Jump to content
  • 0

Am fost legitimat noaptea târziu, pot primi vreo sancţiune?

drivere
 Share

Question

Salutare!

Incep prin a povesti intamplarea mea de vineri dimineata. Plecand de la o petrecere, in jur de ora 3:30 dimineata, am hotarat sa merg pe jos pana acasa, dar dupa vreo 15 min de mers pe jos, m-am razgandit si m-am decis sa mai merg pe jos pana cand voi gasi un taxi. Apoi la un moment dat, in timp ce mergeam pe trotuar apare o masina de politie din spate si imi sugereaza sa ma apropii de logan. Ma conformez si acestia imi cer C.I. Le-am explicat ca nu am la mine buletinul, deoarece vin de la o petrecere studenteasca si l-am lasat acasa ca sa nu-l pierd (aveam de gand sa consum alcool si de aceea exista riscul sa il pierd), dar le-am spus politicos sa aiba putina rabdare poate imi amintesc cnp-ul. Ei mi-au spus ca daca nu stiu cnp-ul si nu ma pot legitima vor fi nevoiti sa ma duca la sectie, au repetat de mai multe ori acest lucru. In prima faza am stiut doar o parte din cnp. Le-am spus numele, prenumele, si alte date personale pentru a usura legitimarea, le-am raspuns si la intrebarile adresate de ei. Le-am explicat ca vin de la o petrecere, in prima faza am vrut sa merg pe jos, dar apoi m-am razgandit si acum cautam un taxi (nu era prima data cand procedam astfel cand plecam de la o petrecere). Pana la urma, dupa vreo 15-20 min de explicatii, de raspuns la intrebari, s-a aflat cnp-ul meu, apoi acestia mi-au spus ca sunt liber sa plec si sa traversez strada ca acolo este un taxi. M-am conformat, am trecut strada, dar eu nu am vazut niciun taxi si am luat-o pe alta strada. Am mai mers putin si am gasit pana la urma un taxi cu care sa merg acasa. Stiu, e normal sa ma legitimez si sa raspund intrebarilor agentilor, iar eu sunt obligat sa am si CI la mine in permanenta, dar ma gandeam eu acum, oare pot primi vreo contraventie acasa prin posta? Nu mi-au facut niciun proces verbal pe loc, deci nu mi-au dat nimic sa semnez. M-am purtat politicos, am raspuns intrebarilor, nu am facut nimic rau. Dar totusi, as putea primi vreo astfel de amenda pe motivul: lipsa C.I.? (Nu am bani sa platesc amenzi si ma consum putin la gandul ca poate primesc una, cu toate ca nu sunt motive reale. Stiu, sunt putin paranoic cateodata). Sau mai rau, sa bage un motiv inventat de ei (motiv gen "refuz legitimare", "tulburarea linstii publice" etc...) si sa-mi faca proces verbal in lipsa mea, cu dorinta de a ma invata minte sa nu mai umblu aiurea pe strazi, sub influienta alcoolului la ora aceea. Ma pot astepta la orice, totul e posibil in RO. Am umblat de multe ori noaptea astfel, dar nu am mai fost niciodata oprit de politie.

Edited by drivere

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă lucrurile stau aşa cum povesteşti tu, nu văd niciun motiv să primeşti vreo sancţiune.

• 0

Da. Confirm. Dacă aveau motiv să te sancționeze, o făceau atunci.