Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Recunoastere placute inmatriculare Kosovare

Andreivdm
 Share

Question

Salut, sunt interesat dacă autoturismele înmatriculate in Kosovo cu plăcute "neutre" asemănătoare cu cele din poza atașata sunt recunoscute in Romania. Urmează sa închiriez o mașina pentru a veni in tara in concediu și nu doresc sa am surprize la vama sau in tara. 

ks-wien-4-3-4-16.jpg

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Sunt numere de inmatriculare emise de catre o entitate statala nerecunoscuta de Romania. (Indiferent ca este modelul UNMIK, cum este acesta, ori cel cu RKS) La frontiera UE nu te vor lasa sa intri. Daca masina are si numere de Serbia (in principiu se poate), le poti utiliza pe acelea. 

• 0
  • Moderator

Nu este valabilă asigurarea (cartea verde) din Kosovo în România sau alte state membre UE. Îţi recomand să te adresezi Biroului de Legătură al României în Kosovo.

Adresa: Cartierul Dragodan / Arberia, str. Azem Jashanica, nr. 25, Priştina
Telefon fix: 00381 (0) 38 604 272;
Fax: 00381 (0) 38 604 273;
Telefon mobil: 00386 (0) 49 415 000
Email: pristina@mae.ro

• 0

Numerele RKS sunt cu siguranța recunoscute in Romania, cartea verde am cumpărat-o din Macedonia si acoperea si Romania (45Euro/ 30zile). De data aceasta as fi dorit sa tranzitez Serbia sa nu mai fac un ocol de aproape 4 ore prin Macedonia si Bulgaria

• 0
  • Membru

Dacă tu ști asta, de ce ne mai întrebi pe noi? Îți urăm drum bun și te așteptăm cu drag, să-ți dovedim contrariul! :naughty:

• Upvote 1

• 0

Cu numerele RKS nu pot trece prin Serbia si trebuie sa ocolesc prin Macedonia si Bulgaria... Cele KS sunt recunoscute in Serbia, deci pot tranzita Serbia, dar nu stiu daca sunt recunoscute si in Romania