Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Probleme inmatriculare camion

MorariAndrei
 Share

Question

Salut, sper ca postez unde trebuie...

Am cumparat un camion din Austria si in momentul in care am ajuns la inmatriculare mi s-a spus ca acesta configureaza in baza de data ca avand actele pierdute/furate. Au zis ca asteapta raspuns din Germania (acolo a fost folosit camionul) pentru a se lamuri. Actele camionului au fost refacute pe 09.06.2016 din ce am vazut. Am reusit sa primim noi prin intermediul firmei de la care am cumparat camionul, o dovada ca problema a fost rezolvata in Germania di am depus aceasta dovada la dosarul depus la inmatriculari (nu ma ocup eu de acte/inmatricularea camionului, redau detaliile pe care le-am primit). Deja astept cu camionul in curte de 3 saptamani si cu o asigurare de 10200 ron platita degeaba. Daca firma de la care am luat camionul a reusit in mai putin de 2 zile sa primeasca confirmarea din Germania, de ce dureaza atat de mult aici? As vrea sa ma interesez la Bucuresti (pentru ca acolo a fost trimis un raport cu privire la aceasta situatie) care este situatia si cat mai am de asteptat si as vrea sa stiu pe cine sau ce institutie sa contactez. Camionul se inmatriculeaza in Bistrita.

Multumesc

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu înţeleg, cu ce vrei să te ajutăm noi? Dacă până acum nu ai aflat, de înmatriculările auto nu se mai ocupă Poliţia Română de mai bine de 14 ani. Cei care se ocupă de înmatriculări auto, eliberare permise de conducere şi aşa mai departe sunt Serviciile permise şi înmatriculări auto din cadrul Instituţiei Prefectului. 

• 0
în urmă cu 19 ore, MorariAndrei a scris:

s-a spus ca acesta configureaza in baza de data ca avand actele pierdute/furate.

CONFIGURÁ vb. a se contura, a se profila, a se structura. (Se ~ într-un anumit fel.)

FIGURÁ, figurez, vb. I. 1. Intranz. A fi prezent undeva, a lua parte la ceva. ♦ A se afla înregistrat, înscris pe o listă etc. 2. Tranz. (Rar) A înfățișa ceva (în artele plastice).

Deci între a configura și a figura este o mare diferență.