Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Intoarcere accident cel din spate venind cu viteza f mare

adir
 Share

Question

Buna ziua,

Va rog respectuos pe cei avizati sa ma luminati legat de urmatoarea situatie:

Astazi am intors autovehiculul pe care il conduceam pe un drum fara linie continua sau dubla continua. Inainte sa intorc autovehiculul am virat jumatate dreapta parasind cu jumatate din vehicul carosabilul pe terasament. Inainte de inceperea acestei manevre m-am asigurat ca din spate nu vine un alt vehicul din acelasi sens, precum si din sensul celalt. Am in ceput manevra de intoarcere si pe la jumatatea acesteia am auzit claxoane puternice si zgomot puternic de frana. Uitandu-ma am observat un autovehicul BMW - derapand in toate directiile si am accelerat pentru a evita impactul. Totusi autoturismul BMW m-a acrosat cand deja eram pe sensul celalalt de mers - acolo unde de altfel el nu avea ce sa caute. BMW a suferit avarii importante (aripa, spoiler far, sigur si altele) masina mea avarii minore. Coborand din autovehicul am observat urmele de frana ale BMW mai lungi de 50m, le-am fotografiat cu telefonul. Ca un detaliu BMW era fabricatie 1995-2000 si soferul spune ca urmele de frana sunt "din cauza ca utilizeaza cauciucuri de iarna", atunci cand i-am spus ca avea o viteza exagerat de mare. Toate acestea s-au petrecut in localitate pe drum restrictionat la max 50 kmh. Cunoscutii mei martori la accident mi-au spus sa accept solutionarea amiabila deoarece nu m-am asigurat suficient inaintea efectuarii manevrei de intoarcere. Eu ma intreb daca accidentul producandu-se pe celalat sens de mers (drum judetean cu 2 benzi) chiar sunt eu de vina? Multumesc pentru ajutor.

2 answers to this question

Recommended Posts