Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
haidtrex

Vreau sa cumpar munitie

Question

haidtrex

Buna ziua ,as dori sa cumpar niste munitie de  357 magnum ,vreau sa imi fac o arma improvizata din cupru pentru amuzament mai mult un fel de obiect decorativ dar si interesant ,arma improvizata ar fi un sniper rifle cu distributia find in genul unui revolver ,nu stiu nimic despre legile sau ce ar trebui sa am si vreu sa intreb ,in ce conditi am voie sa cumpar munitie ,daca am voie sa foloses o arma improvizata ,si daca am nevoie de un permis sau ceva ,ca sa stiu foarte bine inainte de a face ceva si sa nu il pot avea *imi cer scuze de gramatica si de deranj*

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Art. 342
Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor

(1) Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(7) Fabricarea sau asamblarea de arme letale, de piese sau de muniţie pentru acestea:
a) din orice componente esenţiale traficate ilicit;
b) fără o autorizaţie eliberată de către o autoritate competentă a statului membru în care are loc fabricarea sau asamblarea;
c) fără marcarea armelor letale asamblate la data producerii lor, în conformitate cu prevederile legale,
se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
iav
în urmă cu 22 ore, haidtrex a scris:

vreau sa imi fac o arma improvizata din cupru pentru amuzament mai mult un fel de obiect decorativ dar si interesant

Dacă arma este pentru amuzament, La ce-ți folosește muniția reală? 357 Magnum are un calibru de 9,07mm. 

• Upvote 1

• 0
Andrei

Dupa ce executi lucrarea, trebuie sa tragi 2-3 focuri in aer, apoi sa suni la 112 si sa spui treaba asta. Va veni un politist sa iti dea permisul de arma si tot ce trebuie. Ii pui si luneta?

• Upvote 1