Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Stagga

Permis anulat în Anglia

Întrebare

Stagga

Nu stiu daca postez unde trebuie si cum trebuie. Imi cer scuze. Am si eu o problema..: am obtinut permisul de conducere in romania in 2013. Dupa asta am plecat in anglia. Ajuns in anglia mi-am schimbat permisul romanesc cu permis englezesc. Am avut un accident aici. Fara victime fara nimic. Precizez ca accidentul l-am facut din neatenie. Nu de la consum de alcool sau altceva.  Asigurarea care o aveam la masina era asigurare ieftina. Facuta de romani pe aici. Cu data de nastere modificata. Nascut prin 61. Pe alt oras la mare distanta de londra.. etc. M-au bagat la condus fara asigurare. An fost bagat in tribunal. Eu n-am stiut. Pana la urma am primit plic acasa cum ca permisul de conducere mi-a fost anulat. Si ca trebuie sa aplic de permis provizional si sa fac scoala de soferi iar. Ok pana aici am inteles. Intrebarea mea este: daca vin in romania pot sa conduc? Si nu numai in romania. In oricare alta tara din ue mai pot conduce? Permisul meu in romania mai e valabil? 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

9 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
iav

Tu cam ce crezi?:naughty:

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
AlinDascalu

Codul Penal

art. 335

(2) - Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Cu placere !

Link către postare
  • 0
marianraducan93

Salut. Exact acelasi lucru l-am patit si eu . Ai idee daca permisul este suspendat sau anulat. Pentru ca vreau sa stiu daca am dreptul sa fac scoala de soferi din nou in Romania pentru a obtine alt permis. 

Link către postare
  • 0
marianraducan93

Buna ziua. Ma numesc raducan marian si am o nelamurire in legatura cu permisul meu de conducere.

Am obtinut permisul in romania , dupa 2 luni am fost plecat in anglia iar eu am fost nevoit sa imi schimb permisul de conducere acolo pentru ami putea face acte . 

Am condus masina prietenului meu care numai avea asigurare  fapt pe care eu nu il stiam .

Ma oprit politia mi-a dat amenda.. a confiscat masina si am primit 6 puncte pe, permis.

Dupa cateva luni am primit o foaie de la politia din anglia care mi-a cerut sa predau permisul pentru ca in 5 zile in revocheaza din cauza faptului ca am acumulat puncte in perioada de 2 ani de incepere a permisului si ca trebuie sa fiu supus unui test teoretic ai unul practic pentru a avea permis.

Intrebarea mea este daca am dreptul sa fac scoala de soferi din nou in romania pentru a obtine un nou permis de conducere . 

Link către postare
  • 0
5166

Va recomand sa faceti scoala de soferi si sa sustineti examenul in Anglia. Daca veti fi oprit in Anglia din nou, chiar si in posesia unui permis de conducere romanesc, valabil, exista sansa, in functie de ofiterul de politie, sa fiti penalizat din nou. Asta pentru ca in bazele de date de acolo veti figura fara permis de conducere si descalificat pana nu veti trece din nou testul de conducere fie in forma simpla, fie in forma avansata, in functie de penalizarea pe care ati primit-o.

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
Georgeaurel

Buna ziua am o intrebare , permisul mi-a fost revocat in uk pentru 6 puncte acumulate in mai putin de 2 ani de zile de cand am luat permisul, aveam 1 an si 11 luni,faptul este ca mam intors in tara cu permisul englezesc care acolo lam preschimbat , permisul lam obtinut pe teritorul Romaniei , faptul este ca am dat aici permisul sa mi se preschimbe in cel Romanesc, din care dansi imi spune ca permisul tau este nespecificat, eu am recunoscut si am spus ca, am acumulat 6 puncte pentru viteza in mai putin 2 ani de zile de cand am obtinut permisul,dar ei mi-au spus o sa trimita un mail in uk si ca o sa asteptam un raspuns din partea lor daca mil vor preschimba sau nu,astazi m-au sunat cei de la drpciv si mi-au spus ca problema trebuie rezolvata acolo,tot astazi am sunat la DVLA in uk si am vorbit cu ei,din care ei mi-au spus nu au primit nici-un mail sau sa raspunda,ei au spus ca nu are legatura cu cei din Romania sau alte tari UE , dreptul de conducere mi-a fost luat doar pe teritorul UK , nu si pe teritorul Romaniei sau alte tari UE , daca vreau sau mai conduc in UK trebuie sa aplic pentru proba teoretica si al traseului, dar faptul este ca eu nu ma mai intorc in UK, tot ei au spus ca imi vor trimita o dovada prin FAX ceea ce va scrie ca doar pe teritorul UK fara drept de conducere nu si alte tari UE .

Intrebare este : va fi valibila aceea dovada pentru DRPCIV pentru a imi da permisul ROMANESC ? 

Multumesc .

Link către postare
  • 0
myriaa

Ai rezolvat ceva pana la urma ?

Link către postare
  • 0
Nline2003

Buna ziua, ma numesc Muresan Catalin si m-am mutat in anglia acum 3 ani dupa ce mi-am luat permisul de conducere in romania, avand domiciliu in anglia a trebuit sami schimb si permisul cu ce-l englezesc, in cele din urma am primit 6 puncte pentru ca am condus fara asigurare o masina care tocmai am schimbato cu altcineva si nu stiam ca nu este asigurata, am spus asta in instanta si nu a contat pentru care am mai primit 2 puncte, legea in anglia zice ca daca ai 8 puncte in primi doi ani duce la anularea permisului, acuma eu mam intors in romania si nu mai vreau sa ma intorc, ce trebuie sa fac aici ca sa-l redobandesc? Multumesc anticipat.

Link către postare
  • 0
myriaa

Ati rezolvat ceva ?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.