Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Inmatriculare / transcriere fara talon?

AlexDookye

Question

AlexDookye

Buna ziua.

As avea si eu nevoie de ajutor,un sfat,o indrumare..ceva,pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac,imi vine s-o iau razna.

Am cumparat(tata)acum 2 ani un autotorism de la un prieten de familie(si el o avea prin alte combinatii romanesti).Noi suntem din Brasov,masina inmatriculata pe Cluj .La vremea respectiva nu stiam,eu proaspat sofer super fericit si incantat de prima mea masina si tata care nu a mai citit o legislatie de 30 de ani..nu ne-am dat seama sau am uitat pur si simplu ca atunci cand cumperi o masina,ai termen 30 de zile pentru a o inmatricula.Colac peste pupaza am facut o nefacuta si nu stiu cum am reusit sa ating milimetric o alta masina in timp ce ieseam din parcare,nu mi-am dat seama ascultam muzica si eram nervos,soferul celeilalte masini era in masina si eu mi-am vazut de drum..asadar la o luna am fost sunat de catre politie si mi-a fost suspendat permisu + talonul pentru "Fuga de la locul accidentului" respectiv "Neinmatriculare in 30 de zile" + amenzi aferente.Asta s-a intamplat in primavara acestui an,eu mi-am recuperat permisul dar talonul ba.Am fost la Cluj sa dau de propietar,nu am dat,am folosit alte mijloace am trimis prieteni la om acasa sa-i dea de veste sa-i spuna ce s-a intamplat si ca avem nevoie de talon si ca el este singurul ce-l poate ridica,dar omul nu vrea in ruptul capului.(nu am vorbit personal cu el)

Am declarat ca am luat masina am platit impozite amenzi tot tot am fost la rar..si acuma vreau sa o vand.Motivul pentru care nu vreau sa o inmatriculez inainte sa o vand este ca taxa este RECUPERABILA si aleg sa nu o inmatriculez(1000 de euro) ca sa o poata inmatricula urmatorul propietar sa-si poata face treaba cu ea.

Momentan am cartea masinii asigurare valabila contract de vanzare cumparare toate platite dar nu am talon si nici itp-ul facut.Stiu ca nu este bine ce se intampla dar pur si simplu nu mai stiu ce e de facut.Va rog,ajutati-ma cu un sfat,ceva.Se poate vinde asa cum este?In starea actuala?Trebuie neaparat sa o inmatriculez eu?Pentru ca daca nu o inmatriculez eu o sa fie mai usor de vandut datorita taxei care este  recuperabila.Multumesc anticipat 

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
genessys30

O poți vinde, desigur, dar cine ți-o ia cu astfel de probleme pentru că va avea aceiași soartă cu a ta? Singura modalitate este să dai de proprietar, să ridice talonul personal, sau să-ți facă o procură în acest sens pentru a ridica tu talonul de la poliție. Altă soluție, legală, nu este.

• 0
Raul989

Salut am si eu o problemă,am cumparat o mașină de 2 luni de zile,și mi sa reținut talonul și numerele,pot sa o transcriu pe mine am fiscal am tot 

• 0

Salut! Acum aproximativ o luna am achizitionat o masina si spre surprinderea mea, ieri cand am fost oprit de un echipaj rutier, mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare deoarece masina era in baza lor de date pentru neprefectarea actelor din data de 13 iunie. Eu aveam deja masina programata la inscriere si era deja pe numele meu la primarie. Din cate am inteles de la politist as putea sa ma duc cu dovada. As putea sa intampin probleme la inscriere? Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, masina este programata pe 14 Decembrie