Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Recuperarea certificatului de Inmatriculare in urma retinerii

zGribleah
 Share

Question

Va salut,

Aseara mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare fiindca imi expirase ITP-ul, si mi-a fost inmanata o dovada pentru dreptul de circulare timp de 15 zile in vederea remedierii problemei. Totul in regula, pana la programarea la RAR care printr-o coincidenta nu a fost posibila decat fix in ziua in care expira acea dovada. Intrebarea mea este: Din experienta dumneavoastra, ce sanse am sa-mi recuperez certificatul in aceeasi zi, pentru a putea circula cu masina in continuare?

Mentionez ca inspectia RAR va fi efectuata pe raza judetului de care apartin.

Va multumesc anticipat.

O zi buna.

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă maşina corespunde d.pd.v. tehnic şi primeşte viza ITP, poţi merge la poliţie şi îţi este restituit certificatul de înmatriculare. Situaţia se complică, în sensul că maşina nu mai are dreptul să circule pe drumurile publice, dacă nu obţine în termenul de 15 zile viza ITP.

• 0

Am si eu o problema daca ma-ti putea ajuta as fi foarte recunoscător...acum putin timp am cumpărat o mașină si m-ia fost luat certificatul de înmatriculare problema e ca nu mai dau de proprietarul din carte-a masini 

Mentionez ca detin fiscal am facut actele de vanzare cumpărare am luat-o in evidență la primărie însă nu stiu daca pot sa il recuperez doar cu aceste acte 

Din ce am inteles eu o sa se radieze singura daca nu il recuperez deja au trecut mai bine de 15 zile pentru ca certificatul sa reîntors deja in judetul de care aparține proprietarul

Multumesc pentru timpul acordat si astept raspuns

• 0

Buna ziua am si eu o intrebare
Mi-a fost retinut acum3 saptamani
certificatul masini pe baza ca nu a fost înscrisă la timp mentionez ca am contractul de vanzare cumpărare detin fiscal si am luat-o in evidență la primărie in schimb nu mai pot da de proprietarul din carte al masini pentru ca masina a tot fost dată din fiscal in fiscal intrebarea mea este daca il pot recupera cu actele pe care le dețin sau in schimb ce pot face să-l recuperez
Multumesc pentru timpul acordat