Jump to content
POLITISTI.ro

Circulatia trotinetelor electrice pe drumurile publice

BacioiuC

Recommended Posts

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o trotineta electrica pentru transport-ul zilnic catre si de la birou. Pe scurt este vorba de un E-twow boost. Ca specificatii, acesta are viteza maxima de 30 km/h, putere maxima 500W. Doresc sa stiu daca acest vehicul poate fi folosit pe drumurile publice, sau trebuie sa il folosesc doar pe trotuar/piste de biciclete. Din pacate, conform legislatiei, nu stiu unde sa il incadrez. Pe deoparte ar fi un moped (viteza >25km/h) dar din cate stiu trotineta nu necesita carnet. Se poate sa ma lamuriti in privinta incadrari acestui vehicul si posibilitatii de a-l utiliza pe sosea?

Edit: Posed carnet categoria B.

Multumesc

Edited by BacioiuC

Ordonanta de Urgenta nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Republicata si Actualizata 2016

21. moped - autovehicul, cu doua sau trei roti, a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25 km/h, dar nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 kg, neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul usor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la sectiunea 4 din Reglementarile privind omologarea de tip si eliberarea cartii de identitate a vehiculelor rutiere, precum si omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 

35. vehicul - sistemul mecanic care se deplaseaza pe drum, cu sau fara mijloace de autopropulsare, utilizat in mod curent pentru transportul de persoane si/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrari;

• 4 years later...

Buna ziua .

Eram azi in trafic cu o trotineta electrica si am vrut sa depasesc,pe langa bordura,o masina de scoala de soferi .

Acea doamna instructor tinea masina la 30 cm de bordura si imi facea semn pe geam ca nu am voie ,pe deasupra imi facea si poze .

Am facut eu ceva gresit,ca am vrut sa depasesc ?

Mentionez ca circula 20km h .

Buna ziua .

Eram azi in trafic cu o trotineta electrica si am vrut sa depasesc,pe langa bordura,o masina de scoala de soferi .

Acea doamna instructor tinea masina la 30 cm de bordura si imi facea semn pe geam ca nu am voie ,pe deasupra imi facea si poze .

Am facut eu ceva gresit,ca am vrut sa depasesc ?

Mentionez ca circula 20km h .

• Marius changed the title to Circulatia trotinetelor electrice pe drumurile publice