Jump to content
  • 0

Permis pe un an de zile din Cipru

Stakola89
 Share

Question

Buna ziua,am un permis de conducere luat in Cipru cu valabilitate de un an de zile si as dori sa stiu si eu daca il pot folosi in tara pana plec inapoi.eu vin in tara doar pentru 3-4 luni. Va multumesc 

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă permisul de conducere este eliberat de o ţară din UE, este recunoscut peste tot în Uniune şi îl puteţi folosi atâta timp cât permisul este valabil, aţi împlinit vârsta legală de la care puteți conduce un vehicul de categorie echivalentă şi permisul nu este suspendat, restricţionat sau revocat în ţara care l-a emis. Un răspuns concret nu putem să oferim din moment ce nu ştim exact despre ce model, categorii şi eventuale restricţii are acest permis de conducere.

• 0

Ok,multumesc pt.raspuns,permisul este unul provizoriu,dar datorita faptului k in Cipru este permis sa conduci cu cineva in masina care are permis normal,vroiam sa stiu dak si la noi in tara este aceasta lege.

• 0

Cand v-a fost eliberat permisul, ati primit/ati semnat documente in care era mentionat faptul ca acel permis de conducere va confera dreptul de a conduce doar pe teritoriul statului care l-a emis (la fel este si cu permisul provizoriu emis de autoritatile din Marea Britanie), plus alte cateva obligatii.