Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Masina avariata in strainatate

adriandragosrinceanu
 Share

Question

Daca eu mi-am lovit masina intr-o tara unde nu este obligatorie dovada pentru acest fapt ce am de facut?

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Înseamnă că poţi să o repari acolo în ţara respectivă.
Pentru a o aduce în România ai nevoie de un document oficial cu care să faci dovada că evenimentul a fost înregistrat de autorităţile străine şi e necesar să soliciţi eliberarea acestuia.

• Upvote 1

• 0

Salut, am avut un accident ușor în urma căruia am întocmit o constatare amiabilă.
O autoutilitară m-a acroșat și au rezultat mai multe zgârieturi.
Am fost la un service pentru dosarul de daune, urmează să fie aprobat de firma de 
asigurări, apoi comandat piese, venit cu mașina pentru reparații.
Problema e că eu trebuie să plec în străinătate peste două saptămâni și întrebarea e
dacă o să am vreo problemă la granițe sau cu poliția în țările prin care o să trec?

• 0

Salut, tatal meu si-a lovit masina inmatriculata in germania pe o autostrada din ungaria unde s-au produs doar daune materiale. el a primit o dovada in limba maghiara , masina este in romania acum doar ca are usa dreapta spate, aripa dreapta spate si bara spate lovite, ma pot deplasa cu masina daca au trecut mai mult de 30 de zile ?

• 0
  • Moderator

Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice:

Art. 148. – Se interzice conducătorului de autovehicul sau tramvai:
[...]
20. Să circule cu autovehiculul avariat mai mult de 30 de zile de la data producerii avariei.