Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Sign in to follow this  
Gratiela92

Permis de conducere provizoriu

Question

Gratiela92

Buna ziua , am nevoie de ajutorul Dvs , am o nelămurire . Locuiesc in Anglia și dețin un permis de conducere provizoriu . As dori sa știu dacă as putea sa conduc cu acesta in România ? 

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Bestiuta

Nu.

• 0
s3rgiu

Daca vei fi depistata conducand autovehicule pe teritoriul Romaniei, cu permisul de conducere provizoriu emis de autoritatile din Marea Britanie, o sa iti fie intocmit un dosar de cercetare penala. 

• 0
Gratiela92

Va multumesc 

• 0
Djwhistyle

Buna Seara. 

Am si eu o nelămurire. Am un Permis Provizoriu de Anglia. M-ar interesa sa stiu daca pot conduce moped cu el de 125cc sau 150cc. Mentionez faptul ca permisul nu este singurul lucru care il am. Am facut scoala in Anglia de mopede si mi sa eliberat un Certificat cum ca am facut scoala la ei si am trecut. Pe certificat de asemenea scrie ( in Engleza ), ca am trecut scoala si ca am categoria A. Intrebarea mea este, : Pot conduce si in Romania mopede pana in 150cc ? Multumesc Anticipat. 

• 0
Marius

Permisele provizorii ori temporare, sau orice alte certificate de acest fel eliberate în străinătate nu sunt recunoscute nici la nivel european şi nici internaţional. Din acest motiv, asemenea documente provizorii se eliberează cu o valabilitate restrânsă doar pentru teritoriul autorităţii emitente.
În cazul depistării unui conducător auto cu un asemenea permis pe teritoriul României se întocmeşte un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, faptă pentru care persoana respectivă riscă o pedeapsă cu închisoarea până la la 5 ani.