Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Talon retinut dovada itp

Robert57
 Share

Question

Buna, as dorisi eu infomatii privind situatiia mea curenta. Talonul mi-a fost rerinut acum o luna din cauza ca itp era expirat. Am trecut itp la sediul rar si am primit constatarea ca masina a trecut rar. Dovada de circulatie de 15 zile imi este expirata. In situatia de fata pot circula cu dovada ca am trecut itp si dovada data de politist (expirata) pe spatele careia domnul de la itp a scris daca efectuari verificari tehnice? Am incercat numerele de telefon oficiale si raspunsul primit a fost mereu: nu stiu. Am incercat sa intreb si un politist din trafic primind acelasi raspuns: nu stiu, poate. Talonul il pot ridica numai peste 2 zile.

Edited by Robert57

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu ai dreptul să conduci cu o dovadă înlocuitoare care are termenul de valabilitate expirat. Mergi și ridică certificatul de înmatriculare.

• 0

Buna ziua! 

In luna Mai 2018 mi-a expirat ITP-ul / eram convinsa ca expira in 2019 / la un control de rutina  tot in luna Mai 2018/ mi-a fost retinut talonul si am primit o amenda de 600 lei /unde am mentionat ca nu stiam ca a expirat ITP-ul/ am fost la Udristei / mi-a fost facuta o copie dupa talon si acum nu stiu daca se merita sau nu sa continui procedurile "impuse". Masina e din 2003 / Matiz/cu mici probl / caroserie / pabriz usor fisurat / costul a tot ce insemna RAR/ ITP/ o noua asigurare / eu consider ca nu  merita.

Ce pot sa fac in acest caz?

20180708_145422.jpg

20180708_145412.jpg

• 0

Sper ca nu am gresit sectiunea din forum, dar vin si eu cu o mica problema.. :)

Mi-a fost ridicat talonul dupa ce politia a vazut ca aveam itp-ul expirat de o luna...Am fost la RAR, mi-au inspectat masina cap coada si mi-au dat doua foi, cat pot circula cu ele? Imi tin loc de talon?(nu prea cred)

N-am fost nici sa ridic talonul si deja au trecut 2 luni de atunci, se radiaza masina dupa un timp?