestui forum este cea care trebuie sa convinga in privinta seriozitatii si a scopului pentru care a luat nastere, nicidecum identitatea mea. La fel cum atunci cand tu ai solicitat sa ai acces in sectiunea politistilor, am gasit o solutie pentru a ne asigura de acest lucru fara a fi necesara dezvaluirea unor date cu caracter personal (cod numeric, adresa, etc) care sa duca la identificarea persoanei, tocmai pentru a respecta alegerea fiecaruia, consider ca si in cazul meu este corect sa beneficiez de o astfel de optiune.

Sunt un politist de rand, din provincie, pasionat de internet si care la serviciu, indeplinesc o functie de executie, iar deocamdata consider ca aceste informatii sunt suficiente pentru cei ce nu ma cunosc personal (exista si destui membri pe care am avut onoarea sa-i cunosc personal).

Motivele acestei alegeri, dupa parerea mea, sunt justificate si am sa-ti exemplific doua dintre ele:

• evitarea aparitiei unor presiuni sau sicane inutile din partea celor deranjati de existenta acestui forum
  • pastrarea unei libertati in exprimare a tuturor membrilor acestui site (de exemplu daca spun public formatiunea sau domeniul din politie unde lucrez, cu siguranta vor exista multi membri care nu-si vor mai exprima liber parerea despre cei ce lucreaza la o astfel de formatiune, tocmai pentru a nu deranja administratorul site-ului)

iar exemplele pot continua.

Referitor la costurile aferente mentenantei acestui site, am mai spus-o, toate aceste costuri sunt suportate din buzunarul propriu, iar pentru moment inca ma descurc. Cand aceste costuri vor creste si nu le voi mai putea acoperi, voi anunta aici si impreuna cu voi, vom vedea daca si ce solutii exista.

Daca mai ai si alte nelamuriri, nu ezita sa ma intrebi, dar as aprecia sa o faci prin intermediul mesageriei pentru a nu polua si mai mult acest topic, ce trateaza un alt subiect.

Multumesc pentru intelegere.

Sunt pe deplin lamurit si faptul ca ati adus aceste precizari nu fac decat sa intareasca meritul dumneavoastra!

Imi sunt arhisuficiente si detaliile date in legatura cu d-stra.

E un lucru de lauda ceea ce faceti aici. Ati avut o idee excelenta.

In momentul in care va veni timpul voi contribui si cu bani la acest forum.

Va multumesc pentru tot ceea ce faceti.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.