Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
AngelxD

Pot sa conduc la bustul gol ori descult?

Question

AngelxD

Buna seara. De curand m-am contrazis cu un prieten si acum sunt curios; exista vreun articol de lege care interzice conducerea la bustul gol sau descult sau ceva de genul asta? Mai exact care impune o anumita vestimentatie? 

Edited by CITADELA
corectare titlu, lipsa etichete

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
CITADELA

Legislatia rutiera nu prevede o anumita tinuta pentru soferii amatori (exista un cod de etica al soferilor profesionisti, dar aceasta este alta discutie), fapt pentru care poti sa conduci descult, doar in sort etc.

Daca lipsa tinutei provoaca scandal public (spre exemplu, esti femeie si conduci cu bustul gol), atunci poti sa fi sanctionat/a contraventional.

Sincer, nu cred ca este important cum te imbraci, ci cum te comporti la volan!

PS: este recomandat totusi sa ai o tinuta lejera si incaltaminte adecvata, tocmai ca sa te simti comod/a in timpul condusului si sa nu-ti fie atrasa atentia de tocul care s-a intepenit in covoras sau cravata agatata in spitele volanului, spre exemplu!

• 0
danpin

Tu ce ai pariat?

• 0
iav

Nu poți să conduci decât îmbrăcat la costum și cravată. Costumul trebuie să fie musai „Armani”, chiloții trebuie să fie musai„Botezatu„, cravata trebuie să fie musai din„haur” masiv de 24 de carate, iar pantofii musai „italinești”.

• Downvote 1

• 0
Sache
în urmă cu 3 ore, danpin a scris:

Tu ce ai pariat?

Cu siguranţă a susţinut că se poate conduce aşa şi a câştigat pariul.

în urmă cu 9 ore, AngelxD a scris:

conducerea... descult

Din experienţă, te sfătuiesc să eviţi să conduci desculţ, cel puţin pe distanţe mari.
La volan, trebuie să ai un comportament decent şi civilizat faţă de ceilalţi participanţi la traficul rutier.

• 0
VladSoare
în urmă cu 10 ore, AngelxD a scris:

Pot sa conduc la bustul gol

Sigur, dar numai dacă arăți așa:
charlize-theron-rotator_0.jpg.gif

Altfel, mai bine nu. :P

• 0
AngelxD

intr-adevar am sustinut ca nu exista nicio lege care sa interzica asta si, aparent, am si castigat. Va multumesc pentru raspunsuri!

• 0
Zorak

@VladSoare Dacă arăți așa, sunt de părere că legea ar trebui SĂ TE OBLIGE să conduci la bustul gol. :naughty:

În rest, am observat că pe distanțe scurte (înainte să îți transpire tălpile), condusul desculț e foarte plăcut...simți fiecare vibrație a motorului, a cutiei de viteze, etc. 

Condusul la bustul gol nu ma atrage, fiindcă nu mă încântă ideea de scaun șofer ”în suc propriu”