Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Se poate iesi din tara cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare

katalyn28x
 Share

Question

buna ziua tocmai am inmatriculat un autoturism nou si trebuie sa plec urgent pana in ungaria . se poate iesi din tara cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare daca am numerele definitive pe autoturism

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu, valabilitatea acelei dovezi este numai pe teritoriul romaniei.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

daca nu scrie pe ea valabila doar pe teritoriul Romaniei se poate circula fara nici un fel de probleme in strainatate, probleme vei intampina, cred, ca doar in ungaria fiindca ungurii stau foarte mult "cu mana intinsa" :doh: dar daca iti spun ceva, roagai sa-ti verifice autoturismul in baza de date a autovehiculelor unde se poate vedea ca autoturismul este inmatriculat corespunzator. :emo-yessir:

• Downvote 3

• 0

Nu poti iesi din tara cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare.

Edited by Luciano
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Dovada inlocuitoare este valabila doar pe teritoriul Romaniei.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

RUSY eu nu am gasit nici o lege care sa spuna ca nu ai voie sa iesi din tara cu dovada inlocuitoare, daca tu stii te rog sa o postezi...Eu am spus ca are voie sa iasa cu dovada inlocuitoare fiindca, eu personal am retinut sute de certificate de inmatriculare si permise de conducere unor cetateni straini/romani care au parasit tara.

Spun ca are voie sa iasa din tara cu dovada inlocuitoare fiindca certificatul de inmatriculare nu este un act obligatoriu pentru trecerea frontierei (acte obligatorii sunt doar buletinul si/sau pasaportul) iar pe acea dovada inlocuitoare a C.I. nu scrie nimic despre faptul ca este valabila doar pe teritoriul Romaniei si nici nu am gasit pana acum vreo lege care sa specifice folosirea dovezii inlocuitoare.

Edited by patriotul

• 0
  • Moderator

Eu stiu ca orice document folosit in afara granitelor Romaniei are traducerea rubricilor in cel putin o limba de circulatie internationala.

Dovada de retinere a permisului de conducere nu are aceasta traducere si nici nu este un document recunoscut si acceptat de alte state, intrucat are valabilitate teritoriala limitata, nu are nici un element de siguranta etc.

Conventia de la Viena privind circulatia rutiera internationala stabileste forma si continutul documentelor de calatorie in vederea recunoasterii de statele semnatare.

Intradevar, in noul Cod Rutier nu mai este specificat ca dovada inlocuitoare are valabilitate doar pe teritoriul national, intrucat nu mai este nevoie si asta pentru ca in cazul unei contestatii impotriva procesului verbal de constatare, permisul de conducere se restituie, iar conducatorul auto nu mai este nevoit sa circule cu dovada.

• 0

RUSY eu nu am gasit nici o lege care sa spuna ca nu ai voie sa iesi din tara cu dovada inlocuitoare, daca tu stii te rog sa o postezi...Eu am spus ca are voie sa iasa cu dovada inlocuitoare fiindca, eu personal am retinut sute de certificate de inmatriculare si permise de conducere unor cetateni straini/romani care au parasit tara.

Spun ca are voie sa iasa din tara cu dovada inlocuitoare fiindca certificatul de inmatriculare nu este un act obligatoriu pentru trecerea frontierei (acte obligatorii sunt doar buletinul si/sau pasaportul) iar pe acea dovada inlocuitoare a C.I. nu scrie nimic despre faptul ca este valabila doar pe teritoriul Romaniei si nici nu am gasit pana acum vreo lege care sa specifice folosirea dovezii inlocuitoare.

Nu poti folosi un document cu regim special exclusiv pentru romania, in afara teritoriului din mai multe motive. In primul rand, nu este tradus in alta limba, ceea ce este obligatoriu pentru actele supuse circulatiei internationale. In al doilea rand, nu contine elemente de siguranta si identificare individuala specifice documentului in cauza. In al treilea rand, majoritatea sunt ilizibile deoarece sunt scrise de mana cu picioarele datorita faptului ca le scriem pe genunchi, pe capote, si nu pe masuta stand elegant pe scaun. Ia spune-mi tu mie, ce organ de politie international cand ar vedea o astfel de dovada te-ar crede? Sa fim seriosi...

Nu e vorba de lege. Ca aici nu e lege care sa specifice EXPRES ca nu e RECUNOSCUTA dovada international. E vreo lege care sa spuna ca permisul de conducere provizoriu englezesc nu e recunoscut in RO? Nu cred ...

Cat priveste obligativitatea certificatului de inmatriculare, ai fi uimit sa constati faptul ca el reprezinta prima dovada a faptului ca auto pe care il conduci iti apartine si e in regula. Asta daca nu ai chef de cateva ore bune de verificari ....

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
Nu e vorba de lege. Ca aici nu e lege care sa specifice EXPRES ca nu e RECUNOSCUTA dovada international. E vreo lege care sa spuna ca permisul de conducere provizoriu englezesc nu e recunoscut in RO? Nu cred ...

permisul provisoriu eliberat de autoritatile Engleze este prevazut in legislatia engleza si prevede urmatoarele " posesorul unui permis de conducere provizoriu are dreptul de a conduce autoturisme doar pe teritoriul Marii Britanii. Titularul obtine acest permis de conducere provizoriu faca a sustine vreo proba teoretica(test). Cu acest tip de permis, titularul poate conduce un autoturism doar in localitati de pe teritoriul Marii Britanii, cu conditia de a fi insotit de catre un conducator auto profesionist, in varsta de peste 21 ani, care detine permis de conducere de mai mult de 2 ani. De asemenea, titularul unui permis de conducere provizoriu nu are dreptul de a conduce un autoturism pe autostrazile din Marea Britanie si nici pe drumurile publice din alt stat strain, chiar daca este insotit de catre un conducator auto cu experienta." pentru mai multe informatii poti accesa site-ul www.dvla.gov.uk

Nu poti folosi un document cu regim special exclusiv pentru romania, in afara teritoriului din mai multe motive. In primul rand, nu este tradus in alta limba, ceea ce este obligatoriu pentru actele supuse circulatiei internationale. In al doilea rand, nu contine elemente de siguranta si identificare individuala specifice documentului in cauza. In al treilea rand, majoritatea sunt ilizibile deoarece sunt scrise de mana cu picioarele datorita faptului ca le scriem pe genunchi, pe capote

ce elemente de siguranta ai vazut tu la numere de garaj eliberate de autoritatile germane, si daca ai observat C.I. se completeaza personal de catre proprietar...eu lucrez foarte mult pe zona de frontiera si am retinut nenumarate certificate de inmatriculare si permise de conducere, dar sincer nu am intalnit nici un cetatean sa nu-si fi continuat deplasare.

• 0

1. eu nu am treaba cu legislatia UK ci cu cea din RO ... nu ma intereseaza legea lor sa o aplic in tara mea ca de asta exista art. 1 in Constitutie.

2. e ff bine ca ai retinut permise si ci-uri ... e problema cetateanului ca nu cunoaste legea si isi continua deplasarea, nu problema ta. Problema ta este ca ar mai trebui sa studiezi putin forumurile EUROPOL si sa mai dai cate un mail sau un telefon la CCPI si sa intrebi acolo cand ai o nelamurire. Sunt sigur ca ai primi raspunsul corect. Exemplul dat de tine cu completatul de mana al CI-ului este EXCLUSIV valabil pe teritoriul Germaniei, unde, daca nu cunosti, cand vinzi masina esti obligat ca fost proprietar s-o radiezi in 48h parca. Restul, ce face cumparatorul, e problema lui. Cat priveste numerele de garaj, adicatelea PLACUTELE CU NUMAR DE INMATRICULARE PROVIZORIU, sunt alta branza in alta traista. Cand au fost placutele, documente cu regim special? Dar numerele rosii de la noi au elemente de siguranta? Dar poti sa circului cu numere rosii in afara tarii cu autorizatia provizorie de circulatie?? Hmmm?????

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Nightwolf intrebarea cetateanului suna asa:

buna ziua tocmai am inmatriculat un autoturism nou si trebuie sa plec urgent pana in ungaria . se poate iesi din tara cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare daca am numerele definitive pe autoturism

mai pe scurt cetateanul numai ce a inmatriculat autoturismul dar nu i-a fost inca confectionat certificatul de inmatriculare, fapt pentru care i-a fost eliberata o dovada inlocuitoare de lucratori din cadrul D.R.P.C.I.V., dar totodata cetateanul are in posesie cartea autoturismului....noi aici nu vorbeam de numere de inmatriculare provizorii (rosi) ci doar de numere definitive....Eu va intreb acum pe toti: cei faceti unui cetatean care iti prezinta la control dovada eliberata de catre D.R.P.C.I.V si cartea autoturismului (care este mai complexa decat certificatul de inmatriculare)? Voi il sanctionati in cazul asta pe cetatean? eu zic ca nu ai cum si tot asa nu au cum sa-i interzica politia de frontiera parasirea tarii fiindca certificatul de inmatriculare nu este document obligatoriu pentru trecerea frontierei.

Nightwolf mai acceseaza site-urile enuntate de tine si daca gasesti o lege sau o dispozitie care sa-i interzica cetateanului sa paraseasca tara numai fiindca nu are certificatul de inmatriculare asupra sa, anunta-ne si pe noi (lipsa certificat de inmatriculare este o simpla contraventie). Eu am tot cautat , dar nu am gasit nimic, sper sa gasesti tu si sa ne anunti :emo-yessir:

Edited by patriotul

• 0

Nu se poate ieşi din ţară cu dovadă la nici un fel de document, dovada este valabilă doar pe teritoriul RO, de aceia este scrisă doar în limba română! Vezi exemplu: Toate documentele privind o persoană sau atoturism sunt scrise şi în 2 limbi de circulaţie internaţională!