Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Declarare / anunţare la poliţie accident uşor

Saprro
 Share

Question

Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea speta. Astazi de dimineata la semafor am tamponat usor masina din fata mea (eram pe loc, am luat piciorul de pe frana si am alunecat spre el). Am facut ambii stanga, masina a trecut mai repede la semafor si s-a oprit pe dreapta. Cat am acordat prioritate pietonilor (se facuse verde) omul s-a dat jos din masina si a constatat ca nu a are urme pe bara din spate. Am oprit in fata lui (imi place sa fiu de bun simt si sa respect legea), am coborat si am am discutat cu el (intrase deja in masina). Mi-am cerut scuze pentru neatentie si l-am intrebat daca totul este in regula. Mi-as raspuns ca da si a plecat.

Intrebarea mea este : ma duc sa declar ce s-a intamplat?!Din discutiile de pe forum nu imi este clar ce se intampla daca totusi persoana respectiva se razgandeste (desi nu sunt urme nici pe masina lui nici pe a mea) si se duce sa declare in 24h accidentul. Inteleg ca poti fi rau intentionat (desi nu parea genul).

Daca totusi se duce sa il declare astazi si eu nu ma duc, mi se suspenda permisul pana incepe cercetarea? Imi este foarte neclara situatia si din pacate cunosc numai intamplari nefericite (soferi care nu au avut vreo problema si totusi au declarat la politie accidentul).

De mentionat ca nu am retinut numarul masinii (e prima si sper ultima tamponare usoara).

Va multumesc pentru un eventual raspuns!

Recommended Posts

• 0

am avut o usoara tamponare cu o masina, am tot discutat cum sa procedam, iar in final a ramas ca facem amiabila, dupa care respectiva persoana s-a prezentat la politie si a declarat accidentul, doar ca persoana a declarat fals ora la care s-a produs accidentul tocmai pentru ca el sa se incadreze in cele 24 de ore si eu nu, dat fiind faptul acesta mi s-a retinut permisul, se mai poate face ceva, nu este normal ca acesta sa declare fals, fiind si vinovat de accident .

• 0
  • Membru

Nu se mai poate face nimic 

Asa va trebuie ca aveți în cap numai găinării, majoritatea !

Dacă știi ca ai fost implicat în accident și v-ati înțeles ce "la final a ramas sa...."  ? Ce înseamnă aia? Rezolva pe loc, ca durează 10-15 minute sau mergi la politie ... 

• 0
  • Moderator
în urmă cu 13 ore, danielarzi a scris:

se mai poate face ceva, nu este normal ca acesta sa declare fals, fiind si vinovat de accident

Dacă ai cum şi cu ce să probezi (fotografii făcute la locul, data şi ora evenimentului rutier, convorbiri telefonice în registrul de apeluri, eventual imagini de la camerele de supraveghere, etc.) poţi formula contestaţie în 15 zile împotriva procesului verbal de contravenţie la instanţa de judecată şi eventual poţi depune inclusiv o plângere penală dacă consideri că a fost comisă o faptă penală.

• 0

Salutare, 

Pe data de 16 Aprilie am avut o tamponare usoara in parcare, in care eu am fost pagubitul. Cel care m-a lovit nu a vrut sa recunoasca avaria, am fost la politie, am declarat accidentul. 

Mi s-a zis ca soferul va avea 30 de zile la dispozitie sa se prezinte la sectie pentru a rezolva situatia. Au trecut 30 zile, am inceput sa sun la sectie, niciodata nu il gaseam la birou pe responsabilul dosarului meu. Am mai sunat timp de doua saptamani, niciun rezultat. La aproape 2 luni de la incident (timp in care eu am ramas cu avaria la masina), m-am decis sa merg la sectia in cauza (imi era greu sa ajung, se afla la aprox 25km de domiciliul meu) ca sa aflu de la un coleg al politistului responsabil ca trebuie sa astept ca acesta sa ajunga, insa stie si el de cazul meu si... imi transmite ca vinovatul e plecat din tara si se intoarce IN LUNA AUGUST. 

Oricat de rabdator as fi, mi se pare absolut inacceptabil ca sa aflu informatia asta abia dupa ce am "mers peste ei" la sectie, mai ales ca de fiecare data cand am sunat, mi s-a spus ca voi primi un telefon cand dl politist se intoarce in sectie. In plus, am aflat ca informatia cum ca vinovatul e plecat din tara nu poate fi verificata de catre ei, si eu pot doar sa astept ca domnul respectiv sa vina cand i se va face chef.

Pentru ce mai este termenul de 30 de zile, daca nici politia nu are autoritatea sa rezolve situatia daca s-a depasit acest termen? Ce pot face ca sa ma asigur ca macar in AUGUST, la 4 luni de la incident, o sa fiu si eu despagubit pentru accident ?

• 0

Salutare am si eu un caz, Accident cu 3 masini implicate, Stationam la zebra cu inca 5 masini in fata mea si cel din spatele meu la fel, cand deodata la 40 de secunde de la stationare a venit un Renault Fluence in viteza si l-a zburat pe cel din spatele meu in mine. Cel din spate avea bara si capota indoita iar cel care ne-a lovit nu avea nimic indoit, i se zbatea oleaca farul. Ideea este ca am fost la Accidente usoare pe splaiul unirii, si Politistul a zis ca nu ne crede si investigheaza cazul si nu voia sa ne dea dovada pentru asigurator, voiam sa stiu cat dureaza o astfel de investigatie ? nu scrie nimic pe nicaieri, accidentul este unul simplu si banal cu vinovatul care recunoaste toata fapta. Au trecut 2 saptamani si nu avem nici un raspuns de la politie. Ce este de facut in cazul asta ?

• 0

Numai polițistul respectiv poate să ofere un răspuns la întrebarea ta. În mod normal, verificările durează aprox. 30 zile, dacă nu se așteaptă răspunsuri de la alte instituții ori pers. juridice.