Jump to content
  • 0

Înmatriculare auto în localitatea de resedinţă (flotant)?

zara
 Share

Question

buna ziua,

Numele meu este Zara sunt din Suceava si muncesc in Buc .am cumparat o masina second hand acum 2 luni din bucuresti  ,proprietarul fiind din bucuresti a scos acum o luna fiscalul, eu acum circul cu ea inca fara sa o fi inmatriculat.Nu ma pricep la acte si as vrea sa merg undeva unde sa fiu indrumata ca sunt  ok actele.Doresc sa o inregistrez cat mai rapid insa nu am avut program liber de la locul de munca astfel incat pot doar dupa 24 decembrie cand voi avea liber cateva zile.Daca imi fac flotant pe bucuresti as  putea sa o inregistrez aici fara a mai pleca in Suceava sa o inregistrez? Daca trebuie sa merg obligatoriu sa o inregistrez in Suceava ce acte am nevoie si as putea sa merg peste 2 luni sau trebuie acum cat mai rapid?

va multumesc foarte mult

cu respect ,

Zara M.

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Înmatricularea, radierea, etc. se efectuează de serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor (nu la poliţie), în a căror rază de competenţă proprietarii îşi au domiciliul sau sediul în cazul persoanelor juridice. Singura situaţie în care autovehiculele se înmatriculează în localitatea de reşedinţa (unde locuieşte temporar - "flotant"), este în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate.
Documentele necesare pentru transcrierea dreptului de proprietate le găseşti aici:

• 0

Bună ziua. Recent am achiziționat o mașină de la Pitești de unde am și domiciliul cu gândul că o voi înmatricula in Oradea unde locuiesc însă am doar viza de flotant. Am aflat că acest lucru nu este posibil. Mașina încă nu am declarat-o la primărie. Întrebarea mea este se poate să fac contract de vânzare-cumparare cu soția pe mașină și dacă da eu mai trebuie să scot certificat fiscal având în vedere că mașina nu o fost înregistrată la primărie. Sau cum mă sfătuiți să procedez pentru a putea înregistra mașina în Oradea să nu fiu nevoit să fac un drum la Pitești? Menționez că soția are domiciliul în Oradea. Mulțumesc.

Edited by CosminB3
Am adăugat mulțumiri