Jump to content
POLITISTI.ro

danielsorin

Cu ce data se va aplica reorganizarea?

Postare recomandată

danielsorin

salut colegii

poate sa mi spuna ciineva care stie cu certitudine, cu ce data se va aplica reorganizarea?

am auzit pe unii ca pe 15 iulie sau 1 august...

daca stiti careva , astept un raspuns

multam frumos

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Leonidas67

Te anunţ că la IJPF Timiş de luni se anunţă oficial printr-un comunicat funcţile radiate şi din data de 06 începe ,,hora" !

Modificat de Leonidas67

Link către postare
dorian

La Ilfov s-au anuntat functiile noi si se stie deja cine va participa la examen. Comisia de examen se va forma la nivel local (politie oras sau municipiu) din care vor face parte seful politiei, adjunctul acestuia, precum si psihologul unitatii (de la ipj binenteles). Se spune ca examenul va avea loc astfel incat pana pe 01.08.2011 sa se cunoasca rezultatele, iar cei care au promovat sa fie deja pusi pe functii. Pana la examen, in schimb, cei care urmeaza sa sustina examen, sunt pusi la dispozitie, insa isi iau toate drepturile salariale. Au zis ca asta a fost intelegerea la nivel inalt.

Link către postare
sdaniel407

si in Constanta s-a auzit la fel. de la 1 iulie intra statele in vigoare.

de luni ne asteptam sa se inmaneze plicul.

sper sa nu primesc vreun cadou de ziua mea (luni fiind)

revin si va anunt

Link către postare
Elvis

In trei zile de la data cand statul de functii ajunge in unitate, dupa ce vine aprobat de la IGPR, mai putin la subunitatile ,birourile, compartimentele unde s-au radiat casute.

Se va afisa bibliografia, dupa 20 de zile se vor sustine examenele, iar dupa sustinerea examenelor /interviurilor se vor aseza politistii pe functii si in subunitatile ,birourile, compartimentele care au suferit modificari.

Link către postare
GhitaMM

Aşteptăm şi-o să vedem.

Link către postare
cipri83

dar pana la urma nu conteaza ce functie ai in statul de functii ? toata lumea sustine examenul daca de la compartimentul unde este incadrat se radiaza o functie?

adica daca se radiaza o functie de agent 3 dau si cei cu functie de 1,2,sau 4 ?

Link către postare
drAGO5

Da, dau toti din compartiment, daca au aceleasi atributii in fisa postului,poate fi si agent principal.

Link către postare
erasmus

Eu stiam ca dau doar ce-i incadrati doar pe o functie propusa, adica daca-i de agent II dau doar cei incadrati pe agent II de la acea structura.Nu e nimeni de la cabinet sau cadre care sa stie?

Link către postare
Vip3R

Da, dau toti din compartiment, daca au aceleasi atributii in fisa postului,poate fi si agent principal.

ar fi foarte frumos asa...la politia hunedoara, sefii de schimb care sunt agenti principali nu dau examen. in schimb restul agentilor de la siguranta publica dau TOTI examen

Link către postare
Cristi

La noi deja au venit statele cu functii. Din cate am inteles, toti suntem agenti principali, ma refer la sectiile de politie rurala. De saptamana asta intram in paine ca si sectii.

Link către postare
alin2770

bine ar fi sa va dea tuturor functii de agent principal, dar tare greu imi e de crezut, nu stiu daca au atatea si mai ales daca vor sa le dea. si sa inteleg ca se da drumul, cel putin in valcea, de azi la treaba asta cu sectiile rurale?

Link către postare
drAGO5

In Valcea, s-a trecur la completarea statului de functii de sambata. Au fost trecuti in acesta pana in prezent, politistii care nu erau afectati de disponibilizari.De fapt afectati vor fi 7 agenti, din care un agent de la municipiu- siguranta publica( si vor da examen toti agentii de siguranta publica indiferent de functie, inclusiv sefii de schimb care sunt agenti principali, pentru ca au aceeasi fisa a postului, in ordin se vorbeste de post ocupat nu de functie), 2 agenti de la dispecerat-municipiu( si vor da examen toti 12) , 3 agenti de la Sectia 1 Politie Rurala Rm.Valcea( si vor da examen toti cei 42(?) agenti care provin din randul sefilor de post si ajutor) si mai este o functie la o alta sectie rurala.Este adevarat, toti cei de la posturi ,ca de altfel si politistii de proximitate(inclusiv cei care au venit de la siguranta publica cu functia de agent II) au functia de agent principal.Se incearca sa se mai insiste la cei care indeplinesc conditiile de pensionare pentru a-i convinge sa faca raport in acest sens si unde se gasesc solutii nu se va mai da examen. In statul de functii se trec tot inainte de examen, pentru ca nu vor fi afectati, cei pusi la dispozitie si cei aflati in concediu de crestere acopilului. :emo-yessir:

Link către postare
Cristi

Deci, in concluzie, este adevărată faza cu funcţia de agent principal. Nu prea stiu eu ce înseamnă asta la bani, dar cred că e totuşi de bine.

Link către postare
drAGO5

Adica este cea mai mare functie pentru agenti, platita conform noii legi cu un indice de 2,37, fata de un 2,20 pentru agent II.Diferente mici, insa mai mult decat nimic.

Link către postare
alin2770

macar e o parte buna si anume functia. la salariu se cunoaste, nu prea mult, dar se cunoaste

Link către postare
dorian

Interesant cum am uitat de toate neajunsurile, de toate mitingurile si ne vedem in continuare de drum. Nu?!

Ne-au luat ochii cu reorganizarea. Succes tuturor celor care vor sus'ine examen. De exemplu, la mine vor da examen, pe langa ajutorii sefilor de post (dintre care 4 vor ramane fara posturi), si doi ofiteri. Ironia este ca s-au infiintat functii noi :blink: astfel ca ar putea ramane amandoi daca sefii nostri ar decide sa fie mutati pe aceste functii si sa nu mai dea examen. Ciudat.

Link către postare
cojocaru19

azi a fost sedinta la IPJ Galati unde ni s-a adus la cunostinta ca la postul de politie lucratori care doresc sa ramana sectoristi se inscriu si dau examen iar cel cu nota cea mai mare ramane la post....voi ce stiti cu privire la acest aspect?

Link către postare
bogdan11

...l-am mai postat si pe alt topic, dar cred ca asta este mai potrivit...

daca incepand cu 06.07.2011 intra in vigoare noile state, politistii din cadrul compartimentelor vizate pentru restructurare, se zvoneste ca vor fi "la dispozitie"... , urmand a fi repusi in functii o data cu promovarea examenului...

sper sa nu gresesc, dar asta inseamna : program de 8 ore(sa vedem care mai face ture de noapte), imposibilitatea atribuirii de armament, imposibilitatea constatarii de acte/fapte penale/contraventionale si...poate ceea ce doare cel mai mult PENTRU TOATA ACEASTA PERIOADA SALARIUL DE BAZA!!!

...e doar un zvon sau realitate?

Link către postare
cipri83

bogdan11 din cate stiu eu,si ce am vazut la jandarmi si daca au fost pusi la dispozitie tot si-au primit salariile cu sporuri, norma..etc si aveau pistoalele din dotare plus lucrau si in schimbul de noapte!

Link către postare
maradin

dragi colegiii spuneti-mi in noul ordin este specificat ca acei care sunt in crestere copil nu vor da interviu?

ma tot streseaza colegii de la servici sa vin sa semnez angajamentul...

Link către postare
MariusD

cei care sunt in concedii de crestere copil pana la 2 ani de maternitate, paternitate, precum si cei care sunt suspendati din functii din diverse motive (cercetati - suspendati la cerere) nu vor da examen si vor fi repusi pe vechile functii

daca esti pus la dispozitie nu ai cum sa lucrezi nicaieri pentru ca nu figurezi in nici un stat deci te duci degeaba la munca, si se primeste salariul avut la ultima functie indeplinita inainte de a fi trecut la dispozitie, fara sporul de antena mi se pare..

Link către postare
maradin

mariusD spune-mi te rog unde este prevazut ceea ce ai spus tu cu cei din C.I.C-cresterea copilului si cei pusi la dispozitie, ordinul..sau ce o fi..nr.?

Link către postare
MariusD

Codul muncii

Link către postare
maradin

lucrezi pe smru?

tu ai vazut in codul muncii, spune la un moment dat ca cei cu contractul suspendat poate sa vina la servici daca intervin legi speciale?

Link către postare