Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Alex10

Politistul mi-a fotografiat / pozat actele / documentele

Question

Alex10

Buna ziua,am o nelamurire careia nu i-am gasit raspuns. O sa incerc sa fiu cat mai clar.

Acum cateva zile am fost oprit pentru un control de rutina. Tocmai ma pusesem in miscare,eram pe ulita satului cand masina de politie a intrat pe ulita respectiva si m-a oprit din mers. Nimic anormal aici. Masina in care eram nu era inmatriculata pe numele meu,agentul m-a intrebat cine este proprietarul masinii si pana sa-i raspund celalalt agent ia spus: "Da-mi talonul sa-i fac poza". Asta ma nedumereste,nu e prima oara cand politistii din comuna in care locuiesc fac poze la acte. Mai am prieteni carora li sa facut poza inclusiv la buletin. Mie mi-au facut doar la talon. Este legal,procedeaza corect sau de ce fac asta? Va intreb fiindca sincer nu stiu si nu am gasit raspuns pe nicaieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
CITADELA

Politistul este autorizat ca "operator cu date personale" asa ca poate sa faca poze, sa scaneze, sa xeroxeze, sa conspecteze sau orice alta manopera legata de datele personale! Mai repede sa ai grija cand dai actul de identitate pe la tot felul de ghisee unde lucreaza functionari, mai putin seriosi decat politistii din localitate!

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Marius

Da, e legal.

În plus, referitor la toată isteria asta cu Regulamentul european de protecţie a datelor personale - GDPR, scrie destul de clar chiar la început că normele prevăzute în respectivul regulament NU se aplică poliţiei.

Articolul 2 - Domeniul de aplicare material
(2) Prezentul regulament NU se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:
[...]
d) de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, sau al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Roby

Inchideti topicul baieti...
Cine mai intra si citeste sa stie:
Da, politistul iti poate fotografia actele, fotocopia, nota in agenda fara sa lasam loc altor comentarii in plus
@Alex10 - Daca te tinea 5 minute pana isi scotea agenda, pana isi cauta pixul, pana scria, spuneai ca te-a tinut prea mult de pomana. Asa, ca a facut o poza, nu vad relevanta, atat timp cat oricum datele tale personale sunt la indemana lui fiind autorizat in acest sens
:emo-yessir:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Eduard777

Vă salut!

Vă deranjez cu o întrebare! Un polițist, după ce legitimează o persoană, pentru a nu mai pierde timp cu notarea datelor personale în agendă, poate să facă o poză la cartea de identitate? Este legal? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Eduard777

Am uitat să specific. Sunt polițist, și ieri m-am confruntat cu o astfel de speță. Erau multe persoane de legitimat și pentru a nu sta mult să notez în agendă datele de stare civilă, am pozat cu telefonul personal cărțile de identitate! Una dintre persoanele legitimate s-a aprins și a spus că nu am voie să-i pozez cartea de identitate și că îmi va face o plângere în acest sens!

Până la urmă e legal să pozăm cu telefonul personal o carte de identitate? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Marius

Nu a precizat şi actul normativ care interzice chestia asta? Mulţi vor să pară docţi şi invocă tot felul de obligaţii născute doar din închipuirile lor, fără o minimă documentare. Cel mai probabil ai avut în faţă un "părerolog" care se informează şi pune verdicte pe facebook, ce a auzit şi el de protecţia datelor personale, dar nu a citit niciodată în viaţa lui textul normativ.

În GDPR, scrie chiar la început destul de clar că normele prevăzute în respectivul regulament NU se aplică poliţiei:

Art. 2 - Domeniul de aplicare material
(2) Prezentul regulament NU se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:
[...]
d) de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, sau al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Eduard777

Mulțumesc pentru lămuriri, Marius!

Culmea e că un coleg cu ștate vechi susținea sus și tare că un polițist nu are voie să pozeze cu telefonul personal cartea de identitate a unei persoane legitimate! De aceea am și apelat la sfatul vostru!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Marius

În cazul ăsta, roagă-l să ne lumineze şi pe noi precizând actul normativ în care e prevăzută această restricţie.

PS: Nu cred că există o asemenea prevedere. 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Andrei

Daca al tau coleg sustine sus si tare ca nu poate fotografia documentul persoanei cu telefonul, intreaba-l daca are voie cu tableta primita de la MAI. Bine, in ipoteza ca ar avea o astfel de tableta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
doryas

Va salut colegii. Dar tot pe acolo pe undeva scrie și de protectia datelor. Una e sa ai datele pe o tableta a MAI una e sa ai datele pe un TELEFON INDIFERENT AL CUI ESTE. :) am dreptate? Din punct de vedere legal da are voie sa facă poze dar tot din punct de vedere legal cam trebuie sa îți protejeze acele date. . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Catalin

N-ai dreptate. De fapt faci o confuzie. Aici se discută despre posibilitatea/permisiunea dpdv legal al colectării unor date. Protejarea acelor date nu e acelaşi lucru cu colectarea şi prelucrarea lor. Colectarea acelor date se poate face letric (respectiv atunci când le notează cu pixul pe hârtie) sau direct prin preluarea acestora printr-un format digital (adică îi face o fotografie). În ambele situaţii această operaţiune senumeşte colectare de date personale. Ce se întâmplă mai departe cu ele se numeşte prelucrare etc Protejarea lor se va face la fel indiferent de modul în care au fost colectate dar n-are nicio legătură cu ce se discută aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
BGeorge

Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

-în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;

-de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;

-de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;

-de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului.

Chiar dacă ai fotografiat cartea de identitate cu telefonul personal, tu nu ai incălcat nicio prevedere din GDPR. 

E cam habarnist colegul tău!  😉

Dacă ești polițist, asociază contului de pe forum mailul @politiaromana.ro sau caută un coleg polițist, membru pe forum, care să confirme că ești polițist și discutăm mai multe în secțiunea privată.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
doryas

Catalin eu doar am confirmat ce ai spus tu si cu BGeorge caruia ii dau perfect dreptate.

In mesajul de mai devreme am confirmat faptul ca este perfect legal sa faca poze cu telefonul atat timp cat este in scopul si in exercitarea serviciului . Eu doar am adaugat ca daca face acest lucru colegul care a facut pozele trebuie sa aiba grija ca si protectia acestor poze si informatii sa fie pe masura. Deoarece pe CIVIL si cu un avocat mai bunicel sunt si parti negative. Iti pot spune acest lucru din proprie experienta. 

CU stima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Nistor1234

M-i se poate intocmi un proces verbal daca nu sunt legitimat personal si am fost urmarit de catre un domn politist de la locala si ma vazut in ce masina m-am urcat si mi-a verificat masina ....si asa mi-a luat datele mele, este in regula aceasta procedura? Nu imi incalca cumva dreptul la date cu caracter personal? Va multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Andrei

@Nistor1234 toata povestea, te rog. Ce sanctiune ai primit, de la cine...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
waterproof

Am dat de topicul acesta din pura intamplare cautand cu totul altceva, dar ba baieti, simplul fapt ca unii dintre voi sunteti politisti si debitati astfel de ineptii ma sperie, sincer. Ma sperie mai ales ca voi ar trebui sa vegheati la respectarea literei legii, insa multi cititi probabil printre randuri. Nu inteleg cum puteti afirma, cu atata vehementa ca ofiterii si subofiterii pot fotografia cu telefonul personal documentele cuiva. Da, intr-adevar chiar daca esti "operator de date cu caracter personal" asa cum ziceti unii p-aici,  legea interzice stocarea acestor date pe dispozitivele personale. La fel legea interzice si pastrarea unor "liste" cu persoane "verificate" pentru a avea o statistica. Cel mai grav mi se pare insa ca cineva (Roby) spune ca i se pare ok ca documentele sa fie fotografiate pentru a nu se pierde timpul (probabil ca si el procedeaza la fel), "pentru verificari ulterioare". Asta mi se pare o alta practica "profi" din partea unor politisti. Bine asta pana in momentul in care va veni pentru unii si reversul medaliei. Adica tu imi fotografiezi documentele si ma verifici peste 10 minute sau 2 ore. Problema este ca persoana respectiva poate sa fie urmarita/ masina respectiva poate fi furata sau cu semnalare... si de aici poate incepe distractia pentru unii dintre voi daca tot abordati astfel de practici.

Nu mai continuu discutia, insa pana una alta, problema e foarte clara, pe telefonul personal nu poti stoca informatii de serviciu, cu atat mai mult fotografii ale unor documente (C.I., permise, pasapoarte, etc.), chit ca tu esti, "pe persoana fizica", "operator de date cu caracter personal".

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Roby

Am dat peste tine, din întâmplare si sincer, daca as avea posibilitatea" ti-as da "bann" fara sa ezit. (Sper sa o faca totusi cineva)

Se pare ca singurul care citește printre rânduri esti tu!

Acum ia-o invers, de jos in sus si citeste iar ...poate de data asta vei citi rândurile pe care le-ai sărit data trecuta, adică fix acelea in care colegii mei explicau ca se pot fotografia documentele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.