Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cazier auto strainatate

eukid

Question

Buna ziua, 

Am o intrebare la care nimeni nu prea imi da un raspuns exact si m-am gandit ca poate dumneavoastra stiti despre ce e vorba.

Am obtinut permisul de conducere in Spania (acum 4 ani), iar acum 2 saptamani l-am schimbat cu unul romanesc. Am nevoie de un cazier auto, insa nu doar pe ultimele 2 saptamani ci pe ultimii 5 ani. Am inteles ca acesta s-ar putea obtine si din Romania, prin serviciul EUCARIS.

Este posibil asa ceva? Cui ar trebui sa ma adresez pentru asta? Daca nu este posibila obtinerea lui pe aceasta cale, exista alta cale care sa nu implice deplasarea pana in Spania? 

Va multumesc!

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Buna ziua,

Se poate obtine un cazier auto pentru permis eliberat in Anglia? Observ ca nu se prea raspunde la intrebari, sper totusi sa primesc un raspuns.

• 0
  • Moderator
acum o oră, elenadura a scris:

Observ ca nu se prea raspunde la intrebari, sper totusi sa primesc un raspuns.

Nimeni nu este obligat să răspundă aici pe forum. Răspunsurile polițiștilor sunt benevole şi se datorază bunăvoinţei. În general răspundem celor care considerăm că merită.

• 0

Site-ul polițiști.ro nu aparține Politiei Romane sau MAI, ci este o comunitate a polițiștilor și a celor care apreciază aceasta meserie, fiind o inițiativa a unor polițiști devotati.

Nu suntem obligați sa răspundem tuturor întrebărilor, mai ales celor care nu au legătură cu Politia Romana sau cu România, cum este cazul tău.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• Marius
      By Marius
      POSIBILITATEA INSTANŢEI DE A ÎNLĂTURA SAU REDUCE SANCŢIUNEA COMPLEMENTARĂ A SUSPENDĂRII DREPTULUI DE A CONDUCE
      R.I.L. admis vizând posibilitatea instanţei de a înlătura sau reduce sancţiunea complementară a suspendării temporare a dreptului de a conduce.
      În şedinţa din 12 aprilie 2021, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul pentru soluţionarea recursurilor în interesul legii, prin  Decizia nr. 5, a admis recursul în interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Constanţa şi, în consecinţă, a stabilit că:
      "În interpretarea dispoziţiilor art. 96 alin. (1) şi alin. (2) lit. b), art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) şi art. 109 alin. (9) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, coroborate cu prevederile art. 5 alin. (5), art. 21 alin. (3) şi art. 34 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, instanţa de judecată, învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale formulate împotriva unui proces-verbal de contravenţie, prin care s-a aplicat sancţiunea complementară a suspendării temporare a exercitării dreptului de a conduce un autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, nu are posibilitatea să examineze proporţionalitatea acestei sancţiuni complementare".
      Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
      Sursa: comunicat ÎCCJ
    • mariusst
      By mariusst
      Bună ziua. Vreau sa ma lămuresc pentru ca citesc tot felul de informații contradictorii.

Ce sancțiuni se aplica pentru conducerea unui autoturism cu transmisie manuala cu un permis cat.b cu mențiunea de transmisie automata? Puteți sa ma îndrumați către legea care definește sancțiunea?

Mulțumesc anticipat.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.