Jump to content
  • 0

Predare permis deja retinut

vodivic
 Share

Question

Buna ziua, in iunie 2016 mi s-a retinut permisul , am facut contestatie si l-am recuperat..am avut ultimul proces pe 23 februarie 2017 pe care l-am pierdut (am aflat de pe internet rezultatul, nu m-am prezentat)..problema este ca in data de 16 februarie mi s-a retinut din nou pt neacordare de prioritate pe o luna de zile incepand din 26 februarie..intrebarea mea este : cum trebuia sa procedez cu predarea permisului in urma pierderii procesului in conditiile in care nu m-a venit nici o decizie acasa iar permisul este deja retinut pt o alta incalcare a regulor?

iar acum pe 26 martie se implinesc cele 30 de zile ..pot sa imi iau permisul inapoi si sa astept decizia? se prelungeste automat perioada de retinere? pot sa merg la politie fara decizie? multumesc

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nu mai predai nimic. Mergi la Poliția Rutieră care te are în evidență să iți clarifici situația pentru că altfel riști să fii prins conducând, să nu ai acest drept, și să-ți fie întocmit dosar penal. Dacă ai pierdut procesul și nu ai predat permisul în cele 45 de zile de la pronunțare (cele 30 de zile în care ai dreptul la apel, dacă nu faci se consideră că nu mai continui și de atunci ai 15 zile să predai permisul), mai stai o lună. Cu cele 30 de zile de la neacordare, sunt 90. Deci... Mergi la poliție și interesează-te că e groasă.

• 0

genessys30 permite-mi sa fac o completare la raspunsul tau. Apelul se face in termen de 30 zile de la comunicarea deciziei Instantei si de aici incolo curge raspunsul tau. multumesc

• 0

Mi sa reținut permisul pt o perioada de 30 de zile, neacordare de prioritate în intersecție din București eu sant din Ilfov și nu am avut actele la mine. Întrebarea e unde merg sa depun permisul și de unde îl ridic. Mulțumesc.