Jump to content
POLITISTI.ro

Blink321

Pentru cei care si-au dat demisia/ se pot plati cheltuielile de scolarizare esalonat?

Recommended Posts

Blink321

Sunt absolvent al Academiei, am 4 ani de la incadrare in sistem. Intentionez ca in viitorul apropiat sa incetez raporturile de serviciu cu ministerul prin demisie. Cu tot respectul, sunt foarte hotarat, si as vrea daca se poate sa nu existe replici de genul "o sa iti para rau, mai gandeste-te, etc". 

Cam cat ar fi suma la care se ridica cheltuielile de scolarizare?(auzisem de ~20.000lei+, raportat la perioada ramasa pana terminarea celor 10 ani). Care este sansa sa scoti in instanta o suma "corecta" (concret cat s-a cheltuit cu mine, alocari la masa etc, cu documente justificative/persoana mea) si nu o suma standard?

Cum se procedeaza apoi cu debitul care ajunge la finante? Exista buna-credinta si nu as vrea sa fiu nevoit sa inchei contract de munca pe suma minima + restul de bani in plic doar ca sa se poata atinge maxim de fractia din salariul minim. Asadar se poate plati esalonat? ex. 300ron * 12luni * x ani necesari? 

Edited by Blink321

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Nu o sa ai probleme daca vrei sa returnezi banii care s-au cheltuit cu instruirea ta. Poti sa ii dai in rate, iar daca suma imputata ti se pare mai mare poti merge in instanta ,dar nu cred ca o sa fie cazul. Suma datorata o vei achita esalonat la Serviciul Financiar.

Edited by Elvis