Jump to content
POLITISTI.ro

Stormi

Cercetare penala primar comuna

Postare recomandată

Stormi

Lucrez la o sectie rurala si am in lucru un dosar penal in care trebuie sa cercetez primarul comunei unde lucrez (incepere u.p. suspect), din cate am inteles exista o dispozitie care prevede declinarea catre un alt organ de cercetare penală!? (Ceva de genul dispozitia 133 IGPR?) - Nu o găsesc...

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Declinarea unui dosar e reglementata de codul de procedura penala. Nu de dispozitii IGPR. Ar trebui sa stii asta daca faci dosare penale.

Modificat de Ben
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Stormi

asa-i... inloc sa ajuti un coleg ii araţi ca esti mai destept ca el...

a dracu colegialitate...

fac de 1 an cercetare penala si imi da dosar cu abuz in serviciu... si trebuie sa continui fata de suspect - primar si restul din primarie... n-am asa experienta ca dvs.

• Apreciez 1

Link către postare
Elvis

Stormi la fiecare sectie de politie rurala exista niste ofiteri care te pot indruma. 

Link către postare
Stormi

Exista... dar nu stiu nici eu sa rezolve dosarul :)). Pe langa faptul ca e ofiter de CP la Sectie + seful Sectiei... care ar putea totusi lua dosarul... la experienta lor...dar nah... da-i la ala mic sa isi bata capul

Modificat de Stormi

Link către postare
Elvis

Daca tu esti ofiterul iar in fisa postului este prevazut ca tu trebuie sa rezolvi dosarele in care sunt cercetati primarii trebuie sa te cam ocupi de ele. Fara suparare. Cercetarea penala se desfasoara sub directa indrumare a procurorului. Nu cred ca nu o sa iti spuna ce sa faci.

Link către postare
Stormi

eu sunt agent de politie si la sectie sunt 2 ofiteri, un cms sef si un insp. pr...

Modificat de Stormi

Link către postare
Elvis

Pai vezi care este competent sa rezolve dosarul. Lucrezi la nucleu sau esti ajutor sef de post?

Link către postare
Stormi

la sectie da... cred ca e prevazut in fisa de post sa fac si kkturile astea... 

Link către postare
Catalin

@Stormi spune-ne despre ce e vorba, care e speta si cu sigurantă vei primi răspunsuri care să te ajute. La un dosar pe abuz în serviciu nu văd ce poate fi atât de complex. În plus, nimeni nu s-a născut învătat si nimeni nu le stie pe toate. Asa că nu trebuie să-ti fie rusine sau să ai retineri în a întreba. Acesta e principalul scop al acestui site - să ne ajutăm între noi. 

Desi ti s-a părut a fi un răspuns „necolegial", replica lui @Ben este cât se poate de utilă si corectă. Într-o altă formulare ea îti spune să nu mai pierzi vremea căutând nu stiu ce dispozitie IGPR, pentru că declinarea unei cauze nu o poti face decât prin Parchet si în niciun caz în baza unei dispozitii a IGPR-ului.

Povesteste-ne speta în mare, fără date de identificare si în sectiunea privată, întrucât urmărirea penală nu e publică si sunt sigur că vei primi idei, indicatii sau sfaturi, astfel încât să solutionezi dosarul legal.

Link către postare
Stormi

in dosar e vorba de fals intelectual, fals in inscrisuri oficiale, uz de fals, abuz in serviciu, tulburare de posesie, marturie mincinoasa + alte infractiuni insa nu le mai tin minte....

Pe scurt e greu de spus toata speta... e vorba de vreo 5 procese civile (din 2001 - pana in prezent) cu privire la un teren la care p.v. nu are acces, deoarece persoana reclamata si-a construit din timpul lui Ceausescu :) o anexa pe "partea de la drum", si tot de ani de zile pers. reclamata foloseste terenul (cultivat cu porumb si plateste si ea impozitul).

P.v. a platit impozit pe teren tot timpul, in procesele civile ii anuleaza titlul de proprietate al pers. recl., (definitiv si irevocabil), dupa care pers. recl. face recurs iar cei din primarie (trimit o adresa la Judecatorie ca nu exista nici un titlu de proprietate pe suprafata respectiv, ca nu au fost facute cereri de reconstituire etc.. total fals) si pers. reclamata castiga recursul bineinteles... (+ ceva declaratii mincinoase la 3 martori)

cam asa ar fi in mare... dosarul e de vreo 400 de pagini... cu mai multe actiuni civile

Modificat de Stormi

Link către postare
Ben

Omul vrea sa stie cum sa dea cu dosarul de gard si sa scape  de el, nu ce sa faca in el. Asa ca-mi cer scuze @Stormi ca nu sunt mai delicat cu tine si nu te indrum, desi am facut-o totusi.

în urmă cu 7 ore, Stormi a scris:

... n-am asa experienta ca dvs.

... pai nici n-o sa ai vreodata daca fugi de munca, responsabilitati si provocari. Sau cum ai impresia ca se acumuleaza experienta?

Modificat de Ben

Link către postare
iav

Decât să se pună rău cu primarul, mai bine pasează dosarul.

Link către postare
Stormi

@Ben ce experienta sa am cand am de 1 aviz de cercetare penala?

@iavprobabil din cauza asta...

m-am convins si aici... plini de oameni care's plini de ei :)) 

@Ben daca tie ti se pare normal ca la unul care are 2 ani de politie si 1 an de aviz de politie judiciara sa faca dosare de genul atunci eu nu mai zic nimic... ma las pagubas.

Modificat de Stormi
  • Apreciez 1

Link către postare
Valahul

Competenta de solutionare a dosarelor cu primari, viceprimari consilieri este a ofiterului din cadrul Sectiei de Politie Rurala, faci referat de trecere de la un organ la altul, cu atat mai mult ca cat tu lucrezi la postul comunal arondat comunei unde suspect primarul... vezi Dispozitia 123:) apare si in fisa postului la ofiteri de la sectie 

Link către postare
ghici

o singura completare 

inainte de referat mergi si discuta cu procurorul despre trecerea de la un organ la altul, pt ca daca ofiterul respectiv vrea si el sa dea dosarul de gard si are relatii mai apropiate cu procurorul, faci referatul de pomana

Link către postare
erasmus

O cerere de abtinere ar fi mai indicat.Am avut asa ceva si procurorul a fost de acord.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.