Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
marius7

Autoturism inmatriculat in Bulgaria cu ITP expirat; ce fac?

Question

marius7

buna seara. sa va spun povestea mea...... detin doua masini inmatriculate pe bulgaria, iar cu una dintre ele circula fratele meu. pe 20 oct 2016 l-a oprit pol. rutiera si i-a retinut talonul pe motiv ca itp-ul este expirat (acesta fiind valabil pana in data de 10-11-2016). problema este ca agentul constatator i-a retinut si actul de la itp, dar acesta, din nu stiu ce motiv spune ca nu l-a retinut dansul. eu stiu ca e vina fratelui meu( sau cel putin asa cred, ca nu cunosc prea bine legea) si acum nu am cum sa dovedesc ca masina era in regula. va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac. multumesc anticipat

Edited by CITADELA
titlu incorect; lipsa etichete

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
danpin

Ce este acela "talon", ca am cautat in legislatie si nu am gasit? Te referi la certificatul de inmatriculare?

Edited by danpin

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
CITADELA

Pai era valabila sau nu inspectia tehnica? (l-a oprit pe 20.10.2016, dar ITP valabil pana pe 10.11.2016?!)

Ori poate sunt suspiciuni cu privire la autenticitatea documentelor? Ce scrie pe dovada eliberata de politist? Cand si cum ai facut inspectia tehnica in Bulgaria?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• PaulSuiugan
      By PaulSuiugan
      Buna ziua,
      Am cumparat o masina in septembrie 2016, am inmatriculat-o fiind primul proprietar in Romania iar de curand am observat ca data urmatoarei inspectii tehnice  e scrisa gresit in talon si anume martie 2018(lucru care este imposibil atata timp cat ITP-ul este valabil 2 ani de zile).
      Am verificat online pe " http://prog.rarom.ro/rarpol/ " si am observa ca ITP-ul este valabil pana in luna septembrie a anului 2018. Stiu si ca daca politistul rutier imi va verifica talonul apare ca circul cu ITP-ul expirat...desi in talon apare si data inmatricularii iar dupa o logica simpla ar fi imposibil sa am itp-ul expirat dupa un an jumate de cand a fost inmatriculata masina in Romania.

Va rog sa ma lamuriti ce trebuie sa fac?

1. Sa circul asa si sa printata foaia de pe site-ul rar care atesta ca ITP-ul e valabil pana in Septembrie?
      2. Sa merg la politia rutiera sa depun talonul pentru schimbarea lui? (nu cunosc care sunt pasii/taxele desi nu e greseala mea sigur va trebui sa mai platesc niste taxe)
      3. Sa merg sa imi fac ITP-ul care sper ca de data asta va fi valabil 2 ani

Multumesc!

• mircifer
      By mircifer
      Salut, 
      Am cumparat un autovehicul rulat in Romania si trebuie schimbat proprietarul in talon dar pastrez numerele vechi. De la politie am inteles ca iti opreste talonul si il trimite in 10 zile prin posta pe cel nou. Pot circula cu masina fara talon in perioada aceasta ? Daca da, cum demonstrez unui politist care ma opreste ca am talonul la Ploiesti pentru preschimbare ?
    • ClaudiuGab
      By ClaudiuGab
      Bună seara, am o mașină în leasing (societatea de leasing fiind proprietar) și sunt trecut pe talon ca și utilizator cu nume și adresa. Acum în august mi-am schimbat domiciliul din județul Buzău în județul Cluj. As dori sa știu dacă este obligatorie actualizarea adresei din certificatul de înmatriculare considerând ca am schimbat și cartea de identitate pe noul domiciliu. Mulțumesc anticipat
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.